Ko ni dovolj tisoč, deset tisoč in ne sto tisoč. Tako bi lahko opisali ravnanje treh računovodkinj, ki so imele vsaka svojo vlogo pri ogoljufanju sindikata, fakultete in celo vrtca. Skupaj naj bi izmaknile kar 800 tisoč evrov. Razlogi, zakaj naj bi jim to uspelo, so različni, od krize do površnih kontrolorjev in revizij.
Prvi primer – vrtec, kjer je vodstvo otrokom k čaju odrekalo med in limono zaradi finančnih težav. Drugi primer – fakulteta, kjer je bila računovodkinja zaposlena 7 let in kmalu za tem začela goljufati. Tretji primer – sindikat, katerega večina članov dela za 500 evrov na mesec.
Letos že 1300 kaznivih dejanj poneverbe
A ti primeri so le vrh ledene gore. Če je do leta 2008 bilo takšnih primerov približno 800 letno, se je v naslednjih dveh letih številka podvojila. Letos so v prvi polovici zabeležili že kar 1300 kaznivih dejanj poneverbe. Osnovni motiv vseh je koristoljubje, pravi Drago Menegalija iz Generalne policijske postaje. Kaj pa je razlog? "V določenem delu je gotovo lahko povezano s krizo,“ dodaja Menegalija.
Odpovedala notranja kontrola?
"Riba smrdi pri glavi. Ljudje v tajkunskih zgodbah vidijo, da se nikomur ne skrivi las na glavi in definitivno je, da so prepričani, da se tudi njim ne bo. Ampak gotovo niso tako velika riba kot tisti, ki se jih ne priganja,“ pa meni Bojan Grubar iz sindikata Skei.
Grubarjevi trditvi o velikih ribah pritrjujejo številke, ki so skupaj precej manjše, kot so denimo znašale transakcije iz Vegrada v Panamo, kljub temu pa so zneski daleč od oznake majhni. Samo lani skoraj 6 milijonov evrov.
"Porast teh primerov v zadnjih letih pa lahko pripišemo tudi reakcijam odgovornih organov," razlaga Menegalija.
Prav napake znotraj subjektov so dopuščale takšne goljufije, kar opozarjajo tudi v zvezi računovodij. "Tudi, če je vzpostavljena ta notranja kontrola, je vprašanje, kako deluje,“ pravi Stanko Koželj.
In ta kontrola ni delovala tudi po več let. Nenapovedane kakovostne revizije in odgovorna oseba z znanjem, ki bi preverila, kaj računovodkinja knjiži, bi to lahko preprečile. So pa napako naredile tudi računovodkinje.
"Problem je, da ni nikoli dovolj takim. Enkrat poskusi, ko mu uspe, drugič, tretjič, misli, da ga nikoli nihče ne bo ujel,“ meni Koželj.
Če je nadzor torej padal na celi črti več let, pa so danes računovodkinje v predkazenskem postopku zaradi lastne napake, to je pohlepa.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.