Slovenija

'TEŠ je šolski primer, kako se investicije ne vodi'

Ljubljana, 14. 04. 2011 17.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
P.J./STA/T.V./D.L.
Komentarji
30

Vlada ne bo dala 440 milijonov evrov poroštev za TEŠ 6, če investitor ne bo zagotovil, da bo investicija donosna. Zahtevala pa je tudi, naj vodenje projekta preučijo policija, tožilstvo in protikorupcijska komisija.

Darja Radić
Darja Radić FOTO: Miro Majcen

Ministrstvo za gospodarstvo je naredilo študijo ekonomske upravičenosti investicije v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6) in ugotovilo, da je investicija "visoko tvegana“ glede donosa. Kot je pojasnila ministrica za gospodarstvo Darja Radić, bi bila investicija negativna, če bi se premog podražil za 10 odstotkov ali če bi se kuponi za onesnaževanje podražili za 10 odstotkov. Tudi če bi se investicijska vrednost zvišala za 100 milijonov ali če bi se elektrika pocenila za 10 odstotkov, bi bil projekt negativen. Še večji minus pa bi nastal, če bi se spremenile cene več dejavnikov hkrati, je dejala ministrica.

Zato je vlada na predlog ministrice sprejela sklep, da bo dala garancije za najem 440 milijonov evrov posojila za projekt, le če investitorju uspe znižati stroške tveganja oziroma stroške investicije. Vlada bo dala garancijo, če bodo investitorji dokazali, da bo imel projekt vsaj devetodstotni donos.

Termoelektrarna Šoštanj
Termoelektrarna Šoštanj FOTO: POP TV
Vodenje projekta je zagotovo lahko primer za učbenik, kako se projekta ne vodi. Ministrica Darja Radić o vodenju projekta TEŠ 6

Vlada je še naročila Holdingu slovenske elektrarne (HSE), naj naredi posebno revizijo vodenja projekta, saj obstoječe študije še nimajo statusa izvedenskega mnenja. Podrobnosti študije Radićeva sicer ni želela predstaviti, je pa dejala, da se kaže na sum določenih nezakonitih ravnanj. Zato bo gradivo predala tudi Komisiji za preprečevanje korupcije, policiji in tožilstvu.

Ministrica sicer meni, da je vodenje investicije v TEŠ 6 šolski primer, kako se investicije ne vodi. Vseeno pa indici nepravilnosti trenutno niso tako hudi, da bi bilo treba projekt prekiniti, je še dejala ministrica.

Direktor TEŠ Simon Tot je povedal, da so doslej spoštovali vse vladne odločitve in da bodo tudi današnjo o uvedbi revizije. Dodal je, da o preteklosti ne more govoriti, da pa je projekt voden izjemno transparentno, odkar je novembra lani prišel na čelo termoelektrarne.

Rotnik revizijo primerja z lovom na čarovnice

Uroš Rotnik pravi, da nikakor ne držijo očitki, da so bile odločitve sprejete v določenem krogu in mimo pravil.
Uroš Rotnik pravi, da nikakor ne držijo očitki, da so bile odločitve sprejete v določenem krogu in mimo pravil. FOTO: POP TV
Tudi zaradi katastrofe na Japonskem lahko pričakujemo zadržanost javnega menja glede nadaljevanja investicij v jedrsko energijo v prihodnje. Premier Borut Pahor

Odzval se je tudi njegov predhodnik Uroš Rotnik, ki se sprašuje, komu verjeti, kako se posel vodi – vladnim uradnikom ali strokovnjakom, ki posodijo denar? Očitki, da so bile odločitve sprejete v določenem krogu in mimo pravil, nikakor ne držijo, je poudaril. Zagotovil je, da je bil ves postopek voden transparentno in z najvišjo stopnjo skrbnosti dobrega gospodarja, kar je tudi že preverjala protikorupcijska komisija. "To, da vlada ponovno zahteva od HSE, naj imenuje posebnega revizorja, ki bo preveril vodenje posla TEŠ pri šestem bloku, pa vse bolj spominja na lov na čarovnice. Vse dosedanje revizije, vključno z revizijo PWC očitno niso našle nepravilnosti, ministrica in njeni sodelavci pa si jih na vsak način želijo," je dodal.

