Slovenija

Slovenci, na katerih 'se špara, ker jih ni škoda': 'Sploh niso opazili, da je v agoniji'

Ljubljana, 14. 06. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
159

"Ko varovanci, ki so hkrati priklenjeni še na posteljo, umolknejo, vam rečejo, da spijo. Seveda spijo. Omamljeni od pomirjeval," pravi sogovornica, ki opozarja na razmere v domovih za starejše. Prepričana je, da bi lahko preprečili agonijo, ki jo je njena sestra doživljala pred smrtjo - če bi jo opazili. V domu, kjer konkretnega primera ne morejo komentirati, pa pravijo: ker je sistem zašel v napačno smer, se dogajajo "nedopustni dogodki".

"Na vseh koncih sistema so luknje, ljudem se jemlje pravico do tistega, za kar so vse življenje plačevali, na koncu pa tega ne dobijo," opozarja Žohar.
"Na vseh koncih sistema so luknje, ljudem se jemlje pravico do tistega, za kar so vse življenje plačevali, na koncu pa tega ne dobijo," opozarja Žohar. FOTO: Shutterstock
"Sprašujem se, zakaj je morala moja sestra trpeti bolečine, zakaj nihče od zaposlenih ni odreagiral, čeprav sem jih osebno prosila, naj poskrbijo za pomoč. Ta je prišla, a žal prepozno." Tako svojo zgodbo začne Jožica F. (podatki so znani uredništvu). Njena sestra je pred časom umrla v celjski bolnišnici, kamor so jo odpeljali iz Špesovega doma v Vojniku.

Stara je bila 83 let, imela je več zdravstvenih težav, med drugim tudi demenco. Vseeno pa je družino šokiral način, na katerega se je poslovila. Prepričani so namreč, da so v domu spregledali stisko gospe, ki več mogla odvajati blata, in ki je, kot so prepričani, zadnje ure preživela v nepotrebnih bolečinah.

"Vsak dan sem hodila k njej. Bila je slabotna. Dan, preden so jo odpeljali na urgenco, sem jo obiskala celo dvakrat. Vendar je ves dan spala. Zvečer me niti ni več prepoznala. Naslednji dan se je sicer zbudila, a ni več govorila. Vmes je prišel negovalec, opravil svoje delo in kar odšel. Ko sem med obiskom sama odgrnila odejo, sem videla, da je imela modre prste, po nogah temno modre lise. Videla sem, da se zelo slabo počuti, da jo boli. Poiskala sem medicinsko sestro in jo prosila, naj, če je mogoče, pokličejo zdravnika. Poklicala ga je šele po štirih urah. Sestro so odpeljali v bolnišnico, vendar ji tam niso mogli več pomagati," še pravi Jožica.

Kot pravi, so v domu spregledali težave gospe, meni tudi, da so varovanci pod pretiranim vplivom pomirjeval, zaradi česar je opozorilne znake še lažje spregledati.

Poudarja, da želi z zgodbo sestre opozoriti na razmere v domovih za starejše, kjer določena stanja varovancev ostajajo neopažena, reakcije pa so pozne, še posebej, če ne posredujejo svojci. "Ko varovanci, ki so v domu za starejše hkrati priklenjeni še na posteljo, umolknejo, vam rečejo, da spijo. Seveda spijo. Omamljeni od pomirjeval. Medtem pa bolezen hitro napreduje," zaključuje sogovornica.

„Dogajajo se nedopustni dogodki“, ker sistem že leta pluje v napačno smer

Gre za enega v vrsti primerov o dogajanju v slovenskih domovih za starejše, ki so v zadnjem času našli pot v medije. Govorili smo z direktorjem doma Draganom Žoharjem, ki poudarja, da se v primerih, ko zgodbe iz domov za starejše postanejo predmet javne razprave, domovi znajdejo v nezavidljivem položaju, saj konkretne primere težko komentirajo.

