Podjetje Aerodrom Maribor je že na začetku leta odpovedalo najemno pogodbo z lastnico piste in terminala, državo, tej pa zdaj grozi vračanje evropskih milijonov, če bo letališče po 15. juliju ostalo brez upravljavca. Kot smo že poročali, je velik del obstoječe letališke infrastrukture država financirala z evropskim denarjem leta 2012. Da bi se država izognila plačevanju evropskih milijonov, so se odločili za hitro delovanje v zadnjih trenutkih in ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je v začetku junija predstavila stanje glede letališča Maribor in odločitve vlade, da država prevzame nadzor nad letališčem.
Kot je rekla, je šlo v tem primeru za edino možno rešitev, da bi letališče lahko obratovalo po 15. juliju, a v istem trenutku poudarila, da država ne more zagotoviti, da bo lahko dobila uporabno dovoljenje, ki bi omogočalo, da letališče ostane odprto po 15. juliju. Šlo bi za skoraj rekordno hitro pridobitev takšnega dovoljenja, zato je prihodnost letališča negotova, saj je Bratuškova poudarila, da bodo spoštovali zakonitost in zakonske roke. Druga težava pa je, da tudi sama ni bila prepričana, da jim bo uspelo ujeti 15. julij in prenesti vsa pooblastila, saj se je zapletalo na več nivojih, zdaj pa očitno tudi znotraj države, saj je Računsko sodišče uvedlo predrevizijski postopek.
Od ministrstva zahtevajo pojasnila in dokumentacijo
Ministrstvo je glede prevzema letališča Edvarda Rusjana v Mariboru zelo skrivnostno, kar smo uspeli izvedeti od vpletenih, pa je zadeva kompleksna, nazadnje ravno zaradi sumov, ki jih je sprožil nenavaden prenos pooblastil in pogodbe na družbo za razvoj infrastrukture (DRI). Z Računskega sodišča so nam sporočili, da so "na podlagi medijskih objav o stanju obratovanja Letališča Edvarda Rusjana Maribor uvedli predrevizijsko poizvedbo ... Z zahtevo za predložitev podatkov je Računsko sodišče od ministrstva za infrastrukturo zahtevalo določene podatke oziroma pojasnila in dokumentacijo." Kot smo neuradno izvedeli, je ravno prevzem s strani DRI najbolj "sumljiv", saj je potekal brez javnega razpisa in ga je zgolj prevzela država. Toda ministrica Alenka Bratušek je v začetku junija rekla, da "za odločitev po njihovo niso potrebovali razpisa, saj naj bi šlo za prenos pooblastil in delovanja med državnimi organi." Po prejemu dokumentacije in pooblastil bo tako sodišče moralo odločiti, ali je bil ta manever zakonsko upravičen, če pa ne bi bil, bi to skoraj zagotovo pomenilo vsaj začasno zaprtje letališča v Mariboru.
Na ministrstvu za infrastrukturo so potrdili, da so dobili zahtevo od Računskega sodišča, torej glede prenosa obratovanja na DRI in dodali, da so "predstavniki MzI včeraj, 2. 7. 2019, opravili razgovor na Računskem sodišču in pripravljajo zahtevane informacije." Poudarili so, da so podobno zahtevo dobili že leta 2017 v zvezi s postopkom javnega zbiranja ponudb za oddajo nepremičnin in opreme na Letališču Edvarda Rusjana Maribor.
Je pa zanimivo, da je DRI šele 2. julija zaprosil za obratovalno dovoljenje, na svoji spletni strani imajo namreč objavljeno, da "potem ko je DRI upravljanje investicij, d.o.o. z ministrstvom za infrastrukturo sklenil pogodbo za izvajanje storitev obratovanja Letališča Edvarda Rusjana Maribor ..." so v DRI "danes oddali vlogo za pridobitev obratovalnega dovoljenja Javni agenciji za civilno letalstvo Republike Slovenije." Zdaj je torej vse odvisno od agencije za letalstvo, saj prenos ni tako enostaven in rok 15. julij je zelo optimističen. Kot je zapisano v zakonu o letalstvu, natančneje glede pridobitve obratovalnega dovoljenja, "v vlogi za izdajo obratovalnega dovoljenja in vpis v vpisnik letališč navede in z dokumenti dokaže usposobljenost za opravljanje nameravane dejavnosti in predlaga čas pregleda pred izdajo obratovalnega dovoljenja."
Tudi ministrica Bratuškova v začetku junija ni mogla obljubiti, da jim bo uspelo, a da je to najboljša možnost. Ali bo DRI v rekordno hitrem postopku od Agencije za civilno letalstvo (ta spada pod okrilje ministrstva za infrastrukturo) pridobilo ustrezno uporabno dovoljenje, čeprav ti postopki, ko ne gre za reševanje davkoplačevalskih milijonov in posledično politične odgovornosti ponavadi trajajo tudi več kot 12 mesecev, pa bomo videli 16. julija.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.