Ministrstvo za gospodarstvo je naredilo študijo ekonomske upravičenosti investicije v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6) in ugotovilo, da je investicija "visoko tvegana“ glede donosa. Kot je pojasnila ministrica za gospodarstvo Darja Radić, bi bila investicija negativna, če bi se premog podražil za 10 odstotkov ali če bi se kuponi za onesnaževanje podražili za 10 odstotkov. Tudi če bi se investicijska vrednost zvišala za 100 milijonov ali če bi se elektrika pocenila za 10 odstotkov, bi bil projekt negativen. Še večji minus pa bi nastal, če bi se spremenile cene več dejavnikov hkrati, je dejala ministrica.
Zato je vlada na predlog ministrice sprejela sklep, da bo dala garancije za najem 440 milijonov evrov posojila za projekt, le če investitorju uspe znižati stroške tveganja oziroma stroške investicije. Vlada bo dala garancijo, če bodo investitorji dokazali, da bo imel projekt vsaj devetodstotni donos.
Vlada je še naročila Holdingu slovenske elektrarne (HSE), naj naredi posebno revizijo vodenja projekta, saj obstoječe študije še nimajo statusa izvedenskega mnenja. Podrobnosti študije Radićeva sicer ni želela predstaviti, je pa dejala, da se kaže na sum določenih nezakonitih ravnanj. Zato bo gradivo predala tudi Komisiji za preprečevanje korupcije, policiji in tožilstvu.
Ministrica sicer meni, da je vodenje investicije v TEŠ 6 šolski primer, kako se investicije ne vodi. Vseeno pa indici nepravilnosti trenutno niso tako hudi, da bi bilo treba projekt prekiniti, je še dejala ministrica.
Direktor TEŠ Simon Tot je povedal, da so doslej spoštovali vse vladne odločitve in da bodo tudi današnjo o uvedbi revizije. Dodal je, da o preteklosti ne more govoriti, da pa je projekt voden izjemno transparentno, odkar je novembra lani prišel na čelo termoelektrarne.
Rotnik revizijo primerja z lovom na čarovnice
Odzval se je tudi njegov predhodnik Uroš Rotnik, ki se sprašuje, komu verjeti, kako se posel vodi – vladnim uradnikom ali strokovnjakom, ki posodijo denar? Očitki, da so bile odločitve sprejete v določenem krogu in mimo pravil, nikakor ne držijo, je poudaril. Zagotovil je, da je bil ves postopek voden transparentno in z najvišjo stopnjo skrbnosti dobrega gospodarja, kar je tudi že preverjala protikorupcijska komisija. "To, da vlada ponovno zahteva od HSE, naj imenuje posebnega revizorja, ki bo preveril vodenje posla TEŠ pri šestem bloku, pa vse bolj spominja na lov na čarovnice. Vse dosedanje revizije, vključno z revizijo PWC očitno niso našle nepravilnosti, ministrica in njeni sodelavci pa si jih na vsak način želijo," je dodal.
Čudi se tudi strokovnosti ministričinih sodelavcev, ki so vladi predlagali, naj da državno poroštvo le, če bo stopnja donosa projekta devet odstotkov. Pri termoenergetskih objektih to po njegovi oceni tehnično ni mogoče. "Ministrica ve, kakšen pogoj postavlja? Kdo sedaj koga vleče za nos?" se sprašuje Rotnik.
Golobič: TEŠ 6 ne bo proizvajal elektrike, ampak izgubo
Svet stranke Zares se je seznanil s poročilom, ki ga je ministrica Radićeva predstavila vladi. Iz dokumentov izhaja, da je investicija v TEŠ 6 neupravičena ter tako, kot je bila vodena, vzbuja dvome v zakonitost, je ocenil prvi človek stranke Gregor Golobič. Poleg kazenske odgovornosti je treba po njegovih besedah ugotavljati tudi odškodninsko odgovornost tistih, ki so projekt tako vodili.
Tako vodena investicija, kot je bila doslej, po njegovih besedah ne bo proizvajala elektrike, temveč izgubo. Vsako nadaljnjo vlaganje države v ta projekt bi po sedaj znanih predpostavkah pomenilo oškodovanje države, davkoplačevalcev, plačnikov električne energije in vseh, ki bi na koncu tako vodeno investicijo morali financirati, je odločen prvak Zares.
Ministrica Radićeva bo dokumente posredovala pristojnim organom.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.