Da, dogajajo se tudi neljubi, nedopustni dogodki, pravi: "Pred tem si ne zatiskamo oči, žal pa se z izpostavljanjem takšnih primerov škoduje tudi srčnim ljudem, ki skrbijo za varovance."

In ki delujejo v sistemu, ki je že zdavnaj izgubil kompas. "Vse skupaj je cena tega, da se stvari na tem področju že dolgo premikajo v napačno smer," poudarja Žohar. "Nalagajo nam vedno nove naloge, predvsem administrativne, ki imajo bolj malo opraviti z našim osnovnim poslanstvom. Nalagajo nam tudi nove finančne obveznosti, sredstev pa ni več, ampak približno toliko, kot jih je bilo leta 2009," dodaja.

"Na vseh koncih sistema so luknje, ljudem se jemlje pravico do tistega, za kar so celo življenje plačevali, na koncu pa tega ne dobijo," opozarja Žohar. Upanje, da bo bolje, je opustil, tudi potem, ko je na lastna ušesa od kolega slišal: "Na starih se špara, jih ni škoda."

Ko zdravnik diagnozo postavlja po telefonu

Žohar izpostavlja, da težave niso le z zagotavljanjem sredstev in kadrov v domovih, kjer je okoli 11.000 zaposlenih na robu svojih zmožnosti, izzivi se pojavljajo tudi na področju zdravniške oskrbe starostnikov v domovih. Za to namreč praviloma skrbijo že tako izjemno zaposleni družinski zdravniki. Če za dogajanje v konkretnem primeru Žohar meni, da ne bo držalo, da zaposleni več dni niso opazili zdravstvene stiske varovanke in težav z zaprtostjo, ki naj bi ji povzročala bolečine, saj da, kot pravi, ta del delovanja organizma redno spremljajo, pa dodaja, da je zagotavljanje takojšnje zdravstvene oskrbe za domove vse večji izziv. Tolikšen, da se tudi zgodi, da zdravnik, ki ima pred svojo ordinacijo polno pacientov, diagnozo postavi po telefonu.

Poleg tega naj delo v domovih za starejše ne bi bilo ravno na vrhu seznama sanjskih služb zdravnikov. "Skrb za starejše je psihično in fizično naporna, zato se ji marsikateri zdravnik raje izogne," meni Žohar.

Sesutje družinske medicine bi še dodatno prizadelo domove za starejše

Z njim se strinja tudi Jaka Bizjak, sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Kot razlaga, nad zdravjem oskrbovancev bedijo zdravniki zdravstvene mreže, svoje zdravnike imajo le redki domovi, pa še ti običajno zaradi specifičnega segmenta varovancev, ki ga pokrivajo. Ena zdravniška ekipa bedi nad okoli 300 varovanci, njihovega dela pa ne plačujejo domovi, ampak ZZZS.

Se pa, pritrjuje, domovi srečujejo s pomanjkanjem zdravnikov. "Prav tako bi bili najbolj srečni, če bi imeli domovi stalnega zdravnika, ki bi spremljal starostnika. Kar bi bilo lažje, tako za starostnika kot tudi svojce. Je pa delo s starostniki za zdravnike izziv - že z osebnega filozofskega vidika gre namreč za drugačno delo, kot je delo s splošno populacijo. Žal je tukaj jasno, v katero smer se odvija situacija in marsikomu je to težko sprejeti, pa čeprav so zdravniki vajeni soočanja s smrtjo. A vseeno se dogaja, da srečamo koga, ki pravi – na moji izmeni pa ne bo nihče umrl. Delo s starejšimi je res drugačno, drugačna mora biti komunikacija, tako z njimi kot s svojci," poudarja. Tudi, ko pride do razprave o slovesu, ki mora biti čim bolj dostojanstveno.

Čeprav bi si v domovih želeli, da bi se normativ o številu stanovalcev doma na zdravnika spremenil, da bi bilo torej te oskrbe več, se bojijo, da bo šel sistem kvečjemu v drugo smer. Še posebej, če bo sistem družinske medicine popolnoma razpadel. V tem primeru bodo ceno plačali tudi starostniki v domovih. "Država je kratkovidna," opozarja Bizjak.

