Slovenija

Računsko sodišče podalo mnenja s pridržkom

Ljubljana, 29. 12. 2009 11.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Računsko sodišče je izreklo mnenje s pridržkom tudi svetu zavoda ZD Ljubljana, saj pri določanju višine dela plače za delovno uspešnost direktorja niso preverili meril. Napake so tudi pri drugih zavodih.

Računsko sodišče je izreklo mnenje s pridržkom o pravilnosti delovanja svetov zavodov v zdravstvenih domovih v Ljubljani, Novi Gorici in Trbovljah ter svetov zavodov v škofjeloškem centru slepih in slabovidnih ter Centru za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič iz Drage. Vsa mnenja se nanašajo na leto 2007. 

Računsko sodišče
Računsko sodišče FOTO: Dare Čekeliš

Svetu zavoda Zdravstvenega doma Ljubljana računsko sodišče očita, da pri določanju višine dela plače za redno delovno uspešnost direktorja in strokovnega vodje ni preveril izpolnjevanja predpisanih meril. Poleg tega si svet pri svojem delovanju ni zagotovil ustreznih materialnih in strokovnih podlag za delo, dopustil pa je tudi tveganje, da zaradi poteka mandatov članom sveta organ upravljanja ne bi mogel sprejemati veljavnih odločitev. Tudi v tem primeru je sodišče podalo določena priporočila, vezana na izboljšanje učinkovitosti in gospodarnosti delovanja sveta.

Brez veljavnega mandata

Svet zavoda Zdravstvenega doma Osnovno varstvo Nova Gorica pa, kot ugotavlja sodišče, ni poskrbel, da bi imeli vsi člani sveta, ki so v letu 2007 opravljali to nalogo, veljaven mandat. Poleg tega svet pri določanju višine dela plače za redno delovno uspešnost direktorja ni preveril izpolnjevanja predpisanih meril, o dodatni delovni uspešnosti direktorja pa sploh ni razpravljal.

Svet zavoda si prav tako ni zagotovil ustreznih materialnih in strokovnih podlag za delo, dopustil je tveganje, da zaradi poteka mandatov članom sveta organ upravljanja ne bi mogel sprejemati veljavnih odločitev, poleg tega pa ni ustrezno zagotovil možnosti za ukrepanje, če se člani sveta sej ne bi udeleževali oziroma če bi se jih udeleževali neredno. V zvezi s tem je sodišče podalo tudi svoja priporočila.

Svet zavoda Zdravstvenega doma Trbovlje si je prislužil mnenje s pridržkom, ker ni poskrbel za pravočasno izvolitev predstavnika zaposlenih v organu upravljanja, s čimer bi zagotovil ustrezne pogoje za konstituiranje sveta zavoda v roku, določenem v odloku o ustanovitvi javnega zavoda. Svet zavoda tudi ni sprejel razvojnega programa zdravstvenega doma in ni razpravljal o delu plače za dodatno delovno uspešnost direktorja, navajajo na računskem sodišču.

Prav tako je računsko sodišče tudi v primeru sveta centra Dolfke Boštjančič ugotovilo, da pri določanju višine dela plače za redno delovno uspešnost direktorice ni preveril izpolnjevanja predpisanih meril, o dodatni delovni uspešnosti direktorice pa sploh ni razpravljal.

Delovanje sveta je bilo po presoji sodišča dovolj uspešno in gospodarno, ni pa bilo v celoti učinkovito. Svet zavoda si ni zagotovil ustreznih materialnih in strokovnih podlag za delo, dopustil je tveganje, da zaradi poteka mandatov članom sveta organ upravljanja ne bi mogel sprejemati veljavnih odločitev. Poleg tega v obdobju, na katerega se nanaša revizija, ni ustrezno zagotovil možnosti za ukrepanje, če se člani sveta sej ne bi udeleževali oziroma če bi se jih udeleževali neredno, kar bi lahko ogrozilo nemoteno delovanje sveta zavoda kot organa upravljanja.

Računsko sodišče je od zdravstvenega doma zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora v 90 dneh izkazati, da je svet zavoda potrdil strategijo in vizijo zdravstvene dejavnosti na primarni ravni v Občini Trbovlje, ki se nanaša na dejavnost Zdravstvenega doma Trbovlje do leta 2013. Poleg tega je računsko sodišče zdravstvenemu domu podalo tudi priporočila za izboljšanje uspešnosti in učinkovitosti delovanja sveta zavoda.

Niso preverili meril

Svet Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka pa po mnenju sodišča pri določanju višine dela plače za redno delovno uspešnost direktorice ni preveril izpolnjevanja predpisanih meril. Prav tako delovanje sveta zavoda ni bilo v celoti učinkovito, ker si ta ni vedno zagotovil ustreznih materialnih in strokovnih podlag za delo. Poleg tega si svet ni zagotovil možnosti za ukrepanje, če se člani sveta sej ne bi udeleževali oziroma če bi se jih udeleževali neredno. Računsko sodišče je tudi omenjenemu centru podalo priporočila za izboljšanje učinkovitosti in gospodarnosti delovanja sveta zavoda.

Med pomanjkljivostmi delovanja sveta zavoda sodišče ugotavlja, da svet ni obravnaval problema pomanjkanja varuhinj in si tudi ni prizadeval za pospešitev ureditve problema neustrezno predpisanih standardov in normativov, zaradi katerih se je v preteklosti znižala kakovost bivanja odraslih oseb z motnjami. Poleg tega si svet centra ni zagotovil ustreznih materialnih in strokovnih podlag za delo in ni ustrezno zagotovil možnosti za ukrepanje, če se člani sveta sej ne bi udeleževali oziroma če bi se jih udeleževali neredno. V zvezi s slednjim je sodišče centru podalo tudi priporočilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User423524
30. 12. 2009 00.02
Naši politiki tud večkrat povejo kaj s pridržkom.
Marija Krebs
29. 12. 2009 15.24
Očitno dajejo zavodom toliko denarja, da lahko delajo napake.
Brabus
29. 12. 2009 14.06
Pa ti pridržki so po starem KRAJA. tako , kot v trgovini,kjer se velikokrat zmotijo, ampak , glej hudiča, vedno v mojo škodo. To so vsi navadni lopovi , z našim sodstvom vred.Če so si računali večje plače, kot bi smeli , so po mojem KRADLI in sodijo v zapor
User303477
29. 12. 2009 12.18
naj gredo "malo" pokontrolirat še v ZD Koper - bodo šele tam ugotovili, kaj pomeni PRAVI KRIMINAL !!! _