Čudi se tudi strokovnosti ministričinih sodelavcev, ki so vladi predlagali, naj da državno poroštvo le, če bo stopnja donosa projekta devet odstotkov. Pri termoenergetskih objektih to po njegovi oceni tehnično ni mogoče. "Ministrica ve, kakšen pogoj postavlja? Kdo sedaj koga vleče za nos?" se sprašuje Rotnik.

Golobič: TEŠ 6 ne bo proizvajal elektrike, ampak izgubo

Svet stranke Zares se je seznanil s poročilom, ki ga je ministrica Radićeva predstavila vladi. Iz dokumentov izhaja, da je investicija v TEŠ 6 neupravičena ter tako, kot je bila vodena, vzbuja dvome v zakonitost, je ocenil prvi človek stranke Gregor Golobič. Poleg kazenske odgovornosti je treba po njegovih besedah ugotavljati tudi odškodninsko odgovornost tistih, ki so projekt tako vodili. 

Tako vodena investicija, kot je bila doslej, po njegovih besedah ne bo proizvajala elektrike, temveč izgubo. Vsako nadaljnjo vlaganje države v ta projekt bi po sedaj znanih predpostavkah pomenilo oškodovanje države, davkoplačevalcev, plačnikov električne energije in vseh, ki bi na koncu tako vodeno investicijo morali financirati, je odločen prvak Zares.

