Da bi zmanjšala število nesreč, policija vsakodnevno izvaja preventivne ukrepe v prometu. A številne radijske postaje voznike vestno obveščajo o lokacijah radarjev in kontrolah prometa. Gre pri tem za tako imenovani prometni telefon ali le pomoč prehitrim ali vinjenim voznikom, da se izognejo kontrolam na cesti?
Zakaj radijske postaje obveščajo poslušalce o lokacijah radarjev in kontrolah prometa, smo vprašali na večji komercialni radijski postaji.
"Za obveščanje poslušalcev o lokacijah radarjev in kontrolah prometa smo se odločili predvsem z namenom ozaveščanja poslušalcev in preventive. Sicer se čudno sliši, a je res," pravi urednik Robert Pečnik - Pečo.

Pečo se je ob uvedbi prometnega telefona, kot ga pri njih imenujejo, pogovarjal z Bojanom Žlendrom, predsednikom Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.
"Bojan Žlender je potrdil, da so v tujini opravljene raziskave dokazale, da je tovrstna informacija lahko preventivna, saj podzavestno sproži odziv tudi pri voznikih, ki niso na omenjeni lokaciji. Vozniki tako avtomatsko upočasnijo hitrost. Seveda smo se takrat dogovorili, da točne lokacije in smeri radarja ne bomo razkrivali, pač pa povemo le, da je radar na primer na Litijski, ne pa kje, kar pomeni, da bodo upočasnili vsi vozniki, ki so takrat ali namenjeni na Litijsko ali pa so že tam. Lahko rečemo, da je to preventiva. Torej se le na prvi pogled zdi, da je obveščanje o radarjih pomoč voznikom divjakom, ob globljem razmisleku pa pridemo tudi do zelo pozitivnih zaključkov. Moramo pa tudi priznati, da je to dejansko informacija, ki poslušalce zanima in je zelo zaželena; tudi zato smo se odločili o tem obveščati, a kot že rečeno, smo se predhodno dobro pozanimali, kaj to lahko pomeni. "
"Na radiu se nam zdi izredno pomembno naše poslušalke in poslušalce obveščati o aktualnem stanju in dogajanju na cestah – gneči, nesrečah, kontrolah, radarjih, vremenskih težavah in nepredvidljivih dogodkih," je povedal Matic Slapšak, predstavnik za odnose z javnostjo na drugi radijski postaji.
Obveščanje je seveda preventivno, saj želimo, da bi naši poslušalci prišli varno od točke A do točke B, z opozarjanjem na radarje in kontrole pa jih seveda želimo opozoriti, da je treba voziti po predpisih – vedno in povsod. Pogosto prejmemo kakšen klic ogorčene poslušalke ali poslušalca, ki je na določenem odseku vozil bolj previdno zaradi bojazni policijske kontrole, ki se je medtem že premaknila, ampak jim razložimo, da je to namen našega obveščanja – cestnoprometni predpisi služijo temu, da jih vedno spoštujemo in tako vsem udeležencem v prometu omogočimo varno vožnjo.
Žal pa je tako, da so ljudje pod velikim stresom in na pravila niso pozorni. Prav tako je žal tudi res, da policisti prevečkrat zgolj kaznujejo, izvajajo kontrole na napačnih mestih in so povrh vsega pri sankcioniranju sistematični – lovijo zgolj prehitre voznike, kaznujejo zgolj tiste, ki med vožnjo telefonirajo, na udaru so tisti, ki niso pripeti, strogo kontrolirajo tovorna vozila ... Pogosto pa zanemarijo ali preprosto spregledajo veliko nevarnost v prometu – neprevidne kolesarje, ki ne uporabljajo kolesarskih stez, in motoriste, ki z le redkimi izjemami ne vozijo prehitro in neprevidno. (Ne)varnost v našem prometu je velik začaran krog, za katerega si tudi na našem radiu želimo, da bi se čim prej razklenil in uredil, da bo prav za vse."
Če je obveščanje o radarskih in drugih policijskih kontrolah res preventiva ter ozaveščanje voznikov, presodite sami. Dejstvo je, da se nevarnosti in posledic neprevidne vožnje na cesti pogosto ne zavedamo, dokler ni prepozno.
Povzročitelju nesreče s smrtnim izidom se življenje prav gotovo obrne na glavo, še posebej, če je žrtev otrok.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.