Čeprav bi si v domovih želeli, da bi se normativ o številu stanovalcev doma na zdravnika spremenil, da bi bilo torej te oskrbe več, pa se bojijo, da bo šel sistem kvečjemu v drugo smer. Še posebej, če bo sistem družinske medicine popolnoma razpadel.
Čeprav bi si v domovih želeli, da bi se normativ o številu stanovalcev doma na zdravnika spremenil, da bi bilo torej te oskrbe več, pa se bojijo, da bo šel sistem kvečjemu v drugo smer. Še posebej, če bo sistem družinske medicine popolnoma razpadel. FOTO: Shutterstock

Varuh človekovih pravic se odpravlja na teren: anonimni pogovori s starostniki

Svojci in stanovalci, nezadovoljni z razmerami v slovenskih domovih za starejše, se pogosto obračajo tudi na varuha človekovih pravic Petra Svetino. "Zaznavamo to problematiko kot širši družbeni problem, zato ravno prihodnji teden začnemo s terenskimi obiski domov za starejše. S tem bodo namreč tudi ljudje, ki sicer ne morejo do nas, ki niti ne uporabljajo telefona, kaj šele elektronske pošte, dobili možnost, da spregovorijo z nami."

Komunikacija sicer poteka že zdaj: "Predvsem predstavniki svojcev in zaposlenih govorijo o pomanjkanju kadra, o spreminjajoči se populaciji." "Dejstvo je, da so standardi in normativi na področju socialnovarstvenih storitev zastareli, niso prilagojeni trenutni populaciji v domovih in tukaj ministrstvo zamuja s prilagajanjem pravil realni situaciji," opozarja Svetina.

Kot pravi, se bodo na slišano odzvali v okviru pristojnosti: "Seveda ne moremo postavljati diagnoz ali cen, vendar pa na slednje opozarjamo. Namreč, da v cenikih ni konkretno opredeljeno, kaj je osnovna storitev, kaj se doplačuje in ljudje nimajo tega vedenja."

Na oskrbovance domov računa, da bodo izkoristili možnost pogovora in podali mnenja in pripombe: "Morda ne prvič, ker nam prvič morda še ne bodo zaupali, ampak vsekakor pričakujemo, da bodo povedali, kje čutijo, da so jim kršene pravice."

Kot poudarja, bo vse skupaj anonimno: "Ko bomo šli po domu, nas ne bodo spremljali zaposleni. Nihče ne bo vedel, kdo nam je dal kakšno informacijo."

Razčlovečeni

Svetina sicer ocenjuje, da imamo na področju varstva starejših napačno fokusirano razpravo o kadrovski podhranjenosti ter standardih in normativih. "Pozabljamo, da se pogovarjamo o ljudeh z imenom in priimkom, ki so vse življenje delali, prispevali družbi, zdaj pa se pogovarjamo o kadrovskih normativih, načelnih zadevah, tam pa je človek, ki danes potrebuje pomoč, ki si jo je skozi življenje plačeval in jo še vedno plačuje. Prišli smo enostavno do točke razčlovečenja, ko se lomijo kopija raznih interesov na plečih ljudi, ki bi jim kot družba in njihovi nasledniki morali zagotoviti dostojno starost."

Prav tako ga preseneča nezmožnost hitrejšega reševanja težav na tem področju: "O posodobitvi standardov in normativov teče debata že kakšnih dvajset let."

Pogovarjamo se samo o institucijah. Zakaj pa ne o tem, da bi starostniki lahko ostali doma?

