
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je naklonjena privatizaciji igralništva v Sloveniji. Po njenem mnenju je mogoče panogo uspešno regulirati tudi na druge načine. Strategiji igralništva, ki jo je pripravilo ministrstvo za finance, sicer nasprotuje. Iz strategije ni razvidno, "kaj hočemo s to industrijo – ali jo želimo privatizirati ali obdržati v državni lasti, jo razširiti ali omejiti njen razvoj", pravi ministrica.
Radićeva je še povedala, da je ministru za finance Francu Križaniču predlagala, da bi s strategijo počakali in še razpravljali o njenih ciljih. Minister je po njenih besedah to možnost zavrnil, ker da bo o tem razpravljal tudi DZ.
Glede na rezultate v panogi je prepričana, da je treba tudi v igralništvu misliti na privatizacijo. Zasebni igralni saloni so po njenem mnenju uspešnejši kot tisti v državni lasti. "Ne vidim razloga, zakaj igralniška podjetja imeti v lasti. Lahko jih nadziramo s popolnoma drugimi ukrepi in aktivnostmi," je dejala. Dodala je, da razume, da je to specifična industrija, ki ji mora vlada posvetiti posebno pozornost.
Strategija razvoja iger na srečo, ki jo je v četrtek sprejela vlada, med drugim predvideva hkraten razvoj turizma. Radićeva pravi, da je po vlaganju v turistično infrastrukturo, ki da je sedaj na visoki ravni, treba v prihodnje vlagati v trženje turizma in v Slovenijo pripeljati nove goste.
V NSi odločno proti
Zamisli Radićeve pa nasprotujejo v NSi. Privatizacija v tej dejavnosti je korak v napačno smer, saj pomeni širjenje igralništva, ki nedvomno ima negativne posledice za človeka in okolje, so sporočili iz NSi, kjer še opozarjajo, da povečevanje ugodnosti za vlagatelje v igralništvo spodbuja nelojalno konkurenco drugim panogam v turizmu in gospodarstvu na splošno.
Namesto tega predlagajo dodatno obdavčitev igralništva ter ustanovitev posebnega javnega sklada za odpravljanje negativnih posledic igralništva in uvedbo preventivnih in kurativnih dejavnosti.
Odločno nasprotujejo tudi vladni strategiji, saj ni strateško naravnana v prid slovenske družbe. Prav tako nasprotujejo oživitvi pogovorov z ameriško družbo Harrah's, ki se je že pred leti neuspešno dogovarjala o skupni naložbi z novogoriškim Hitom.
Na okrogli mizi kritično o strategiji
Na okrogli mizi, ki sta jo organizirala predsednik Društva za zaščito ustavne države Rado Pezdir in predstavnica društva YHD Elena Pečarič, pa so ugotavljali, da je vladna strategija pisana na kožo državnega Hita.
Pezdir je dejal, da je strategija napisana za reševanje podjetja Hit, saj priporoča, da se število koncesij za prirejanje iger na srečo zmanjša.
S tem po njegovih besedah ne bo ogroženo samo financiranje lokalnih skupnosti, temveč tudi invalidskih in humanitarnih organizacij, ki denar za svoje delovanje in programe dobivajo od koncesij prirediteljev iger na srečo. "Treba je spremeniti zakonodajo, financiranje narediti transparentnejše, odpraviti pa tudi kolizijo interesov," je – kot so sporočili po okrogli mizi – dodala Pečaričeva.
Andraž Teršek s primorske fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije je dejal, da država deluje politično neodgovorno in kaže svoj ignorantski odnos do prava. "Zakon o igrah na srečo bi bil v primeru, da bi ga pripravili na podlagi strategije razvoja iger na srečo, neustaven," je dejal.
Kot je pojasnil, ustava ščiti svobodni trg in najmanjše gospodarske subjekte, a strategija te pravice odvzema, da bi zaščitila en sam gospodarski subjekt.
Spomnimo
Vlada je na včerajšnji seji sprejela strategijo razvoja iger na srečo, katere osnovna predpostavka po besedah Križaniča je, da so igre na srečo lahko del turistične ponudbe, z degresivnim obdavčenjem pa da je mogoče stimulirati pomemben investicijski cikel v slovenskem turizmu.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.