Slovenija

Radio dva brez vodenega programa

Ljubljana, 11. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
B.W./M.S./STA
Komentarji
0

Zasebni radio slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem Radio dva je ob 18. uri prenehal oddajati vodeni program. Na njegovi frekvenci bodo do popolne ukinitve vrteli le glasbo. Razlog so finančne težave, ki jih kljub intenzivnim pogovorom z avstrijsko in slovensko vlado še niso uspeli rešiti.

Razlog za prenehanje oddajanja vodenega programa so finančne težave
Razlog za prenehanje oddajanja vodenega programa so finančne težave FOTO: POP TV

Potem ko se je državni sekretar za Slovence v zamejstvu Črtomir Špacapan sestal s predstavniki Radia dva in Agora ter krovnih organizacij Slovencev na avstrijskem Koroškem na generalnem konzulatu RS v Celovcu, se je obetala rešitev, po kateri bi tako Slovenija kakor Avstrija do konca leta za delovanje Radia dva in Agora prispevali potrebno denarno vsoto. Po telefonskem pogovoru s slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom pa je državni sekretar sporočil, da dogovora med državama še ni.

Prihodnji ponedeljek se bodo ustrezni pogovori še nadaljevali, kakor pa je na novinarski konferenci sporočil poslovodja Radia dva, Marjan Pip, je bil radio z današnjim dnem ob 18. uri prisiljen ukiniti spored. Radio dva bo od jutri pa do konca pogovorov z avstrijsko državno radiotelevizijo ORF o prihodnosti celodnevnega slovenskega radijskega sporeda vrtel le še glasbo z računalnika.

Protest Zveze slovenskih svobodnih sindikatov

Zveza slovenskih svobodnih sindikatov je zaradi prenehanja oddajanja radia pred avstrijskim veleposlaništvom simbolično prižgala svečo. Kot so sporočili iz Zveze slovenskih svobodnih sindikatov, so s tem opozorili na neizpolnjevanje obljub o ohranitvi edinega radijskega programa, ki je celodnevno oddajal v slovenskem jeziku na dvojezičnem avstrijskem Koroškem. Sindikalisti so pred veleposlaništvom razvili tudi transparent z napisom "Solidarni z Radiom dva na avstrijskem Koroškem".

SNS in SDS kritična do oblasti v Ljubljani

Poslanec Slovenske nacionalne stranke Bogdan Barovič je v izjavi za javnost zapisal, da je prenehanje delovanja Radia dva "pokazatelj slabega dela slovenske vlade in zastopanja slovenskih interesov v tujini".

SNS že drugič letos opozarja na neurejen odnos do slovenske narodne manjšine in hkrati, posledično na neurejen odnos med Slovenci na avstrijskem Koroškem. Slovenske organizacije na avstrijskem Koroškem se med seboj prepirajo, ukinjajo in na novo ustanavljajo, ukvarjajo se sami s seboj, pozabljajo pa na osnovno skrb - ohranjanje slovenstva, slovenskega jezika, slovenske kultura in varovanja pravic slovenske manjšine.

SNS je že pred meseci opozorila, da je vprašanje obstoja radijskih postaj potrebno rešiti na meddržavnem nivoju, z vztrajanjem Slovenije, da mora avstrijska vlada spoštovati z zakonom zagotovljene pravice manjšin. Tako bi se izognili tudi pritiskom, da mora slovenska stran sofinancirati omenjeno radijsko postajo.

SDS še napoveduje, da bo v svojih mednarodnih stikih izpostavila vprašanje zaščite slovenske manjšine v Avstriji, kot tudi vprašanje zagotovitve pogojev za ohranjanje njene kulturne identitete.

Zoper neukrepanja slovenske vlade je protestirala tudi poslanska skupina SDS. "Poslanska skupina SDS izraža svoj protest zoper ravnanje slovenske vlade, ki kljub večmesečnem boju Slovencev na Koroškem in komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu za ohranitev celodnevnega manjšinskega radijskega sporeda ni bila sposobna rešiti vprašanja kršitve nacionalnih pravic slovenske manjšine s strani avstrijske vlade. S takim ravnanjem je vladajoča koalicija jasno pokazala svoj odnos do temeljnih vprašanj obstoja slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem," protestirajo pri SDS.

Hkrati v SDS opozarjajo, da pomeni prenehanje oddajanja celodnevnega slovenskega radijskega sporeda kršitev mednarodnih dokumentov, katerih podpisnica je Avstrija, in ki Avstrijo zavezujejo k spoštovanju nacionalnih pravic slovenske manjšine.