Varuh še opozarja, da se preveč osredotočamo na institucionalno varstvo. "Vsi govorimo o institucijah, ne o tem, kako lahko ljudje ostanejo v domačem okolju, kjer se jim zagotovi takšna pomoč, da se lahko tam, kjer so vse življenje živeli, tudi poslovijo od svojega življenja.“

Premikov na tem področju sicer ni. "Na deinstitucionalizacijo sicer redno opozarjam, tudi na pogovorih z ministrstvom za delo, ampak se na tem področju enostavno ne dogaja nič. Pri čemer pa tukaj ne govorimo zgolj o starejših, ampak tudi o invalidih, osebah z motnjami v duševnem razvoju ... Gremo se institucionalizacijo. Govorimo o tem, da bomo povečali število mest v institucijah, ne pa o tem, kar je običajna civilizacijska praksa in tudi trend – o deinstitucionalizaciji. To me zelo moti."

V uradu na to predvsem opozarjajo, pripravljajo tudi posvet. A Svetina opozarja, teh posvetov je bilo že veliko: "Sem zadnjič za nek medij rekel, da smo kot cirkus, ki se seli iz vasi v vas. Vsi skupaj se strinjamo, trepljamo se, kako smo "fajn", kako smo fino povedali, zgodi se pa nič. Menda so celo finančna sredstva, ampak se vseeno to nekje ustavi."

Varuh opozarja, da se preveč osredotočamo na institucionalno varstvo. "Vsi govorimo o institucijah, ne o tem, kako lahko ljudje ostanejo v domačem okolju, kjer se jim zagotovi takšna pomoč, da se lahko tam, kjer so vse življenje živeli, tudi poslovijo od svojega življenja.“
Varuh opozarja, da se preveč osredotočamo na institucionalno varstvo. "Vsi govorimo o institucijah, ne o tem, kako lahko ljudje ostanejo v domačem okolju, kjer se jim zagotovi takšna pomoč, da se lahko tam, kjer so vse življenje živeli, tudi poslovijo od svojega življenja.“ FOTO: Shutterstock

S prerazporejanjem kupčkov ne bomo rešili nič, potrebujemo nov finančni vir

Napovedi, da se bo varuh človekovih pravic aktivneje vključil v reševanje problematike starostnikov, Žohar pozdravlja. Opozarja pa, da še tako visokoleteči načrti ne bodo obrodili sadov, če politika in stroka ne bosta imeli moči realno nasloviti problema, ki je nastal.

"Dejstvo je, da izboljšav ne morete zagotoviti brez več sredstev, mi pa se vedno pogovarjamo, kako bomo prerazporejali, kar imamo. Ampak to ne gre več. ZZZS je na meji, občine so se uprle višjim doplačilom, leta, ko je pokojnina zadoščala za plačilo sicer umetno vzdrževane nizke cene doma, pa so minila. Lahko gremo ali v zavarovanje ali v davek, ampak v vsakem primeru potrebujemo nov finančni vir," je jasen Žohar.

Poleg tega se je vrsta nege, ki jo v domovih potrebujejo oskrbovanci, v zadnjih letih zelo spremenila. "Za primer: smo v kraju, kjer se ogromno dogaja na področju ljubiteljske kulture. In ko smo leta 2003 začeli z delovanjem, je na prireditve prišlo kakšnih sto varovancev in nekaj njihovih svojcev. Več kot petnajst let kasneje je slika povsem drugačna. Pride jih okoli 50, od tega pol na vozičkih. Naša populacija se je zelo spremenila," razlaga Žohar, ki se tudi ne strinja, da se rešitve v prvi vrsti skrivajo v alternativah. "Kdor misli, da je oskrba starostnika enostavna ali poceni, je slabo obveščen ali pa zavaja. Ura pomoči na domu stane 17 evrov. Ampak to pomeni, da bo plenica zamenjana, ko bo prišel negovalec, ne ko bo potreba po menjavi. Odzivni čas je popolnoma drugačen, čeprav je cena podobna ceni dnevne domske oskrbe."

Enostavnih in poceni rešitev torej ni, je prepričan Žohar. "Smo v situaciji, ko je tistih, ki v naši družbi potrebujejo pomoč, več kot tistih, ki ustvarjajo in s tem se bomo morali spoprijeti."

