Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič je medije pozval, naj ne skušajo razkriti prijaviteljev domnevne korupcije v primeru tožilca z murskosoboškega tožilstva Roberta Stojka, saj jih komisija ščiti. Dejal je, da je komisija v zadnjem tednu tudi s strani medijev zaznala več poskusov, da bi se prijavitelji razkrili.
Pri tem se je med drugim omenjalo tudi Boštjana Serca, ki naj bi domnevno korupcijo prijavil komisiji. Serec je bil zaradi tega po besedah Klemenčiča deležen šikaniranja v svoji okolici. Vendar pa Serec ni prijavitelj, prav tako pa zadeva v Murski Soboti ne temelji na enem samem prijavitelju, niti v tej zadevi ni enega samega oškodovanca ali suma enega samega kaznivega dejanja, je zatrdil predsednik komisije.
Že samo za poskus do 4.000 evrov kazni
Opozoril je, da po novem zakonu že sam poskus razkrivanja njihove identitete lahko pomeni kazen oziroma globo do 4.000 evrov. Komisija bo tako vsak nadaljnji poskus razkrivanja identitete prijavitelja obravnavala in ukrepala, je napovedal. Zakonske določbe so po njegovih besedah namreč namenjene prav temu, da prijavitelji niso deležni povračilnih ukrepov s strani storilca, njegove obrambe ali okolice.
Tožilstvu predlagali nadzor v Murski Soboti
Klemenčič je še povedal, da "če se potrdi utemeljen sum korupcije državnega tožilca skozi daljše časovno obdobje in zoper več oseb, bo komisija v okviru svojih pristojnosti preverila tudi integriteto delovanja in vodenja okrožnega državnega tožilstva v Murski Soboti". V tem smislu je komisija tudi že predlagala generalni državni tožilki Barbari Brezigar, naj izvede nadzor nad omenjenim tožilstvom.
O morebitnih sankcijah zoper medije, ki so poskušali razkriti identiteto prijavitelja, pa je povedal, da gre v tem trenutku še za opozorilo. "Naša reakcija pa bo odvisna od tega, ali in kakšne bodo posledice za dotične osebe na podlagi že objavljenih prispevkov v elektronskih medijih in v nekaterih časopisih," je še povedal Klemenčič.
Namestnik predsednika komisije Rok Praprotnik pa je dodal, da se identiteta prijaviteljev ščiti zato, da ti ljudje in njihovi najbližji ne bi bili izpostavljeni šikaniranju, pa tudi zato, da bi prijavitelji lahko komisiji še naprej zaupali.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.