
Portalni monitorji, ki zaznajo radioaktivno sevanje, so v ponedeljek ob 19.30 na mejnem prehodu Obrežje sprožili alarm, ko se je na mejo pripeljalo tovorno vozilo z registracijo Bosne in Hercegovine, naloženo z odpadnim železjem.
Carinik je odredil pregled tovornjaka. Z ročnim identifikatorjem je s 50-odstotno verjetnostjo ugotovil industrijski radioaktivni izotop evropij (Eu 152) in izmeril moč radioaktivnega sevanja, ki je bila 200 mSv/h. Vrednost hitrosti doze na površini vlečnega vozila je bila več kot 50-krat večja od vrednosti hitrosti doze naravnega ozadja, kar je nakazovalo, da je med tovorom radioaktivna snov.

Zato so obvestili dežurnega v Upravi za jedrsko varnost, tovornjak pa umaknili na prostor za izolacijo nevarnih snovi. Na kraj je hitro prispel izvedenec za varstvo pred sevanji, pridružili pa so se mu še strokovnjaki iz Agencije za radioaktivne odpadke in delavci prejemnika blaga, ki so pomagali pri iskanju radioaktivne snovi. Našli so nevaren kovinski del. Hitrost doze na površini predmeta je bila 160 mSv/h, v oddaljenosti enega metra pa en mSv/h. Odstranili so ga in ustrezno zaščitili, inšpektor pa je prepovedal uvoz v Slovenijo. Prejemniku blaga je naložil vrnitev sevajoče kovine v BiH.
Kaj je sievert?

"Biološki učinki sevanja so odvisni od časa, v katerem telo sprejeme energijo sevanja, oziroma od hitrosti doze. Hitrost doze nam pove, kolikšno količino sevanja je telo prejelo v enoti časa. Merimo jo z s Sv/h ali mSv/h (Sv = sievert). Učinek enake doze sevanja, prejete v kratkem času, je večji od učinka iste količine sevanja, ki jo je telo prejelo v daljšem časovnem obdobju," so pojasnili v Agenciji za radioaktivne odpadke.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.