V. d. ravnatelja OŠ Majde Vrhovnik Oton Račečič, ki je tudi predsednik Združenja ravnateljev osnovnih šol Slovenije, meni, da je glavni razlog odločitve ministra za šolstvo in šport Milana Zvera, ki ni podprl nadaljevanje Račečičevega mandata za ravnatelja, političen. Račečič meni, da gre za "diskreditacijo nekoga, ki si upa javno povedati določen nazor. Gre za neko vrsto čistke ljudi, ki nekomu niso všeč".
Starši in kolektiv ga podpirajo
Delavci šole in predsednik sveta staršev, ki so v izjavi za javnost dejali, da je Račečič toleranten, umirjen in razumevajoč pedagoški in poslovni vodja, na svojem področju pa je izreden strokovnjak, ga v kandidaturi za ravnatelja podpirajo. 30. junija je Račečič na sestanku kolektiva dobil stoodstotno podporo. "Tukaj torej ne gre le za primer Račečič. Gre za temeljne principe današnje demokratične družbe. Kdo nam ima pravico odrekati vodstvo tistega, za katerega smo se na tajnih, demokratičnih in poštenih volitvah odločili," se sprašujejo v kolektivu delavcev, Račečič pa je že napovedal tožbo na upravno sodišče zoper Zverovo odločitev.

Ravnatelji proti posegom v nacionalne preizkuse znanja
Srž spora naj bi bila t.i. skupščina ravnateljev na Bledu, na kateri so sprejeli sklepe, s katerimi so ravnatelji nasprotovali posegom v nacionalne preizkuse znanja. Na šolskem ministrstvu so objavi sklepov na spletni strani združenja ravnateljev nasprotovali, češ da ti sklepi niso bili sprejeti na okrogli mizi, ki je potekala v okviru srečanja ravnateljic in ravnateljev osnovnih šol z naslovom Osnovna šola na Slovenskem in kjer je bila prisotna tudi državna sekretarka Alenka Šverc.
Račečič potem, ko ga je poklical Zver in ostro zahteval od njega, naj sklepe s spletnih strani umakne, ni takoj ugotovil, da so bili sklepi sprejeti brez prisotnosti predstavnikov ministrstva na skupščini. Sklepe so vseeno umaknili, nato pa so na spletno stran dali zapisnik skupščine.
Račečič se je za umik sklepov se je odločil, ker je nato potekal sestanek med republiškim odborom združenja in ministrom, nato pa se ni več želel izpostavljati, ker se je zavedal, da je njegovo imenovanje za nov mandat ravnateljevanja pred vrati. Zver je kljub temu ta teden dal nesoglasje k imenovanju Račečiča za ravnatelja s strani sveta šole.
Račečič napoveduje tožbo
Račečič pravi, da mu ni žal, da je tako nastopil proti nekaterim argumentom ministrstva in dejal, da ima že ves čas težave z imenovanji. Pred več kot štirimi leti mu je dal nesoglasje k imenovanju tudi tedanji šolski minister Lovro Šturm, nato pa ga je dobil v času vlade LDS. Sedaj ponovno ni dobil soglasja ministra, tako da bo verjetno eno leto v. d. ravnatelja, vendar pa se namerava prijaviti na nov razpis za ravnatelja.
Vložil pa bo tudi tožbo na upravno sodišče in se sklicuje na podobno tožbo ene izmed ravnateljic, ki ni dobila soglasja ministra, in na sodišču zmagala.