Iz Policijskega sindikata Slovenije (PSS) so sporočili, da se sicer ne želijo ukvarjati s predvolilno mrzlico in izjavami kandidatov na račun organizacije in dela policije, kljub temu pa se jim tokrat zdi potrebno pojasniti nekatere navedbe kandidatov, ki se nanašajo na reševanje problematike gospodarskega kriminala in ureditev služb v policiji za pregon le tega. "Predvsem se ne moremo strinjati z miselnostjo, da delo na področju pregona gospodarske kriminalitete opravljajo le kolegi iz NPU,“ so zapisali.
Kandidati kot eno od pomembnejših strategij v volilnih programih navajajo neusmiljen boj proti vsem oblikam gospodarskega kriminala. Nekateri od njih bi okrepili Nacionalni preiskovalni urad (NPU), drugi bi ga najraje ukinili. Nekateri bi okrepili Sektorje kriminalistične Policije (SKP), drugi ne. "Nikogar od kandidatov pa ne zanima dejansko stanje v policiji, kajti sicer bi jim bilo kristalno jasno, da okrepitev ne potrebuje le NPU, pač pa tudi kadrovsko podhranjeni in finančno izčrpani SKP, kjer je zaposlenih le nekaj 100 kriminalistov," pravijo v sindikatu.
Po njihovem mnenju je treba poudariti, da pri pregonu gospodarskega kriminala ne sodeluje le nekaj deset posameznikov iz NPU, pač pa v največji meri delujejo tako kriminalisti SKP kot policisti območnih policijskih enot iz osmih Policijskih uprav po celotni Sloveniji. "Prav slednji preiščejo glavnino gospodarskega kriminala v Sloveniji, medtem ko kolegi iz NPU zadeve izbirajo, seveda pa jim to omogoča zakon. Vprašati se je treba, kdo je preiskal vse največje t. i. tajkunske zgodbe v tej državi, ki se tako rade izpostavljajo? Zagotovo ne NPU, ki ga takrat še ni bilo. Policija ni samo NPU!“
Volilni kandidati morajo po njihovih besedah tudi razumeti, da je v policiji prisotnih še cel kup sistemskih napak in pomanjkljivosti. Ogromno težavo pri uspešnem delovanju policije predstavlja vsakoletno krčenje sredstev, ki je privedlo do nevzdržnih razmer, saj se operativni delavci vozijo v dotrajanih vozilih, nimajo ustrezne zaščitne opreme itd. Država ne poskrbi za pravno zaščito policistov in kriminalistov zaradi opravljanja poklicnih dolžnosti, za manjše plačilo jim celo nalaga vse več dodatnega dela, obenem pa jih preganja za vsako najmanjšo napako, tudi če je storjena v prostem času. "Zato je lahko le v posmeh podatek, da je povprečna mesečna plača kriminalistov z visoko univerzitetno izobrazbo na regijskem nivoju tudi za 500 evrov nižja, kot mesečna plača primerljivega delavca na NPU. Kdo bi to lahko razumel?" se sprašujejo.
V PSS bodoči vladi predlagajo, naj poskrbi za izenačenje plač preiskovalcev na SKP in NPU in naj preneha s favoriziranjem nekaterih skupin zaposlenih, tako v policiji kot javnem sektorju nasploh, s čimer vnaša nemir med več tisoč zaposlenih. "Ne smemo si zatiskati oči, da je samo NPU rešitev za uspešno preiskovanje gospodarskega kriminala. Poleg ustrezne zakonodaje, ki bo lahko učinkovita tudi v praksi, poskrbite, da bodo zaposleni v policiji, ki se vsakodnevno izpostavljajo za varnost drugih državljanov, končno tudi primerno plačani!"
Po njihovem mnenju bi razlike med najbogatejšimi in najrevnejšimi lahko zmanjšali. "Vzemite bogatim – zagotovo jih je več kot kaže statistika in laže boste napolnili proračunsko blagajno! Tako pridobljena sredstva razdelite med najrevnejše delavce, da bodo lahko dostojno živeli svoje zgarano življenje," so še zapisali v PSS.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.