Javni zdravstveni sistem brez zdravih temeljev na primarni ravni ne more delovati, je prepričan družinski zdravnik Rok Ravnikar. Na prvem srečanju skupine strateškega sveta, ki bo v četrtek, se bo zavzel za boljši dostop do zdravnika in manjše obremenitve kadra, napoveduje.
"Se občasno počutimo precej kot zavarovalniški agenti na terenu z razširjeno mrežo, saj moramo potem s pacienti debatirati o tem, kaj jim pripada in kaj jim ne, kaj je določena pravica in kaj ni. Nenazadnje je zdravstveni sistem v Sloveniji precej zapleten," dodaja.
Enako kot vodja strateškega sveta Erik Brecelj tudi sam rešitev vidi v debirokratizaciji. Kot pravi, bi lahko dokumente, ki niso vezani na zdravje pacienta, urejali uradniki. "To so neka povračila potnih stroškov, spremstva in tako naprej, ki trenutno zahtevajo angažma zdravnika specialista celo v Sloveniji, ampak je to nepotrebno. Treba je stimulirati tiste, ki so tukaj, da ostanejo in povečati privlačnost dela na primarni ravni, zato da dobimo nov dotok kadra," je prepričan Ravnikar.
Po napovedih ministra Danijela Bešiča Loredana bosta obe medicinski fakulteti povečali število vpisnih mest. Loredan zatrjuje, da lahko teh tisoč zdravnikov, ki jih primanjkuje, najpozneje v osmih letih izobrazimo doma in jih ni treba uvažati. Vendar pa se Ravnikar s tem ne strinja v celoti.
![Po besedah Ravnikarja se družinski zdravniki pogosto počutijo kot zavarovalniški agenti.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2023/a706aa9fd1a8a72e7f7b_62887497.jpg?v=c0e7&fop=fp:0.45:0.55)
"A smo prepričani, da bomo ta dodaten kader uspeli ohraniti pri nas? Če bo Slovenija postala samo proizvajalka zdravstvenega kadra za zahodne države, za tiste, ki znajo bolj učinkovito nagrajevati svoje kadre in jim nuditi boljše delovne pogoje, nismo naredili nič."
Prioriteta morajo biti tudi višje plače in boljši odnosi znotraj posameznih ustanov. "Če imate kaos v zdravstvenem domu, je za to odgovoren župan, saj je on imenoval direktorja. Zame je dejstvo, da je župan Janković odgovoren, da je zdravstveni dom razpadel in da je odšlo 30 zdravnikov. To je jasno vsem, razen njemu," pravi Brecelj.
Predlogov je veliko, a bodo zadnjo besedo imeli politiki, se strinjata oba. Ravnikar pa upa, da bodo našli mero poguma za sprejemanje odločitev in to hitrih. Tega je predvsem manjkalo v preteklosti, dodaja.
Zavezo, da bodo ukrepali hitro, so vladajoči podpisali že dvakrat. Prvič konec maja s podpisom koalicijske pogodbe in drugič nedolgo nazaj, ko je vseh 53 poslancev koalicije potrdilo, da bodo reformo, ki prinaša tudi nov plačni steber za zaposlene v zdravstvu, podpirali in pri njej sodelovali.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.