Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je danes sporočila sledeče: "Na podlagi informacij in podatkov, ki izhajajo iz poročanja medijev, so po mnenju Komisije za preprečevanje korupcije v tej zadevi podani znaki uradno pregonljivega korupcijskega dejanja nedovoljenega dajanja oziroma sprejemanja daril pri opravljanju gospodarske dejavnosti, zaradi česar je KPK na tožilstvo že poslala naznanilo suma kaznivega dejanja. Verjamemo pa, da se bo tožilstvo tudi samo odzvalo, ker je po zakonu, ki ureja kazenski postopek, pristojno in dolžno odreagirati na javno objavljene, torej splošno znane, informacije in podatke, ki očitno kažejo na obstoj razlogov, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti." Proti komu so vložili ovadbo, na KPK niso pojasnili.
SOD Rastoderjeve zahteve označil za slabo poslovno prakso
Navodila o tem, kako naj državna podjetja ravnajo glede sponzorstev, so zapisana v priporočilih upravljavca posrednih in neposrednih kapitalskih naložb Slovenske odškodninske družbe (SOD), in sicer v priporočilu številka 7. Ta določa transparentnost postopkov sklepanja poslov, ki zadevajo izdatke družbe, kot so naročilo blaga in storitev, donatorstvo in sponzorstvo. V priporočilu je navedeno, kako naj državne družbe urejajo te posle oziroma v našem primeru, kako naj Luka Koper obravnava zahteve podjetja Rastoder.
Na SOD opozarjajo, da vsaka družba upošteva tudi omejitve internih aktov, pogodb in drugih zavezujočih aktov ali predpisov, ki urejajo predmetno področje oziroma se nanj nanašajo. Vsekakor pa SOD pričakuje, da bodo družbe opravljale vse svoje posle kot dober in skrben gospodarstvenik oziroma da bodo z izdatki ravnale z vso potrebno skrbnostjo. "Transparentnost postopka naročanja oziroma sklepanja poslov, ki zadevajo izdatke družbe, je eden izmed pomembnih dejavnikov in izkazov solidnega in na temelju konkurenčnosti zasnovanega poslovanja družbe, ki od odločevalcev terja povečano stopnjo odgovornosti ter premišljeno sprejemanje odločitev o izdatkih družbe. Zaradi splošno slabe in nepredvidljive finančne situacije je potrebna še dodatna mera skrbnosti pri sklepanju poslov in ohranitev oziroma vzpostavitev najvišje možne mere zaupanja trga v solidno poslovanje družbe, k čemur v veliki meri pripomore zmanjšanje tveganj za možne zlorabe, korupcijo in klientelizem," na naša vprašanja, kako bi morala Luka Koper ravnati v primeru Rastoder, odgovarjajo v SOD.
Zahteve poslovneža in predsednika NK Olimpija Izeta Rastoderja, ki od Luke Koper zahteva sponzorsko pogodbo v višini četrt milijona evrov, če ne bo svoje banane pretovarjal v sosednjih pristaniščih, pa so na SOD označili za "slabo korporativno prakso".
Bitka za banane in denar
Izet Rastoder na leto proda okoli 16 milijonov škatel banan Derby in velja za enega večjih trgovcev z bananami na svetu. Do sedaj je preko koprskega pristanišča več let z bananami oskrboval srednjo in vzhodno Evropo ter Balkan. Letno je v Kopru pristalo kar 26 ladij z njegovimi bananami. A sodelovanja z luko je trenutno konec. Konec leta 2013 se je iztekla njegova pogodba z Luko Koper, Rastoder pa je predsedniku uprave Luke Koper Gašparju Gašparju Mišiču sporočil, da bo podpisal novo pogodbo, le če mu bo Luka Koper letno namenila četrt milijona evrov sponzorskih sredstev. Ta bi bila namenjena njegovi nogometni šoli.
A se Luka Koper z zahtevami očitno ni strinjala. Tako v pristanišču ni več Rastoderjevih banan, ki je ladje preusmeril v sosednje pristanišče Reko. So pa iz Luke Koper sporočili, da se bodo trudili, da bi dosegli ustrezen komercialni dogovor, ki bo v zadovoljstvo obeh strani.
KOMENTARJI (1023)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.