Lani je država za avtobusni prevoz izplačala subvencije v višini 19,3 milijona evrov. Po pojasnilih v. d. generalnega direktorja Direktorata za promet Bojana Žlendra je treba na podlagi trenutno veljavnih cen, ki ne upoštevajo morebitnih novih podražitev goriva, za enak obseg prevozov zagotoviti 23,4 milijona evrov. Za izvajanje gospodarske javne službe železniškega potniškega prometa pa je letos predvidenih 45 milijonov evrov. Zaradi varčevalnih ukrepov, ki jih je treba izpeljati za sprejetje rebalansa proračuna, denar še ni zagotovljen.
Subvencije oziroma kompenzacije, ki jih plačuje država, pomenijo skoraj 50 odstotkov prihodkov javnega avtobusnega linijskega prometa in skoraj 65 odstotkov železniškega potniškega prometa. Na prometnem ministrstvu sicer izvajajo projekt integracije javnega potniškega prometa, ki bo povezal avtobusni in železniški potniški promet. V sodelovanju z drugimi ministrstvi pa pripravljajo predlog združitve vseh sredstev za subvencije prevozov dijakov in študentov, da bi zagotovili ugodnejšo ceno vozovnic zanje in bi optimalno izkoristili javna sredstva, ki se namenjajo za subvencije prevozov.
Robert Sever z združenja za promet na Gospodarski zbornici Slovenije je povedal, da je za avtobusne linije priznana stroškovna cena 1,76 evra na kilometer in kompenzacija v višini 0,533 evra na kilometer. Poleg subvencij za železniški promet gre iz proračuna tudi med sedem in devet milijonov evrov letno za subvencioniranje vozovnic dijakom in študentom, česar pa ne dobijo neposredno vozniki. Dodatno namenijo za šolske prevoze in druge posebne linijske prevoze subvencije tudi občine v višini 31 milijonov evrov na leto.
Se obetajo nove podražitve?
Po ocenah Žlendra je sicer zaradi neskladja med cenami avtobusnega linijskega potniškega prometa in železniškega potniške prometa, "ki je bistveno cenejši, verjetna le podražitev železniškega potniškega prometa". Avtobusni prevoz se je sicer nazadnje podražil leta 2006, leta 2007 so uskladile cene ob prehodu na evro. Sever je pojasnil, da so po predlogu avtobusnih prevoznikov že izrazili potrebo po povišanju nadomestila za 3,13 odstotka zaradi povišanja cen goriva.
Če na prometnem ministrstvu ne bo posluha za zvišanje nadomestila, ''bodo avtobusni prevozniki primorani dvigniti cene vozovnic za predlagani odstotek. Za železniški promet v tem trenutku nimamo podatka o nameri za kakršne koli podražitve," je pojasnil Sever. Železniški promet se je nazadnje podražil 1. marca lani za šest odstotkov. Prej se je dražil letno, in sicer z januarjem 2007 za 2,3 in z marcem istega leta še za 3,5, leta 2008 za 3,9, nato pa v letih 2009 in 2010 za šest odstotkov. Cene vozovnic za vlak v notranjem prometu se določajo na podlagi načrta uravnavanja reguliranih cen, ki ga potrdi vlada.
Po Severjevih podatkih ''sicer trend v zadnjih letih žal kaže prej na zmanjšanje števila potnikov, in sicer v avtobusnem prevozu, kjer je bil upad zadnjih let kar za 10 odstotkov letno''. Do leta 2010 je namreč število potnikov vsako leto rahlo naraščalo. Leta 2010 je ostalo enako, lani se je število potnikov v primerjavi z letom prej zmanjšalo za slabe tri odstotke. Na Slovenskih železnicah ocenjujejo, da je upad potnikov posledica reorganizacije šolstva, saj je vse več fakultet v krajih brez železnice, povečane brezposelnosti in zmanjšanja števila turističnih potovanj zaradi ekonomske krize.
Ob vse višjih cenah goriva tako (še) ni zaznati večjega zanimanja za daljše proge javnega prevoza. Težava ni samo v tem, ker je vožnja z lastnim prevozom za večino udobnejša, ampak tudi v razmeroma slabih povezavah do nekaterih krajev in neprimernih urah za mnoge, ki bi se vozili v službo in nazaj.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.