Raziskava Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Celje domnev ni potrdila navedb krajanov Socke in drugih naselij na celjskem območju, da pogosteje umirajo za rakom kot drugje v Sloveniji.
Glede na analizirane podatke v obdobju 1981-2001 pogostost pojavljanja raka na območju Socke ni večja kot je sicer v Sloveniji, so sporočili s celjskega ZZV.

Na pobudo krajanov, da je treba vzrokom in obsegu umrljivosti za rakom na tem območju priti do dna, se je odzvalo ministrstvo za zdravje in za analizo zadolžilo ZZV Celje, Inštitut za varovanje zdravja RS in Onkološki inštitut. "Rezultati opravljene analize ne kažejo na izrazitejšo obolevnost in umrljivost v Socki. Takšne ugotovitve so lahko tudi posledica dejstva, da so orodja, ki so na voljo v okviru raziskave, premalo občutljiva, da bi zaznala spremembe v tako majhni populaciji."
Raziskovalci priznavajo nezanesljivost svojih metod
Zaradi izredne majhnosti opazovanega območja je tudi nezanesljivost ugotovitev velika, četudi je čas opazovanja dokaj dolg, trdijo predstavniki celjskega zdravstvenega zavoda.
Po podatkih iz opravljene analize je v Socki v obdobju od leta 1981 do 1996 za rakom v resnici umrlo 31 ljudi in ne 35, kot je bilo razvidno iz cerkvenih evidenc. V tem obdobju je bilo vseh umrlih 113 in delež umrlih za rakom je znašal 27,4 odstotka, medtem ko je bilo slovensko povprečje za leto 2001 znašalo 25,7 odstotka. Razlike v umrljivosti za rakom na območju Socke v primerjavi s Slovenijo so po mnenju raziskovalcev majhne in naj bi bile posledica razlik v starostni strukturi prebivalcev.

Nadaljne raziskave niso smiselne
"Po naših ocenah nadaljnje raziskovanje na tem območju ni smiselno. Če se bo ministrstvo za zdravje vendarle odločilo poglobiti raziskavo, potem predlagamo, da se vanjo vključijo območja, ki so po številu prebivalcev bistveno večja od fare Socka, in da v raziskavo pritegnemo v prvi vrsti ljudi, ki so poklicno izpostavljeni proučevanim kemičnim snovem," je rezultate komentiral vodja raziskave in direktor ZZV Celje Ivan Eržen.
Prebivalci naselij Socka, Čreškova, Velika ravan in Trnovlje pri Socki na Celjskem, so konec leta 2003 izrazili veliko zaskrbljenost zaradi domnev o visoki umrljivosti zaradi raka v domačem kraju. Na osnovi podatkov, ki jih o umrlih beležijo v cerkvenih evidencah, so opozarjali, da je rak v Socki izrazito pogostejši vzrok smrti kot drugod po Sloveniji. Umiranje zaradi raka so krajani pripisali uporabi sredstev za varstvo rastlin, ki so jih na tem območju uporabljali v času intenzivne pridelave hmelja.