Vlada danes obravnava predlog zakona o delu v policiji, ki med drugim v letu 2014 predvideva 3,5 milijona evrov dodatnih stroškov za povišanje policijskih dodatkov. Predlog naj bi med ministri sprožil nesoglasja, zaradi varčevalnih sklepov vlade je nesprejemljiv tudi po ocenah ministrice za gospodarstvo v odstopu Darje Radić.
"Tak predlog absolutno ni v skladu s sklepi vlade v preteklih mesecih, saj vseskozi poudarjamo, da je treba varčevati. Pripravljamo rebalans, pri čemer ne vemo, na katerih področjih vzeti sredstva, zato se mi zdi ta predlog v tem trenutku res nesprejemljiv," je Radićeva novinarjem pojasnila ob prihodu na sejo vlade.
Če pa namerava vlada tak predlog zakona o delu v policiji sprejeti, mora po besedah ministrice v odstopu pač odpraviti nekatere že sprejete sklepe, sicer "res izgledamo popolnoma nekredibilni". Radićeva tudi ne vidi razloga, zakaj bi take ugodnosti, kot jih namerava uvesti zakon, veljale le za en del javne ali državne uprave.
Po njenih ocenah bodo tako predlogu verjetno sledili tudi podobni predlogi še za druge javne uslužbence. V tem primeru jo "res zanima, kako bosta vlada in finančni minister Franc Križanič lahko naprej vodila proračun, da bo vzdržen in ne bomo res pristali tam, kjer so Grčija in nekatere druge države".
Kot je pojasnila Radićeva, se o podpori predlogu ni pogovarjala z drugimi ministri, osebno pa ga zagotovo ne more podpreti. Na novinarsko vprašanje, ali "to darilo policistom" razume kot kupovanje podpore volivcev LDS pred prihodnjimi volitvami, pa pritrjuje z oceno, da so se volitve "očitno že začele".
Kresalova: Po 20 letih odpravljamo mačehovski odnos do policije
Glavni namen zakona o delu v policiji je po besedah ministrice Katarine Kresal krepitev neodvisnega operativnega delovanja policije, povečanje njene avtonomnosti ter natančnejše definiranje pristojnosti med ministrstvom za notranje zadeve in policijo.
Ker zakon prinaša tudi nekatere novosti glede plač, je ministrica poudarila, da policija še vedno ostaja del javnega sektorja, vendar ima določene specifike. Zagotavljanje notranje varnosti je namreč tako zelo kompleksno, da ga ne moremo zagotavljati z enakim sistemom, ki velja za ostale javne uslužbence, je izpostavila.
Zato je po mnenju Kresalove "skrajni čas, da smo po 20 letih odpravili mačehovski odnos države do policije". Poudarila je tudi, da z dodatki ne posegajo niti v sistem plač v javnem sektorju niti v kolektivno pogodbo. Kot je razložila, znaša plačna masa za notranje ministrstvo skoraj 300 milijonov evrov letno, dodatki pa bi komaj leta 2014 znašali dobrih 3,3 milijona evrov. Po mnenju ministrice so bili pri tem zelo skromni in racionalni, saj se zavedajo, v kakšni situaciji je država.
MJU: Policistom višji dodatki kot vojakom, carinikom in paznikom
Ministrstvo za javno upravo v sporočilu za javnost zavrača navedbe notranje ministrice Katarine Kresal, da dodatke, določene z zakonom o organiziranosti in delu v policiji, že prejemajo vojaki, pazniki in cariniki. Enotno ureditev dodatkov za vse zaposlene v javnem sektorju, tudi policiste, namreč določa zakon o sistemu plač v javnem sektorju.
Predlagani zakon o organiziranosti in delu v policiji v 92. členu policistom določa dodatek za stalnost v višini 0,5 odstotka osnovne plače, medtem ko imajo v skladu s posebnimi zakoni v povezavi z 52. členom zakona o sistemu plač v javnem sektorju vojaki, cariniki in pravosodni policisti dodatek za stalnost le v višini 0,33 odstotka, so zapisali na ministrstvu za javno upravo (MJU).
Sindikat policistov: Izjave Radićeve diletantske
Na izjave ministrice Radićeve se je odzval tudi Sindikat policistov Slovenije. V izjavi za medije so zapisali, da potrditev svežnja policijske zakonodaje ocenjujejo kot ''resen namen države, da investira v varnost države'' in posledično tudi njenih prebivalcev.
Pravijo, da ekonomska kriza ne bi smela ogrožati kvalitete storitev, do katerih imajo vsi državljani pravico. Trdijo, da Zakon o organizaciji policije prinaša ''odpravo nesmiselnih in neživljenjskih omejitev za policiste, ki glede vsebine (nevarnost, ogroženost, nepredvidljivost …) opravljenega dela izrazito izstopajo od drugih uradniških poklicev''.
Uresničevanje zakona po trditvah sindikata policistov v praksi pomeni, da bodo se bodo lahko ''nemoteno zaključili ogledi hujših prometnih nesreč, iskalne akcije pogrešanih oseb, preiskave najbolj zahtevnih kaznivih dejanj, raziskave najhujših kaznivih dejanj''. Zapisali so še, da je ocena Darje Radić o vzdržnosti javnih financ ''neprimerna in diletantska''.
Ministrice v odstopu še dejavne
Ministrica Darja Radić, ki je v ponedeljek podala odstopno izjavo, bo prisotna tudi na seji vlade prihodnji teden, saj bo po njenih besedah razrešitev ministric Zares v DZ predlagana na seji, ki se začne 11. julija.
Seje vlade se je danes udeležila tudi ministrica za kulturo v odstopu Majda Širca, vendar izjav novinarjem ni dajala. Ministrice za javno upravo v odstopu Irme Pavlinič Krebs na sejo ni bilo, nadomešča jo državna sekretarka Tina Teržan.
Kaj pravi omenjeni predlog zakona?
Omenjeni predlog zakona predvideva povečanje finančnih posledic za državni proračun v letih 2012 in 2013, in sicer v višini 50.000 evrov letno. Nato pa naj bi se stroški leta 2014 dvignili na 3,5 milijona. Od tega bi 1,7 milijona šlo za povečanje dodatka na stalnost, pol milijona pa za uvedbo dodatka za posebne obremenitve pilotov, kopilotov, tehnikov letalcev in posameznih delovnih mest v specialni enoti.
Slabih 470 tisočakov bi namenili dodatku za vodenje, sredstva pa so predvidena tudi za plačilo dodatka policistom, ki sodelujejo s posebno policijsko enoto in za dodatek za delo pooblaščenih uradnih oseb, ki vodijo prekrškovne postopke. Dobrih 50 tisočakov je predvidenih za dodatek poveljnikom, ki vodijo posebno policijsko enoto.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.