Okoljsko ministrstvo mora do vstopa Slovenije v Evropsko unijo vzpostaviti in zagotoviti sistem ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili. Bistvena novost je, da zadnji lastnik svojega avtomobila ne bo mogel odjaviti iz prometa, dokler upravni enoti ne bo predložil potrdila, da je vozilo predal v razgradnjo pooblaščenemu predelovalcu.
Stroške razgradnje bo lastnik avtomobila plačal le za avtomobil, kupljen pred 1. marcem 2003, za avtomobile, kupljene po 1. marcu 2003, pa lastnikom ne bo treba plačati stroškov, saj so - v skladu z uredbo o taksi za obremenjevanje okolja zaradi nastajanja izrabljenim motornih vozil - že vključeni v ceno avtomobila. Po 1. januarju 2007 bodo obveznost plačila prevzeli proizvajalci oz. uvozniki avtomobilov.
Nov sistem bo zagotavljal, da bo razgrajeno vsako motorno vozilo, ki je namenjeno prevozu potnikov z največ osmimi sedeži ter prevozu blaga z največjo maso do 3,5 tone, in odsluži svojemu namenu. Zadnji lastnik avtomobila bo potrdilo, da je vozilo predal v razgradnjo pooblaščenemu predelovalcu, dobil na najbližjem prevzemnem mestu, ki od njegovega bivališča ni oddaljeno več kot 50 kilometrov, ko bo z osebnim dokumentom in prometnim dovoljenjem izkazal lastništvo avtomobila ter plačal stroške razgradnje.
Po navedbah okoljskega ministrstva javni razpis za podelitev koncesij za opravljanje gospodarske javne službe ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili še ni končan. Razpis je bil objavljen aprila lani, komisija pa je nato vladi predlagala, naj koncesijo podeli trem ponudnikom. Ker se je eden od neizbranih ponudnikov pritožil, poteka še revizija postopka oddaje javnega razpisa. Vlada pa je tako začasno določila tri izvajalce javne službe, in sicer Konzorcij Karbon (HTZ Velenje in Avtoprevozništvo Zdenko Berlot), Avtotransporti Kastelic in Get Inženiring.