Zaradi epidemije koronavirusa so svoja vrata že 16. marca zaprle vse vzgojno-izobraževalne ustanove, pouk pa sedaj poteka na daljavo oziroma na domu – kar pa tako za učitelje kot učence predstavlja velik izziv. Kako natanko poteka pouk na domu, se razlikuje od šole do šole, v veliki meri pa je odvisno od učitelja – ti so se morali pri poučevanju preko spleta znajti po svojih najboljših močeh. Predvsem pa tovrstni pouk pomeni veliko obremenitev za starše.
A morda najbolj pri učenju na daljavo trpi razlaga učne snovi, ki bi jo učencem običajno posredovali učitelji pri pouku. Številni starši se morda že leta niso srečali z učno snovjo, ki jo sedaj razlagajo svojim otrokom, prav tako niso usposobljeni za pedagoško delo.
In prav zaradi vseh izzivov, ki jih pouk na daljavo predstavlja, je zaživela skupna izobraževalna podporna točko RAZLAGAMO.SI, ki je namenjena medsebojni pomoči pri izobraževanju na daljavo.
“Ideja je nastala po vzoru študentov medicinske fakultete, ki prostovoljno sodelujejo v klicnih centrih. Študenti izobraževalnih smeri so ponudili pomoč v izobraževalnem procesu, ker smo čutili, da bi lahko s svojim znanjem pomagali družbi,” pove Iza Javornik, učiteljica razrednega pouka in študentka doktorskega programa Edukacijske vede na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru. Gre za skupni projekt Pedagoške fakultete, Filozofske fakultete in Fakulteto za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru. Pri tem prostovoljno sodelujejo študenti, ki jih koordinirajo profesorji.
Primer video razlage za 5. razred OŠ, zgodovinski razvoj:
Spletna stran ponuja pomoč tako za učitelje kot učence, na njej najdemo gradiva za učence od 1. do 9. razreda osnovnih šol ter dijake srednjih šol. Temelji predvsem na interaktivnih gradivih in video razlagah – te nastajajo s strani učiteljev, “ki za svoje učence, za svoje razrede posnamejo razlago, ki jo potem z veseljem delijo z nami,” pove Javornikova.
“V preteklih dneh ste učitelji opravili veliko dela in storili pomemben korak pri poučevanju na daljavo. Prepričani smo, da ste si nekatera gradiva že ustvarili. Predvidevamo, da boste s soustvarjanjem razlag bogatili tudi svojo zbirko, saj vam bodo prosto dostopne vse razlage. Upamo, da nam boste pomagali z deljenjem teh gradiv in ustvarjanjem novih, da bo znanje naših učencev čim boljše,” učitelje pozivajo na svoji spletni strani. “Če bi vsak učitelj pripravil video razlago le za eno učno enoto, bi lahko skupaj pokrili vse vsebine in omogočili vsem dijakom v Sloveniji enake možnosti.”
Če naletite pri učenju na težavo, vam študenti in učitelji prostovoljci nudijo individualno učno pomoč, ki poteka preko Microsoft teamsov. Učenec poišče svoj razred in izbere predmet, pri katerem potrebuje pomoč. Tam pridejo v "podporni pogovor", napišejo vprašanje oziroma snov, pri kateri potrebujejo pomoč. “Če gre za specifično nalogo, študenti učenca poskusimo usmeriti v skupnem pogovoru, poiskati video razlago. Na primer, imeli smo primer učenke, ki je potrebovala pomoč za fiziko, in študentka fizike ji je poslala video razlago ter ji zraven napisala, katera enačba ji pride v poštev, na kakšen način lahko reši nalogo,” pripoveduje Javornikova. Najprej torej poskušajo učenca usmeriti na način, da sam pride do ustreznih rešitev za nalogo, če pa učenec še vedno potrebuje pomoč, mu študenti nudijo popolnoma individualno pomoč, “študent, ki je tisti trenutek prost, dobi dodeljenega učenca, in ga ali pokliče ali zasebno piše, in mu na tak način razloži snov”.
Primer video razlage za 9. razred OŠ, enačbe in neenačbe:
Za zdaj so na razlagamo.si dostopne učne vsebine za matematiko, fiziko, družbo, okolje, tehniko in naravoslovje – študenti opažajo, da se vprašanja učencev navezujejo predvsem na naravoslovne predmete; matematiko, fiziko in kemijo. “Nekako smo predvideli, da bo na teh področjih največje povpraševanje, predvsem v višjih razredih,” pove Javornikova, Dodaja, da se platforma dnevno dopolnjuje, hitro pa se širi tudi krog študentov, ki sodelujejo pri projektu, predvsem na Filozofski fakulteti, kjer imajo predmete, kot sta slovenski in angleški jezik.
Primer video razlage za fiziko v OŠ, električni tok:
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.