Avstrija ne izpolnjuje obveznosti

"Ukinitev celodnevnega radijskega programa na avstrijskem Koroškem pomeni kršitev obveznosti, ki jih je Avstrija sprejela na osnovi sklenjenih mednarodnih sporazumov in osnovnih načel delovanja demokratične države," so danes v Ljubljani opozorili predsednik in vsi člani parlamentarne komisije za Slovence v zamejstvu.

Protest v podporo Radia dva pred avstrijskim veleposlaništvom v Ljubljani
Protest v podporo Radia dva pred avstrijskim veleposlaništvom v Ljubljani FOTO: POP TV

Kot je povedal predsednik komisije Franc Pukšič (SDS) je avstrijska država v skladu z mednarodnim pravom dolžna poskrbeti za Radio dva. Slovenija ima tudi možnost, da se v zvezi z manjšinsko problematiko obrne na Parlamentarno skupščino Sveta Evrope, je še povedal predsednik komisije za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Kot je opozoril Pukšič, je komisija na ta problem večkrat opozorila, avstrijska država pa je zagotavljala ustrezno rešitev. "Ustrezna zagotovila za ohranitev delovanja obeh radijskih postaj, Radia dva in Agora, so bila dana tudi na uradnih pogovorih delegacije omenjene komisije s poslanci avstrijskega parlamenta na Dunaju, ki so bila aprila letos. Rešitev se je nakazovala tudi ob nedavnih izjavah slovenskega ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla in avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero Waldner, ki sta se srečala v začetku julija v Radgoni/Gornji Radgoni. Izkazalo pa se je pravzaprav, da je bilo veliko lepih besed, pa malo realiziranega in nič narejenega," je dejal Pukšič.

Poleg neustrezne medijske oskrbe slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem in Štajerskem so slovenski manjšini kršene pridobljene pravice v zvezi z uradno rabo slovenskega jezika in zagotovitvijo dvojezičnih napisov, je poudaril Pukšič in pojasnil, da obveznosti Avstrije do slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem in Štajerskem na področju medijev temeljijo med drugim na Okvirni konvenciji za zaščito narodnih manjšin in Evropske listine za varstvo regionalnih in manjšinskih jezikov, ki sta najpomembnejša manjšinska instrumenta Sveta Evrope, Avstrija pa je njuna podpisnica.

Avstrijska državna pogodba iz leta 1955 v 7. členu prav tako določa posebne pravice slovenski manjšini na avstrijskem Koroškem in Štajerskem. Pomembna podlaga za intenzivnejše sodelovanje obeh držav na področju medijev je tudi sporazum med Slovenijo in Avstrijo o sodelovanju v kulturi, izobraževanju in znanosti, ki je začel veljati 1. maja 2002. Osnovna pravica slovenske manjšine v Avstriji na nacionalni ravni pa je avstrijski zakon o narodnostnih manjšinah. V skladu z avstrijskim pravom avstrijsko državo zavezuje tudi zakon o avstrijski državni radioteleviziji (ORF), ki določa, da mora nacionalna radiotelevizija poskrbeti za oddaje v manjšinskih jezikih za priznane manjšine in jim omogočiti, da to nalogo izpolnijo prek zasebnih radijskih postaj.

MZZ: Obveznosti mora najprej izpolniti Avstrija

Z ministrstva za zunanje zadeve so sporočili, da je Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu kljub veliki finančni stiski zaradi rebalansa državnega proračuna še vedno pripravljen sodelovati pri reševanju slovenskih radijskih programov na avstrijskem Koroškem, vendar mora svoje obveznosti do manjšinskega radia najprej izpolniti Avstrija.

Kot so še sporočili, doslej ni bilo mogoče najti ustreznih sredstev niti na slovenski niti na avstrijski strani, zato ne držijo informacije, da je prišlo med ministroma ali kje drugje do dogovora o višini pomoči. Vsekakor bo Slovenija še naprej aktivno podpirala slovensko manjšino in njene medijske programe. Po svojih možnostih bo pomagala, da se ohranijo, so sporočili z MZZ in izrazili pričakovanje, da bo ORF čimprej sprejel ustrezne ukrepe v zvezi z nadaljnjim obstojem slovenskih manjšinskih radijskih programov.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes še enkrat govoril z avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, ki je sporočila, da avstrijska vlada v tem trenutku še ni našla ustrezne finančne rešitve, in napovedala reševanje problematike v okviru avstrijske radijske hiše.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10