Vtis, da v državi na eni strani obstaja skupina ljudi, ki zagovarja uresničitev odločbe evropskega sodišča glede izbrisanih, in na drugi skupina politikov, ki tega ne zagovarja, je umetno ustvarjen, je dejal notranji minister Vinko Gorenak. "Je pa razlika predvsem v tem, kako in s kakšno hitrostjo vidimo uresničevanje te zadeve," je dodal.
Pojasnil je, da sam spada med tiste člane vlade, ki menijo, da so pred državo bistveno pomembnejše zadeve in projekti, kar pa ne pomeni, da delo po tej odločbi ne bi teklo. "Pomeni, da imamo leto dni časa," je dodal Gorenak. O prvem sestanku, ki je na to temo potekal v tem tednu, pa pojasnjuje, da zaključkov še ni.
Po pogovorih s to skupino ima sam določene predstave, v katero smer naj bi zadeva šla. Vendar so možne tudi druge rešitve, zato stvari ne bi želel vnaprej prejudicirati, je dejal. Dodal je, da bo o tem lahko govoril, ko bo v zvezi s tem sprejet vsaj sklep vlade.
Gorenak se je sicer že pred dnevi v zvezi z odškodninami izbrisanim zavzel za individualno obravnavo vsakega posameznega primera ob upoštevanju stanja v državnem proračunu. Pri tem je menil, da kaže denar najprej nameniti tistim, ki živijo na robu preživetja.
Da Slovenija nima denarja za izplačilo odškodnin izbrisanim, je sicer dejal tudi predsednik vlade Janez Janša. Je pa včeraj ob obisku generalnega sekretarja Nata Andersa Fogha Rasmussena Janša dejal, da bo naša država prispevala pol milijona dolarjev za pomoč afganistanskim varnostnim silam po letu 2014, ko se bodo končale bojne operacije zveze Nato v Afganistanu.
Na izjave Janše in Gorenaka se je v četrtek odzval tudi predsednik republike Danilo Türk. Kot je dejal, je zaskrbljen, ker "izkazujejo nespoštovanje načela pravne države". Pri tem je Türk poudaril, da je treba sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice izvršiti.
Vontova Gorenaku: pokažite malo spoštovanja do kogar koli razen do sebe
Komisija DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti naj bi se danes na nujni seji seznanila z odločitvijo Evropskega sodišča za človekove pravice v zvezi z izbrisanimi, vendar je predsednica komisije Tamara Vonta (PS) sejo do nadaljnjega prekinila. Gorenak je namreč posegel v razpravo, ko ni imel besede. Vontova ga je opozorila, da nima besede, vendar je minister nadaljeval z razpravo.
"Tega si jaz kot predsednica te komisije ne bom dovolila, da bo meni minister govoril, naj se umirim, da bom lažje živela. Zato bom sejo prekinila in jo nadaljevala kdaj drugič," je dejala Vontova. "Prosim pa tudi vas, da se, ne zaradi vašega zdravja, ampak zaradi zdravja vseh nas in vseh državljanov Slovenije in izbrisanih malce povprašate po svojem ravnanju in izjavah, ki so skrajno nedopustne in neprimerne, za ministra pa sploh," je dodala.
Ob tem je Gorenaka spomnila, da ni več opozicijski poslanec, in ga opozorila, "pokažite malo spoštovanja do kogar koli razen do sebe".
Gorenak je v Odmevih na Televiziji Slovenija dejal, da mu je žal, da se je to zgodilo. Prepričan je, da Vontova ni slišala, kaj sta se pred tem pogovarjala s poslanko SDS Evo Irgl, ali pa je slišala, ko je Irglovi dejal, da naj pazi na poslovnik in je menila, da je to opozorilo namenjeno njej. Po njegovi oceni je šlo torej za nesporazum. Izjav predsednici parlamentarne komisije, da naj se pomiri, ker bo to boljše za njeno zdravje, pa Gorenak ni posebej komentiral.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.