V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) se strinjajo, da je 40.000 ljudi vsakodnevno na bolniški odsotnosti veliko, vendar pa so prepričani, da se številke ne da zmanjšati s kratenjem pravic delavcem, ampak z ustvarjanjem manj sovražnega delovnega okolja.
Kot so pojasnili v ZSSS, so trije najpogostejši razlogi za odsotnost z delovnega mesta mišično-kostne bolezni zaradi prisilne drže, intenzivnosti dela ipd., poškodbe izven dela in psihosomatske obremenitve. Prav po teh naj bi po podatkih evropske raziskave izstopali slovenski delavci. Slovenci v primerjavi s preostalimi državami Evropske unije veliko več poročajo o stresu na delovnem mestu zaradi sovražnega delovnega okolja, zaradi slabih odnosov med sodelavci, zaradi mobinga itd.
Prav zato predsednik ZSSS Dušan Semolič opozarja, da bi morali delodajalci namesto predlogov o zmanjšanju nadomestil v času bolniške odsotnosti raje iskati načine za izboljšanje delovnih pogojev. "Tudi dnevne grožnje z odpuščanjem so oblika psihičnega pritiska na delavce," poudarja Semolič. Kot še dodaja prvi sindikalist, zmanjšanje nadomestil za bolniško ne bo rešilo problema odsotnosti. Kot primer je izpostavil Slovaško, kjer so podobne ukrepe že uvedli. A zgodilo se je, da so se delavci še bolni vračali na delovno mesto, s tem okužili sodelavce, poleg tega pa tudi sami vedno znova zbolevali.
Izvršna sekretarka ZSSS Lučka Böhm pa je poudarila, da se sindikati ne strinjajo z nobenim od pozivov vladi, ki so jih delodajalci predstavili na nedavnem posvetu o absentizmu v Sloveniji. Kot je dejala, so sindikati razočarani, da delodajalci niso sprejeli izziva in namesto poostrenih ukrepov uvedli raje mehki pristop. Taki pozivi bo besedah Böhmove pomenijo ponovno odpiranje zakona o delovnih razmerjih.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.