
V uredništvo smo dobili pismo Borisa Karbe, vzgojitelja, ki je na letovanju v Punatu spremljal skupino domnevno problematičnih otrok. V njem je podrobno opisal dogajanje na Krku, preden so otroke poslali domov, ter opozoril na vrsto napak in preslišanih opozoril.
Tako v pismu kot tudi v pogovoru za 24ur.com je priznal, da so otroci sicer delali težave, vendar pa dodal, da stvari niso bile tako hude, kot se jih želi prikazati. "Nabiralo se je, samo ni bilo ne vem kaj delikventnega. Pravzaprav bi morali ukrepati prve dni,“ je dejal. Takrat je, kot trdi, pedagoško vodjo večkrat opozoril na tri najbolj težavne fante v svoji skupini in predlagal, "da se ta klan razbije“, a so njegovi pozivi naleteli na gluha ušesa. Pozneje, nadaljuje, mu je skupino uspelo umiriti, vendar so ostali "dežurni krivci“.
Kot je znano, so otroke po desetih dneh letovanja poslali domov. Najprej so morali kovčke pripraviti trije najbolj "problematični“, pozneje pa še vsi drugi iz njihovih skupin. Ukrep je bil pretiran, je prepričan Karba.
Nekaj podobnega sta takoj po vrnitvi v Maribor za oddajo 24UR povedala tudi preostala dva vzgojitelja domnevno najbolj težavnih skupin. "Moja skupina je bila skupina 13-letnikov. V redu fantje so bili,“ je dejal Simon Seršen. Dejan Čegovnik pa je bil še bolj odločen: "Moja skupina je bila od začetka na udaru, ker so bili največji fantje. Menim, da sem jih imel pod nadzorom in ni bilo razloga, da so jih poslali domov.“

Zato pa odločitev še naprej zagovarja sekretar mariborskega Rdečega križa Alojz Kovačič. "Če nekdo grozi, da bo razbil mladinski počitniški dom in da bo Punat gorel, kaj si znate predstavljati pod tem?“ je dejal, ko smo ga vprašali, ali lahko navede jasne razloge, zakaj so otroci morali predčasno zapustiti Punat. "Rad bi vam povedal, da če gre za uničevanje opreme in sredstev, če gre za kršenje javnega reda in miru, če gre za razbijanje ponoči ob enih po drugih sobah, potem je zanesljivo toliko razlogov, da ni mogoče več tolerirati nasilja mladoletnikov nad mladoletniki, vzgojitelji in drugimi,“ je dodal.
A vzgojitelj Karba ima drugačno zgodbo. Namernega uničevanja opreme vse do odločitve, da se otroke pošlje domov, ni bilo, trdi. "V teh desetih dneh, se pravi od 13. pa do 24. avgusta, namernega uničevanja opreme ni bilo. Za tem stojim in to trdim,“ je dejal za 24ur.com. Odločno zavrača tudi obtožbe, da naj bi otroci kradli po trgovinah. "Tega ni bilo. To lahko trdim za svojo skupino, ker sem z njimi hodil v trgovino, za druge pa tudi, ker bi to kdo rekel.“
Tudi tu sta s Kovačičem na nasprotnih bregovih."Prodajalci so spodaj vprašali, koliko avtobusov ste peljali domov, ker je zdaj tak mir in ne potrebujemo toliko stvari varovati,“ je sekretar Rdečega križa dejal za 24ur.com. 360 otrok je preživelo miren zaključek pete izmene v Punatu, je zaključil.

Kaj se je torej dogajalo?
Ponovimo, Karba trdi, da se v prvih desetih dneh ni dogajalo nič hujšega, Kovačič pa izpostavlja namerno uničevanje opreme, grožnje, celo fizične napade.
Zgodbe so različne, vse pa naj bi se razjasnilo prihodnji teden. Izvršni svet Rdečega križa bo obravnaval dogajanja na letovanju, z ugotovitvami analize pa bodo seznanili tudi javnost.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.