Ministrica Radićeva bo dokumente posredovala pristojnim organom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vance
15. 04. 2011 09.55
TEŠ je res šolski primer nesposobnosti prejšnje in zdajšnje vlade. Vložilo se je že ogromno nepovratnega denarja, zviševalo na vsakem sestanku investicijo,govorilo se je celo o podkupovanju.Vse pa gre naprej z občasnimi medstrankarskimi kreganji,ki nastanejo zaradi političnega trgovanja.
Bedakinkonji
15. 04. 2011 08.15
Vodstvo HSE je zaresovsko in sliši in govorijo, da so že zmenjeni, da teš prodajo, zdaj pa v javnosti tralalala, kako so skregani. Teš bodo prodali, da ga bodo pokradli mimo javnosti. hse in teš so zaresovski kadri na vseh ključnih funkcijah - nihče ne verjame tej slabi drami, ki jo uprizarjajo.
patriot5
14. 04. 2011 23.02
Se opravičujem. Ni hotelo poslati, pa je očitno za vsak klik.
patriot5
14. 04. 2011 23.00
Zrušiti projekte TEŠ6 in Patria, zapraviti 2 miljarde € in imeti nič. BRAVO
patriot5
14. 04. 2011 22.45
Najhujše pa je, da bi radi zrušili ta projekt in na koncu plačali več, kot bi stal narejen. Enako je pri Patrijah. Zrušit oba projekta, zapraviti 2 miljardi in nič imeti. SUPER (razen še več brezposeljnih in ubobožanih)
patriot5
14. 04. 2011 22.24
Namen je zrušiti projekt, zaradi interesa preprodaje tuje energije. Glede na to, da se niti pri nas niti v tujini energija ne bo cenila, je to zelo dobičkonosen posel. S pomankanjem svoje energije se ta sigurno ne more poceniti, trgovci pa bodo le mastno služili. (GEN1). Alternativna energija pa je žal še v povojih in ne more zagotavljati stalne potrebe, sploh pa za potrebe industrije. Saj je to lepo ampak je do sedaj še bolj za hec, modo in lepe zaslužke proizvajalcev elektrovoltaike.
patriot5
14. 04. 2011 22.01
Ali še ni dojela, da ne prepriča. Vse revizije do sedaj so pokazale, da je tako kot je pisalo v dokumentih. Eno uro po tiskovki, je imela stranka Zares sestanek o zrušitvi TEŠ 6.
Pillar60
14. 04. 2011 21.48
Očitno je Zaresovski klan našel v Sloveniji revizorja, ki bo naredil revizijo po naročilu golobčkov, kakor so si jo zamislili. Težko je reči, kaj je večja sramota: Pahor, ki vse to dopušča ali Radičeva, ki v življenju ni naredila nič razen, da zna ubogati in kimati Golobiču. Golobič pa je neumnost volivcev v Sloveniji. Kaj podobnega se ne sme nikoli več ponoviti.
Bedakinkonji
14. 04. 2011 21.41
Ministrica je šolski primer nesposobnega uradnika, ki je naškodo cele države postal celo minister za gospodarstvo. Kazensko odgovorna je za poneverjanje informacij, dela pa za največjo mafijo v zgodovini Sloveniije, ki jo vodi Gregor Golobič.
disident2
14. 04. 2011 21.04
Ministrica sicer meni, da je vodenje investicije v TEŠ 6 šolski primer, kako se investicije ne vodi. Vseeno pa indici nepravilnosti trenutno niso tako hudi, da bi bilo treba projekt prekiniti, je še dejala ministrica. Torej za ta šolski primer nima dokazov, pa še tisto, kar bi radi podtaknili Rotniku ni tako hudo... Turistična delavka LOL
binmister
14. 04. 2011 20.44
Na 24 sem poslušal Radičevo in ni vedla kaj govori pa tudi reči so ji šle teško iz ust tako da ta tudi muti vodo in nas preprečuje z svojim neznanjem .Takoj jo zamenjat
major1
14. 04. 2011 19.49
Pa to povedo tisti, ki jim ne zaupa več niti 20% državljanov.
keramicar2
14. 04. 2011 19.06
termoelektrarna je absolutno nesprejemljiva- ali nobeden ne pomisli na prihodnost otrok.
avvalvasor
14. 04. 2011 18.54
@_alpe_ termoelektrarne najbl onesnažujejo okolje, zato pa je jedrska elektrarna najbolša.
guna
14. 04. 2011 18.53
Slovenska vlada 1991 - 2011 je svetovni primer slabih gospodarjev.
bondjanez
14. 04. 2011 18.24
Ful bri šeš.
petdan
14. 04. 2011 18.19
TEŠ 6, oziroma mogočna tovarna za proizvodnjo CO2 in drugih strupenih plinov, je zagotovo popolnoma zgrešen in ekonomsko neupravičen projekt. V kolikor bi ves ta denar smotrno naložili v okolju prijazne vire energije (vetrne elektrarne, črpalne akumulacijske elektrarne) bi naredili velik korak naprej v prihodnost - pa če tudi bi za isti denar dobili manj električne energije. TEŠ 6 zagovarja močan gospodarski lobi, ki ga skrbijo zgolj njihove osebne koristi, za varstvo okolja in za narod se jim popolnoma "fučka".
_alpe_
14. 04. 2011 18.14
Ajde župani naših mest, dajmo dajmo - zamenjajte javno razsvetljavo na LED pa ne bo treba nobene širitve elektrarn!!
bondjanez
14. 04. 2011 18.08
Poleti švicaj,pozimi zmrzuj,per na roke, suš na soncu,umivi se z mrzlo-------pol pa pametuj.
_alpe_
14. 04. 2011 18.08
No Greenpeace-ovci, onemogočili ste veterne elektrarne v Sloveniji zaradi tega ker bi se lahko mogoče kakšna ptica notri v veternico zaletela. A to k pa so ljudje in živali zastrupljene zaradi TEŠ, je pa vredu??? No kje ste zdaj? To rajši onemogočte ne pa onovljivih virov energije!!!