Slovenija

'Radioaktivnih rib ne bomo jedli'

Ljubljana, 31. 03. 2011 15.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.Š.K./D.L.
Komentarji
14

V morje v bližini jedrske elektrarne Fukušima odteka radioaktivni jod, njegova vrednost pa se je v zadnjih dveh dneh drastično povečala. A bojazni, da bi zastrupljeni morski organizmi pristali v naši prehrambeni verigi, ni, zatrjujejo strokovnjaki.

Z vprašanji o tem, kako bo izliv kontaminirane vode iz elektrarne Fukušima v morje vplival na morske organizme in s tem posledično tudi na nas, smo se obrnili na Upravo RS za varstvo pred sevanji, kjer so pojasnili, da je nevarnost majhna, ker je fizikalni razpolovni čas radioaktivnega joda 131 osem dni in se ne spreminja v odvisnosti od oblike, v kateri se nahaja. To pa pomeni, da bi v hipotetičnem primeru, če bi na naš trg prišel kakšen morski organizem, ki je plaval v tej kontaminirani vodi, minilo že toliko časa od ulova do uvoza, da joda praktično ne bi bilo več v njem oziroma bi bila njegova vrednost zelo majhna in človeku nenevarna.

Nadzor nad uvozom izdelkov iz Japonske je po potresu 11. marca zelo poostren.
Nadzor nad uvozom izdelkov iz Japonske je po potresu 11. marca zelo poostren. FOTO: Reuters

A tudi to se naj ne bi zgodilo, saj je Evropska unija sprejela uredbo, ki natančno opredeljuje spremljanje radioaktivne kontaminacije v vseh živilih s tega področja, tako da bo s tem preprečeno uživanje tudi morskih organizmov, ki bi imeli nedopustne ravni radioaktivne kontaminacije. Kot so pojasnili na upravi za varstvo pred sevanji, se na prizadetem območju ribolov ne izvaja.

Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je danes objavila, da vrednost radioaktivnega joda v morski vodi v bližini elektrarne Fukušima sedaj 4385-krat presega zakonsko dovoljeno vrednost, zaradi česar obstaja možnost, da radiacija kontinuirano izteka v morje. V Sloveniji je po podatkih uprave za varstvo pred sevanji mejna vrednost kontaminacije površinskih voda za radioaktivni jod 131 61 Bq/liter. Na vprašanje, kaj v praksi pomeni, če je dovoljena vrednost za 4385-krat presežena, pa so pojasnili, da se iz področja nuklearne elektrarne izliva kontaminirana voda, ki se v morju sicer razredči, vendar je kljub temu nekaj tisočkrat bolj kontaminirana kot v obdobju pred nesrečo.

V morju v okolici poškodovane elektrarne Fukušima je zelo povečana koncentracija radioaktivnega joda 131.
V morju v okolici poškodovane elektrarne Fukušima je zelo povečana koncentracija radioaktivnega joda 131. FOTO: Reuters

Povišana raven radioaktivne kontaminacije v morju bo zagotovo imela negativne vplive na morske organizme. Kot poudarjajo na upravi za varstvo pred sevanji, pa je za ljudi zelo pomembno, da se prepreči uživanje prekomerno radioaktivno kontaminiranih morskih organizmov.

Širjenje radioaktivne kontaminacije v morju je odvisno od morskih tokov in s tem premikanja morske vode. Na spletnih straneh IAEA so objavili simulacijo o širjenju izpustov v morje.

Strokovnjaki opozarjajo, da bojazni, da bi na slovenskem trgu našli kontaminirane morske organizme, ni. Inšpekcije nad uvozom izdelkov v EU izvajajo poostren nadzor, hkrati pa je prednost tudi ta, da je razpolovni čas joda zelo hiter in da se koncentracija radioaktivnega joda v morju ob mešanju s svežo vodo hitro zmanjšuje.

