Aprila 2009 je hrvaška Ultra ustanovila podjetje Margento tehnologije. To je bilo tri mesece pred tem, ko je pri nas odjeknila novica, da ima Gregor Golobič, takratni visokošolski minister in predsednik Zaresa, kar 10-odstotni delež Ultrinega podjetja s sedežem na Nizozemskem, kar je ves čas zanikal. Njegovo lastništvo so takrat razkrili kar vodilni v Ultri. Dan za tem je Golobič prikrivanje lastništva javno priznal in se opravičil.
Kaj imata torej skupnega Golobič in Bojan Petan poleg tega, da sta bila skupaj v LDS? NLB je leta 2009 hrvaškemu Digitelu, katerega tretjinski solastnik je bil Petanov DZS, odobril 2.300.000 evrov kratkoročnega kredita. DZS je dal za posel poroštvo, Digitel pa je denar porabil za nakup 40-odstotnega deleža Ultrinega podjetja Margento tehnologije. Denar iz NLB je šel tako prek Digitela v hčerinsko podjetje Ultre, katere solastnik je bil tudi Gregor Golobič, njegov takratni direktor pa še en nekdanji minister, Samo Omerzel. Omerzel in Miloš Urbanija, ki je bil solastnik Ultre, se spomnita prodaje, a pravita, da je bila kupnina nižja. Ne 2.300.000 evrov, pač pa okoli 1.200.000 evrov. Pred kamero ne želita.
Na koncu je leta 2013 - kot je razvidno iz javnih evidenc - 40 odstotkov Margento tehnologij odkupil DZS. DZS je kupil tudi celo hrvaško Ultro, ki se je medtem preimenovala v Eol grupo. Nič takega, bi lahko rekli, če bi Digitel 2.300.000 evrov NLB vrnil, pa ga v vseh teh letih ni.
Po naših informacijah je kredit, ki zaradi poslovnih povezav menda ne bi smel biti niti podeljen, leta 2009 odobril Tomaž Jezerc. Nekdanji izvršni direktor NLB za poslovanje z velikimi podjetji, ki je s krediti servisiral tudi SCT, T2 in Merkur, in ki ga je zdajšnja uprava umaknila z vseh poslov. Prav tako naj bi prav Jezerc kredit Digitela vsake pol leta podaljšal. Vse do aprila 2013, ko je ta zapadel. Digitel je končal v stečaju, NLB pa z nevrnjenim kreditom, ki ga - zaradi tega, ker je bil dan v tujino - ne morejo prenesti na t.i. slabo banko.
NLB vložil sodno izvršbo na DZS
V NLB so danes pojasnili, da je Digitel v predstečajnem postopku, zato so vložili izvršbo na ljubljansko sodišče proti poroku, torej družbi DZS. Hkrati so ponovili, da izvajajo temeljit pregled vseh največjih poslov, ki so prispevali k izgubam banke v preteklih letih. Če pri tem naletijo na sume oškodovanj ali kaznivih dejanj, sprožijo ustrezne pravne postopke. Na podlagi ugotovitev razvijajo tudi preventivne mehanizme ter izpopolnjujejo notranji sistem upravljanja.
NLB naredil lapsus pri unovčenju menic
Po naših informacijah se je konec lanskega leta banki NLB zgodil lapsus pri unovčevanju menic. Namesto menic družbe DZS je banka unovčila tri menice druge družbe in s tem s Petanovega računa pobrala skoraj 20.000 evrov. Vendar pa NLB tega ne bi smel storiti in je moral denar takoj vrniti.
NLB je že decembra 2012 Petana prosili, da dostavi prave menice, česar ni storil. Zato so zaradi tehnične napake unovčili napačne menice, česar pa naj ne bi storili namerno, zato ne gre za kaznivo dejanje. O napaki jih je obvestila Banka Slovenije, napako so odpravili, Medja pa se je osebno opravičil Petanu, kar Petan tudi potrjuje. A NLB še vedno nima pravih menic.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.