
Računsko sodišče pod vodstvom Igorja Šoltesa je v reviziji poslovanja Fundacije za šport, ki pridobljena loterijska sredstva nameni za razvoj slovenskega športa, ugotovilo, da so več kot dva milijona sredstev razdelili napačno, brez pravil ter pravih meril.

Sodišče v revizijskem poročilu ugotavlja, da fundacija pod vodstvom Draga Balenta, ki je pred kratkim postal vršilec dolžnosti generalnega direktorja direktorata za šport, ni vnaprej opredelila finančnega vrednotenja programov in ni določila pravil in meril razdeljevanja sredstev. Po pisanju časnika Dnevnik je fundacija po ugotovitvah neupravičeno dodelila Športni uniji Slovenije za prenovo Ilirije okoli 280.000 evrov, za gradnjo objekta na Iliriji nekaj več kot 200.000 evrov in za Stožice nekaj več kot 255.000 evrov.
Poleg tega so nepravilno razdelili tudi več kot milijon evrov za raziskave in razvoj, očitajo pa jim tudi dejstvo, da z Olimpijskim komitejem Slovenije – Združenjem športnih zvez ni sklenila pogodbe v zvezi s štipendiranjem nadarjenih športnikov, ki jim je namenila nekaj več kot 200.000 evrov.
"Fundacija sredstev na programih športne dejavnosti – podpodročje interesna športna vzgoja otrok in mladine, interesna športna dejavnost študentov in športna rekreacija ter podpodročje drugi programi ter sredstva za raziskovanje, razvoj in založništvo v športu v skupnem znesku 2.384.885 evrov – ni razdelila v skladu s Pravilnikom o pogojih, merilih in postopku za razporeditev sredstev Fundacije za financiranje športnih organizacij v Republiki Sloveniji,“ sicer še pravijo v revizijskem poročilu.
Balent trdi, da podržavljenja športa ne bo
Balent, direktor FŠO, je dejal, da bodo zato v državni zbor dali spremembe zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, ki "ne bodo pomenile podržavljenja športa".
Balent je dodal, da so bile spremembe danes usklajevane z Olimpijskim komitejem Slovenije, o čemer bo prihodnji torek razpravljal izvršni obor OKS. Duhove buri zlasti nova predlagana sestava sveta FŠO, ki je lani razdelil 13 milijonov evrov, letos pa devet; denar prihaja pretežno iz koncesijskih dajatev od iger na srečo Športne loterije in Loterije Slovenije.
"Podržavljanja športa ne bo. Novi svet FŠO bo imel 17 članov, od tega bo eden prišel iz ministrstva za finance, dva iz skupnosti občin, ostalih 14 pa iz civilne družbe. /.../ Ena zveza bo imela le en glas v svetu FŠO in ne bo mogla kandidirati za več mest. Za vse funkcije bodo potekale neposredne volitve po protokolu OKS v odprti listi in ne v 'paketu', kot doslej. Ta sprememba je nastala na predlog OKS. Vlada ne bo mogla zamenjati nobenega izmed teh izvoljenih članov sveta in bi bile v primeru odstopa potrebne nadomestne volitve," je pojasnil Balent.
"O strokovnih službah FŠO računsko sodišče nima pripomb. Svet FŠO mora v popravljalnih ukrepih določneje definirati merila. Zanimivo pa je, da se računsko sodišče v preteklosti v reviziji delovanja fundacije po starem pravilniku, ko je svet vodil Tone Vogrinec, ni opredelilo tako ostro, čeprav stari pravilnik ni bil tako podroben, kot je veljavni, uporabljen leta 2010. Svet fundacije je v zadnjih letih sicer poskušal dvakrat spremeniti pravilnik, vendar s tem tedanja zasedba na pristojnem ministrstvu ni soglašala. Zato tudi ni prišlo do obravnave v državnem zboru. Upam, da bo sedanji svet FŠO 15. junija spremembe zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije sprejel, potem ga bo obravnavalo ministrstvo in ga predalo v sprejem državnemu zboru," je še dodal Balent.

Koalicija hiti s spremembami zakona o preoblikovanju Loterije Slovenije
Poleg opozorila komisije za preprečevanje korupcije glede postopka sprememb zakona o preoblikovanju Loterije Slovenije zdaj tudi revizija računskega sodišča zbuja dvom v očeh opozicijskih poslancev. Slednji menijo, da bi s tem vlada posegla v delovanje Fundacije za šport, po čemer bi lahko odločanje o sredstvih za šport postalo še bolj skoncentrirano, po novem pa naj bi tako administrativne naloge v fundaciji opravljali kar na ministrstvu za šport. Vlada se je očitno odločila podržaviti šport, pravijo in od Gregorja Viranta zahtevajo, da o načinu obravnave predloga odloči državni zbor.
Poslanska skupina PS: Gre za poskus prilaščanja sredstev
Iz poslanske skupine Pozitivna Slovenija so sporočili, da nad negativnim mnenjem Računskega sodišča niso presenečeni. "Upravičeno se bojimo, da se bodo nepravilnosti še stopnjevale. Pod vodstvom sedanjega v. d. direktorja direktorata za šport in direktorja Fundacije za šport v času ugotovljenih nepravilnosti, Draga Balenta, je nastal tudi predlog novele Zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, s katero se ukinja funkcija direktorja FŠO, zaposlene, ki opravljajo administrative naloge za fundacijo, pa se z novelo zakona zaposluje kar na ministrstvu. Slednji bodo pripravljali predloge za razdeljevanje sredstev, zato bojazen vmešavanja politike pri tem ni odveč,“ je prepričan poslanec Jožef Kavtičnik, poslanec Pozitivne Slovenije.
Prepričani so, da gre za očiten primer politizacije in poskus podrejanja športa in prilaščanja sredstev. Svojo bojazen, da bo fundacija izgubila avtonomijo, so sicer izpostavili že maja. S tem je po njihovem mnenju ogrožena transparentnost financiranja slovenskega športa.
"Opozarjamo, da bo novi zakon omogočal še večje nepravilnosti pri razdeljevanju sredstev fundacije. Stališče Pozitivne Slovenije je, da mora šport ostati ločen od politike, saj če bodo v športu prevladale politične odločitve, se na področju razvoja športa ne obeta nič dobrega,“ je še zapisal Kavtičnik, sicer član odbora za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino.
Z ministrstva so sporočili, da bodo mnenje računskega sodišča preučili v najkrajšem možnem času, predstavniki Fundacije za šport pa so že napovedali tiskovno konferenco, na kateri bodo spregovorili o revizijskem poročilu računskega sodišča o poslovanju fundacije. Fundacija ima sicer 90 dni časa, da se računskemu sodišču odzove ter izkaže popravljalne ukrepe.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.