Če bodo državljani glasovali za uveljavitev zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic, bodo sredstva iz naslova upravljanja z delnicami Zavarovalnice Triglav, ki se bodo prenesla na Kapitalsko družbo (Kad), v celoti namenjena skupnemu dobremu, je obljubil finančni minister Andrej Bajuk.
Če pa bodo volivci na referendumu glasovali proti noveli, se v skladu z našim pravnim redom eno leto ne bo smelo zgoditi ničesar, je opozoril Bajuk. Zatem bodo morali iskati drugačne rešitve, ki pa se verjetno ne bodo bistveno razlikovale od novele zakona, ki je predmet referenduma.
Novela zakona določa, da se na Kad prenese 35 odstotkov delnic Zavarovalnice Triglav, ki bi jih sicer morali v skladu z veljavnim zakonom o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic razdeliti med upravičene fizične osebe - zavarovance iz leta 1990. Vse prihodke iz upravljanja s temi delnicami bo moral Kad po Bajukovih besedah nameniti za pokojninsko blagajno.
Za popolno izmišljotino je Bajuk označil poročanje nekaterih medijev, da naj bi se vlada odločila čez noč prodati Zavarovalnico Triglav neki tuji ustanovi. "To ni res," je zanikal. Ta vlada ne namerava prodajati tega premoženja, je poudaril, sicer pa bi se morali v skladu z zakonom tudi prihodki od morebitne prodaje steči v pokojninsko blagajno.
Državni svet: Nihče nima pravice podržaviti sredstva upravičencev
Novela zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic po oceni
državnega sveta ni razrešila lastninskih razmerij v Zavarovalnici
Triglav.
Nihče nima pravice, da podržavi 35 odstotkov zavarovalnice, ki
bi morali v skladu z obstoječim zakonom preiti v last upravičenih
fizičnih oseb poudarja predsednik državnega sveta Janez Sušnik. Državni
svetniki bodo v nedeljo glasovali proti.
"Državljani Slovenije, ki bodo v nedeljo glasovali, bi morali glasovati proti uveljavitvi novele zakona,"
je poudaril Sušnik. S tem bodo po njegovih besedah ravnali v svojo
korist, vlada pa bo imela leto dni časa, da pripravi predlog, ki bo
sprejemljiv tudi za upravičence, ki so iz svojih denarnih sredstev
plačevali zavarovalne premije pri Zavarovalnici Triglav. "Nihče nima
pravice, da podržavi ta sredstva," je poudaril Sušnik.
SDS: Zakon je najprimernejša rešitev
Če bodo volivci glasovali za novelo zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic, bo to pomenilo, da bo dobra milijarda evrov premoženja takoj po uveljavitvi zakona prešla pod upravljanje Kada in da bodo šle vse dividende, vsi dobički in ostala upravičenja v pokojninsko blagajno, meni član izvršilnega odbora SDS Vinko Gorenak.
Če pa bodo glasovali proti, se ne bo Gorenakovem mnenju ne zgodilo nič. "Premoženje, ki že od socialističnih časov nima svojega lastnika in ga ni našla nobena dosedanja vlada, bo ostalo nerazporejeno. Še leto dni po referendumu ne bo mogoče podobno odločati ali sprejemati podobnega zakona."
Sindikati: Državljani naj glasujejo proti!
Omenjena novela je po mnenju Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) krivična in najslabša možna rešitev lastninjenja Zavarovalnice Triglav za fizične osebe ter pomeni svojevrstno krajo in nacionalizacijo.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič pričakuje, da bodo državljani na nedeljskem referendumu glasovali proti njenemu sprejetju.
Novela zakona o lastninjenju zavarovalnic, ki predvideva prenos milijarde evrov na Kapitalsko družbo (Kad), po Semoličevih besedah izključuje približno 750.000 zavarovancev, da bi sodelovali v procesu lastninjenja. Hkrati pa ni nobenega zagotovila, da se bo s tem premoženjem pametno gospodarilo in da bodo sredstva dejansko namenjena krepitvi pokojninske blagajne. Kot je poudaril Semolič, so v ZSSS proti temu, da gredo sredstva na Kad, saj obstajajo tudi druge, bolj ustrezne rešitve.
Sindikalist in državni svetnik Doro Hvalica je ob tem zatrdil: "Dolžnost vlade je, da najde rešitev. Vlada je bila z do zdaj veljavnim zakonom zadolžena, da najde način, kako bodo upravičenci prišli do svoje lastnine. Z novelo zakona pa je na eleganten način črtala svoje obveznosti in zatrdila, da bo z gospodarjenjem s temi sredstvi znotraj Kada pomagala pokojninski blagajni."
Hvalica je izpostavil tudi katastrofalno majhno število tistih, ki so o nedeljskem referendumu o lastninjenju zavarovalnic dobro informirani. Razlog za slabo informiranost Hvalica pripisuje vladi, ki je načrtno onemogočila, da bi bili ljudje o referendumu dobro seznanjeni.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.