"Položaj v Piranskem zalivu pod nadzorom"
Hrvaški premier se je zavzel, da se bosta tako slovenska kot hrvaška stran potrudili in da do 1. oktobra, ko naj bi začeli uresničevati maloobmejni sporazum, incidentov na morju ne bo več.
Račan zagotavlja, da je položaj, kar zadeva hrvaško stran, pod nadzorom, ob tem pa je prepričan, da ima Hrvaška pravico do stališča, ki ga brani. To pa je 15. člen konvencije Združenih narodov o pomorskem pravu, ki pravi, da meja med državama, ki sta si nasproti ali mejita druga na drugo, poteka po sredini zaliva.
Račan ni komentiral stališča Slovenije, ki vseskozi opozarja, da so Hrvati spregledali drugo polovico 15. člena konvencije ZN, kjer piše, da sredinska meja ni del sporov, kjer zgodovinske ali druge okoliščine narekujejo drugačno razmejitev.
O sporazumu o meji
Hrvaški premier je spregovoril tudi o spornem sporazumu o meji. Arbitraže sicer ni omenil, čeprav danes vsi hrvaški mediji kot edino rešitev slovensko hrvaškega spora vidijo ravno v njej.
Račan meni, da je sporazum izgubil na veljavi potem ko je bilo jasno, da sporov med državama ne bo razrešil, prepričan je, da bosta morala Zagreb in Ljubljana rešitve iskati drugje. In čeprav sta ga potrdili obe vladi, ni sprožil serije letošnjih incidentov v Piranskem zalivu, saj so se le-ti na morju dogajali že prej, se spominja Ivica Račan.
Sicer pa je prepričan, da bodo, ko bo maloobmejni sporazum stopil v prakso, tako slovenski kot hrvaški ribiči lovili ribe v vodah obeh držav, seveda v skladu s pravili maloobmejnega sporazuma.
Razmere se umirjajo
Da se razmere v Piranskem zalivu zares umirjajo, so potrdili tudi savudrijski in piranski ribiči. Danes resda niso šli na morje, včeraj pa je hrvaški policijski čoln kljub temu, da je slovenska ribiška ladja prešla črto sredine, ostal v Umagu.