Njegova fotografija je še vedno na spletni strani Interpola in tam bo Sergej Racman z rdečo oznako tudi ostal, dokler ne bo predan Sloveniji. A pot od prijetja do izročitve ni tako preprosta. Racmana je namreč prijela kanadska imigrantska policija, zato so postopki drugačni. Ker ni bil prijet na podlagi mednarodne tiralice, postopek za izročitev ne more steči avtomatsko. Kot so zapisali na policiji, so o prijetju iskane osebe obvestili pristojne slovenske pravosodne organe, da bodo pripravili in poslali vso potrebno izročitveno dokumentacijo z namenom izročitve iskane osebe iz Kanade v Slovenijo.
Tako mora zdaj najprej koprsko okrožno sodišče, ki je julija lani zanj razpisalo mednarodno tiralico, o tem sploh obvestiti Kanado, pojasnjuje Miha Šepec iz Pravne fakultete Univerze v Mariboru: "Kanadsko sodišče more najprej odobriti, ali obstajajo pravni razlogi in pogoji, da se slovenskega državljana izroči nazaj Sloveniji, in ta pravni postopek lahko traja, odvisno od tega, koliko so aktivna in hitro delujejo njihova sodišča, koliko bo obdolženec tam uveljavljal pravna sredstva."
In Racman jih skoraj zagotovo bo, saj lahko s tem sam postopek odločanja o izročitvi upočasni. Za komentar smo prosili tudi Racmanovega odvetnika v Sloveniji, a nam je ta odpisal le, da zadeve ne more komentirati, saj postopek poteka pred tujimi organi, pred katerimi nima nobenih pristojnosti. Ob tem pa Šepec dodaja: "Pravne možnosti torej so, vprašanje pa je, koliko bodo uspešne. Verjetno bo tukaj šlo za namen zavlačevanja postopka in upanje, da se mu morda kaj posreči."
Ko bodo vsi ti postopki končani, mine lahko tudi več let, bo kot tehnična pomoč pri prevozu Racmana nazaj v Slovenijo vskočila policija. Nato pa Racmana doma čaka nadaljevanje kazenskega postopka v zadevi Marina.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.