Tudi z drugačnim nagrajevanjem zaposlenih, ocenjuje. Njihova plača se pogosto giblje pod minimalno, delovno mesto pa predvideva tudi delo ob koncih tedna, praznikih in ponoči. Da njihovi razpisi za iskanje novih kadrov pogosto ostanejo brez odziva, Žoharja zato ne preseneča. Kolesje, ki drobi predvsem pravice starostnikov, pa se vrti naprej.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (159)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Terezinka
15. 06. 2019 18.18
+0
Vseh so nas lahko polna usta kritik. Dejstvo pa je da je starostna doba daljša in za veliko večino je bolan starostnih hitro breme. V bolnišnicah ne morejo držati. Bolnikov za nego in jih dajo domov svojci pa v dom. Plače in prispevki ne rastejo tako hitro kot stroški doma in zdravljenje in denarja ni. Vsem je zelo popularno ko rečejo politiki znižati davke in znižati prispevke a pozabijo na socialo. Malo denarja malo in slaba muzika. To velja tudi za domove. Na zalost
gekados
16. 06. 2019 07.20
+1
Mira De?man
15. 06. 2019 15.44
+13
Ko berem nekatere komentarje, me kar srh spreleti... očitno se ne zavedate, da se starate, ne veste, kaj vas še lahko doleti in sigurna sem, da ne bi bili prav zadovoljni, če bi "takole" skrbeli za vas.. konec koncev se vse to plača.. postali smo totalno nečloveški narod, starše cenimo le, ko so nam koristni, ko pa niso več, potem pa.. so zlobni, so nevem kaj še vse... seveda so verjetno nekateri tudi taki, toda tudi mladi so, še celo hujši... dosti zgodb sem že slišala in vem, da so resnične, vem pa tudi, da ti ljudje ne morejo biti doma, ker potrebujejo posebno nego in kaj sedaj, ko pride do tega jih ustreliti?? Ali naj tudi z vami tako naredijo? Če imate že sedaj zlobne komentarje, kaj šele bo..
FAUSTOS1
15. 06. 2019 12.41
+16
pod nujno bi se morala ustanoviti civilna inšpekcija ,ki bi zaščitila to nečloveško delo z starostniki-kajti država je celo nagrajevala direktorje domov ,ki so na račun revežev kovali velike dobičke ,čeravno so domovi neprofitne državne ustanove.
gekados
15. 06. 2019 15.03
-4
Ta pa je dobra, se malo pa bomo zaposleni morali klicariti kake inspekcije zaradi vse vecjih nesramnosti oskrbovancev......pojma nimas kako znajo biti nesramni.
Terezinka
15. 06. 2019 18.27
+3
Pošteno plačilo za tiste negovalne ki opravljajo tisto delo ki ga domači ne zmorejo Ne moremo pričakovati zmeraj samo neko poklicno zavest zaposlenih ki so preobremenjeni in delajo za minimalno plačo. Namesto kritike jim pri obisku kaj pomagajte pri svojem človeku narediti ne le zahtevati. Tudi negovalne so samo delavke
Terezinka
15. 06. 2019 18.38
+3
Star in bolan je velikokrat prezahtevna. Poleg tega pa je razočaran da je v domu. Od tuje negovalne potem pričakuje in zahteva tisto kar ni dobil da. Potem pa pridejo še dvojni in namesto da bi naredili nekaj za svojega človeka vsaj ko so na obisku to kot nujno zahtevajo od negovalne službe
Transformerji
15. 06. 2019 11.37
+2
Zemljarič in njegovi prijatelji pa dajejo minuse!
Terezinka
15. 06. 2019 18.34
+1