Skrbi povzroča cezij 137

Zaradi kratke razpolovne dobe radioaktivni jod 131 ne predstavlja hujšega tveganja, a znanstveniki že govorijo o novem razlogu za skrb. Odkrili so namreč, da se je povečala tudi vsebnost cezija 137, pri katerem je razpolovna doba veliko daljša – kar 30 let. To pomeni, da lahko dlje obstane v ekosistemu. "To je tisto, kar me skrbi. Plankton vsrka cezij, ribe pojedo plankton, velike ribe pojedo manjše ribe in pri vsakem naslednjem členu v prehranjevalni verigi je koncentracija cezija višja,“ je povedal jedrski inženir Michael Friedlander.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

snifff
01. 04. 2011 10.50
No ja no, kdo pa je rekel da ne more takšna riba prit na naš krožnik? Riba ni kakor divjad, ki je bolj kot ne omejena na eno področje, le da je malo večje. Riba se seli iz področja oceana na drugo področje, kjer lahko ulovi lahko rus, filipinec, avstralec... Ampak važno je da ni bila ulovljena na Japonskem. Ulovljene ribe kot same pa potujejo po različnih transportih tako npr. iz Avstralije v Slovenijo kakor tudi iz drugih koncev sveta. To pa so res predvidljivi strokovnjaki... To so zame bolj strokovnjaki za neustvarjanje panike.
Adolph
01. 04. 2011 10.41
Ja, jod, In kaj pa je s ceziom . . . . . On prezivi stoletja . . . Strokovnjaki, slovenski . . ..
tux187
01. 04. 2011 00.07
Nadzor je poostren, dokler ni med deklaracijo kaksna plava kuverta.
realnews
31. 03. 2011 22.55
TEPCO je priznal poraz! odločitev je padla , prenehali bodo s hlajenjem in začeli z betoniranjem ! njihove delnice so padle za 80% in država jih bo prevzela!
realnews
31. 03. 2011 19.35
najprej bi ene 20 let te t.i. strokovnjake futral z ribam od tam, me zanima če bi jih jedli
wizeman
31. 03. 2011 18.59
@Crazy_Horse 31.03.2011, 17:34 Dont panic. To je kot pljunek v morje. Tudi, če je radioaktivnost povečana miljardokrat, je verjetnost, da bi ti pojedel ribo, ki je radioaktivna od japonske nuklearke nična. Ljudje, pa vi sploh ne sanjate, koliko vode in živali je v tihem oceanu....
Leonardo09
31. 03. 2011 18.00
počasi godzila ne bo več znanstvena fantastika
Crazy_Horse
31. 03. 2011 17.34
A bojazni, da bi zastrupljeni morski organizmi pristali v naši prehrambeni verigi, ni, zatrjujejo strokovnjaki. strokovnjaki,strokovnjaki,strokov... je radioaktivnost povečana za več tisočkrat bojazni ni kaki strokovnjaki to so lažnjivci
redfox
31. 03. 2011 17.24
Sam da morski psi ne mutirajo:*pa da se razširjo po širnem morju.Bilo bi srhlivo zanimljivo.
Proo
31. 03. 2011 17.04
vendar je kljub temu nekaj tisočkrat bolj kontaminirana kot v obdobju pred nesrečo. Nesreča še poteka...!
ljx
31. 03. 2011 16.57
Temu naslovu bi jas dodal,da bo potomstvo radioaktivnih rib jedlo nas!
LordBuRrito
31. 03. 2011 16.30
jih bojo dal u konzerve, da bo z leti radioaktivnost zginla...
JezekTekaTeka07
31. 03. 2011 16.30
Kupite si geigerjev števec ... cena 399,00 evrov ... še preden pridejo japonske radioaktivne ribe na vašo mizo ...
objektivni
31. 03. 2011 15.59
Koliko radioaktivnih snovi se pa sprosti v toplarnah in termoelektrarnah, pa noben ne pove...