Po vsej Sloveniji so policisti včeraj začeli s preventivno akcijo Hitrost – počasneje je varneje. Kot opozarjajo na policiji, je hitrost namreč na slovenskih in tudi evropskih cestah najpogostejši vzrok prometnih nesreč, predvsem tistih z najhujšimi posledicami. S pooostrenimi nadzori so ta teden tako začeli tudi povsod po Evropi, v okviru vseevropske policijske akcije za umirjanje hitrosti.
Po podatkih policije so na slovenskih cestah v letu 2008 zaradi neprilagojene hitrosti umrli 103, 408 jih je bilo hudo, 2.695 pa lahko telesno poškodovanih.
Najpomembnejši cilj policijske akcije je zmanjšanje najhujših posledic prometnih nesreč zaradi hitrosti. Akcija bo potekala do torka, 28. aprila, ponovili pa jo bodo še med 11. in 17. majem, 29. junijem in 5. julijem ter 17. in 23. avgustom.
Policija v okviru akcije načrtuje osveščevalne ukrepe v šolah, avtošolah, nekaterih občinah in podobno. Predvsem pa bodo povečali obseg nadzora hitrosti na avtocestah, lokalnih in državnih cestah. Pri tem želijo ugotoviti najmanj 10 odstotkov več hujših kršitev; lovili bodo torej voznike s težko nogo.
V aprilu in maju bodo na avtoceste namestili po tri dodatne stacionarne merilnike hitrosti, do konca avgusta pa še štiri. Dodatne stacionarne radarje bodo namestili tudi na zloglasni cesti G1/3 (Maribor–Dolga vas) in na cesti skozi Soško dolino. Znižanje povprečne hitrosti na slovenskih cestah pa bodo poskusili znižati tudi z okrepitvijo ukrepa postavljanja maket policijskih vozil in policistov.
Skupaj z množico drugih, pretežno izobraževalnimi, poučnimi in osveščevalnimi ukrepi naj bi glede na tuje raziskave pričakovali bistveno izboljšanje prometne varnosti. V tujini se je na primer pokazalo, da se pri zmanjšanju povprečne hitrosti v naselju za en kilometer na uro v naslednjem letu za štiri odstotke zniža število prometnih nesreč.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.