A je sedaj zemljaric kriv če domovi ne funkcionirajo? Krivda je da je starostnikov zmeraj več. Pri večji starosti je tudi bolezni več. Plače so zmeraj iste nizke in pri nizkih plačah je tudi prispevkov malo. T poudaril rej denarja ni in delavk negovali ni dovolj in se plačane so premalo, delo s starim bolnim in demenci alinepokretnim pa se zdaleč ni lepo niti hvaležno.
najseve
15. 06. 2019 11.31
+18
Prebivalstvo se stara, potreb po domski oskrbi bo vedno več, osebja v teh domovih pa vedno manj (boljši zaslužek v tujini). Ni dovolj, da se na to problematiko samo opozarja, treba bi bilo zahtevati rešitve in ne odnehati do njihove izpolnitve.. To velja tudi za direktorje, kot je, npr. g. Žohar
Transformerji
15. 06. 2019 11.27
+3
Za konec pa še to: stanje bo vedno slabše, vedno več ostarelih, vedno manj rojstev v delavnih družinah, vedno manj denarja, delavna doba se podaljšuje, zato poglejmo naprej. Nujno bi morali sprejeti zakon o evtanaziji, za katero se z dogovorom z otroki, če jih ima, odloči vsak posamezno, še preden pride do kritične situacije, ko se ne more več odločati. Tisti, ki nimajo otrok, pa tudi ne dovolj denarja za dom, tisti bodo pa trpeli v umiranju.
25.maj
15. 06. 2019 12.18
-4
zakaj pa nimaš otrok, ne samo govorit, pojdi v akcijo
FaTa Albanka
15. 06. 2019 11.05
+4
Moja filozofija je ko si obnemogel do take mere da sam vec ne mores na wc ter se stusirat kot clovek , ter podobne stvari , boljse umret kot pa pocasi hirat ker to ne samo da je izredno mucno ampak tudi ponizujoce
ValterUdovernik
15. 06. 2019 11.19
+13
Transformerji
15. 06. 2019 11.04
+1
Imamo razvite evropske države, kjer so sprejeli tudi možnost evtanazije. Pri nas se na vse načine trudijo, da tega zakona ne bomo sprejeli - samo še en dokaz več, da v resnici spadamo med nerazviti Balkan.
resslovenka
15. 06. 2019 10.58
+14
So situacije, ko ni drugega izhoda kot svoja vključiti v celodnevno oskrbo v te domove. Na žalost je tako. Je pa zaskrbljujoče, da se preventivno postavijo v vrste za sprejem ljudje, ki so se ravno upokojili. Da ne bodo, ko bodo še starejši in obnemigli v breme svojim otrokom. Tem, ki so jim posvetili celo svoje življenje. Torej res drži, da ena mati lahko preživi deset otrok, deset otrok pa ne more svojo mater. Realna slika sodobne družbe. 🙄
resslovenka
15. 06. 2019 10.59
+2
tomi.passion@gmail.com
15. 06. 2019 10.34
+38
Važno, da fine damice zapravljajo kupe denarja v novo odprtih trgovinah, se vozijo z dragimi avtomobili, slikajo svoje riti v gorah in ob morju, da imamo vse več poženščenih moških, da vsi skupaj postajajo egoisti, važno, da je meni fino in da danes družba niti tega več ne ve, kakšnega spola je. Čisto na koncu pa je najhuje to, da smo pozabili biti ljudje, da smo se pozabili ustaviti, poklepetati s sosedom na hodniku, prijazno pozdraviti človeka...na koncu vsi skupaj tako ali drugače končamo kot onemogli starejši ljudje, In takrat, takrat si bom želeli, da bi imeli ob sebi človeka v pravem pomenu besede, partnerja, ki je stal z nami v dobrem in slabem, partnerja, ki je namesto na telefonu, visel na nas in nas gledal kot da smo mu vse. Žalostno, kam smo prišli in žalostno, da za to celo plačujemo.
Mauzahecmauzares
15. 06. 2019 10.09
+22
Blišč in beda sodobne družbe.
gekados
15. 06. 2019 10.04
-28
Samo prosim nehajte s tem kako so v domovih vsi ubogi, da nimajo za jesti, da nimajo nobenih pravic, da se jih ne vem kako sopa z pomirjevali, etc etc, ja, res so ubogi, vprasati se je le potrebno kdo je bolj ubogi, oskrbovanci ali zaposleni.
25.maj
15. 06. 2019 12.20
+1
zaposleni so ubogi zaradi nizkih plač, stari so pa ubogi, ker s starostjo postajajo žleht, pa jih nihče noče več prenašat
Uporabnik443897
15. 06. 2019 10.02
+17
Najlepše je če doma skrbijo zate ko si preveč bolan, vse drugo je sigorna smrt 😀
gekados
15. 06. 2019 10.07
+6
To kar si napisal je pa itak poglavje za sebe, lol.
ValterUdovernik
15. 06. 2019 09.35
+14
Nauk te zgodbe je: bodi dober do svojih otrok, kajti oni bodo izbirali tvoj dom za onemogle .(11. zapoved)
flisd
15. 06. 2019 08.20
+16
Pa še nekaj je. Kar danes in zadnjih 10 let odhaja v srednje medicinske šole je katastrofa. Danes vpisujejo praktično vse kar pride podpisat vpisni list. Da ne govorim o zasebnih šolah, ki prodajajo "vrhunski" negovalni program.
akmt
15. 06. 2019 13.16
+6
Srednje medicinske sole ni ze par desetletij. Obstaja srednja zdravstvena sola, ki te izobrazi za zdravstvenega tehnika ali za bolnicarja. Na solo se vpisujejo tisti, ki izbirajo med to solo, trgovsko ali administrativno. Zadostni devetarji, morda dobri, vecina z juga. Ekstremno nemotivirani za ucenje, podpovprecen iq in tudi eq, ne premorejo empatije, custvenosti,... Itak jih naucijo samo menjave plenic. Saj je dost za njihov domet mozganov
gekados
15. 06. 2019 07.54
-3
Da o nesramnosti oskrbovancev in dostikrat njihovih svojcev bolje, da ne govorim.
Morana7
15. 06. 2019 10.13
+17
gekados, kaj ko bi si pogledali kaj o tem kako demenca vpliva na osebnost teh, ki jo prizadene? Če pride svojec nekoga na obisk in ugotovi preležanine itd...bi moral biti po vašem osladno prijazen do osebja? Spodaj pišete o 95% primerih, prosim za raziskavo, ki to potrjuje....sicer gre zgolj za vaše mnenje. In se z njim ne morem strinjat niti pod razno. Če se neka storitev plačuje in oskrba v domu to je se normalno pričakuje, da bo ta primerna...Ko imate vi npr. beljenje stanovanja in vam majster slabo pobeli verjetno tudi niste tiho..Tu gre pa za ljudi, za očete in mame, babice in dedke, tete in strice, brate in sestre nekoga.. Imam vtis, da vi nimate izkušenj s temi domovi, da take klaftrate.
gekados
15. 06. 2019 07.48
-10
Je pa zohar lepo napisal, bravo, vsi bi radi free vse, vse zastonj na rit in v rit.
gekados
14. 06. 2019 21.52
-8
Tolko bedarij kot ste jih tu napisali pa se svoj zivi dan nisem bral.smilite se mi
gekados
14. 06. 2019 21.49
-8
To par pisete pa ste navadni buteljni, ce ne poznate dolocenih stvari raje ne pisite.
gekados
14. 06. 2019 21.47
-13
Ni vecjih manipulatorjev kot so oskrbovanci domov in njihovi svojci, v 95% primerov.
Uporabnik443897
15. 06. 2019 10.04
+10
Če bi hodil v dom kot prostovoljec ne bi pisal takih neumnosti❗️❗️❗️
Morana7
15. 06. 2019 10.15
+2
Ja saj to Rafelus, jaz to počenm še več kot pet let in se mi želodec obrača....kako so ljudje lahko take p do soljudi.