Slovenija

Quo vadis, EU?

Ljubljana, 25. 06. 2022 14.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Petar Mrdović
Komentarji
46

Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Brexit je pretresel in preoblikoval formacijo ter delovanje EU kot globalnega akterja. Sledila je kriza covida-19, ki se je sprva začela izjemno nacionalistično z zapiranjem državnih meja in plenjenjem medicinske opreme, vendar pa se je hitro spreobrnila v sodelovanje in medsebojno pomoč med državami članicami. V začetni fazi okrevanja po pandemiji se je EU znašla v novi krizi – vojni v Ukrajini. Vojna je pokazala izjemno solidarnost in usklajenost držav članic s sprejemanjem obsežnih sankcij proti Rusiji. Vendar se je tudi ta usklajenost pri sprejemanju zadnjega, šestega paketa izkazala za krhko in vprašljivo. Vsaka izmed teh kriz je pustila svoj pečat na evropski demokraciji in jo večkrat postavila na preizkušnjo. Trenutna situacija v svetu se bo vsekakor odrazila v preoblikovanju razmerja moči in prestrukturirani poziciji globalnih akterjev. To dejstvo odločilno vpliva na to, da se evropska demokracija trenutno nahaja na prelomnem razpotju – kako in kam naprej? 

Besedilo je pripravljeno v sklopu projekta Homopolitikus političnega think tanka Inštituta za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja, in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Izhajajoč iz problematike in prihodnje usmeritve je EU zasnovala svojevrsten poizkus evropske demokracije – Konferenco o prihodnosti Evrope. V okviru tega je bila evropskim državljanom dana edinstvena priložnost, da podajo svoja mnenja in izmenjajo svoje zamisli o skupni prihodnosti EU. Po zaključku konference, 9. maja 2022, so evropski poslanci pozvali k organizaciji konvencije, ki bi omogočila spremembe pogodb o EU na podlagi predlogov državljanov. Ta poziv je že naletel na neodobravanje določenih držav članic – med njimi tudi Slovenije. 

Lizbonska pogodba iz leta 2007 je bila zadnja pogodba, ki so jo države članice sprejele in ratificirale. Od tega je minilo že skoraj petnajst let in zaradi številnih sprememb v vsakodnevnem delovanju EU je potrebno posodobiti in prilagoditi pravne okvirje delovanja. Prav tako je potrebno pripraviti podlago za nadaljnja desetletja delovanja EU in si zadati prioritete za prihodnje povezovanje držav. Državljani so svoje prioritete že predstavili skozi Konferenco o prihodnosti Evrope, nadaljnji koraki ostajajo na državah članicah in njihovi volji za uresničitev predlogov državljanov. 

Evropska unija
Evropska unija FOTO: Shutterstock

V hitro spreminjajočem se svetu bo morala EU poiskati rešitve za hiter in učinkovit odziv na prihajajoče izzive v svetu. V zadnjih letih je EU izgubila moč in ugled, kljub temu pa ostaja pomemben člen v svetovnih ekonomskih verigah. Evropska unija prav tako zaostaja v svojem konceptu globalnega akterja, saj jo številne azijske države in druge svetovne ekonomske formacije prehitevajo po levi in desni. Preoblikovati bo potrebno koncept mehke moči, da bo EU kljub pomanjkanju vojaške moči ohranila svoj položaj in ugled v svetu. 

Evropska unija s svojo politiko vrednot v svetu izgublja pomembnost in zaostaja za ostalimi državami, ki te politike nimajo. Kitajska in Rusija že vrsto let manj razvitim afriškim državam ponujajo ugodne finančne kredite za izgradnjo prometne infrastrukture in objektov, ki jih najbolj potrebujejo. Evropska unija v zameno za posojila zahteva učinkovite in korenite spremembe v njihovem delovanju. Več kot očitno je, da afriške države tega na hitri rok ne morejo zagotoviti in so primorane jemati kitajske ali ruske kredite, ki imajo veliko pasti glede odplačevanja. Ne zgolj afriške države, tudi države Zahodnega Balkana se srečujejo s podobnimi težavami. Te države si v prihodnosti vsekakor želijo članstva v EU, ampak zaradi pogojevanja denarne pomoči in kreditov so dolžne jemati "proste" kredite pri Kitajski in Rusiji. Vse skupaj otežuje članstvo teh držav v EU in hkrati prisotnost EU na tem območju, vendar v kolikor si EU želi spremeniti svoj položaj v svetu in bližnji soseščini, bo morala razmisliti o svoji politiki vrednot. Ali takšna politika v vse bolj nepredvidljivem svetu vodi k blaginji evropskih državljanov ali v nazadovanje? 

Petar Mrdović
Petar Mrdović FOTO: Homopolitikus

Evropska demokracija je potrebna kritičnega premisleka glede vpeljevanja demokracije in evropskih vrednot v druge kulture in države. Gre za precej perečo tematiko, ki vodi v neke vrste vrednostni in ideološki imperializem. Kljub raznolikosti, ki združuje EU, je potrebno razumeti in sprejeti različnost drugih držav. EU mora v prihodnje razširiti svoj opus politik, ki bodo učinkovito naslavljale probleme drugih neevropskih držav. Zavedati se je potrebno, da niso zgolj evropske oz. zahodne vrednote tiste prave in najboljše, ki vodijo k prosperiteti. Poleg tega določene države članice še vedno niso ponotranjile evropskih vrednot – tukaj se poraja vprašanje, zakaj torej pogojevati druge države, da storijo to, česar države članice EU niso bile zmožne. Nevarnosti v svetu je veliko in le-te se bodo stopnjevale, zato mora EU čim prej in učinkovito premisliti o svoji projekciji vrednot izven svojih meja. Samo globalno prisotna in močna EU lahko prispeva k ohranitvi miru in sodelovanju med narodi. Tudi EU ni popolna in idealistična, vendarle pa je najboljša možna različica večletnega sodelovanja in povezovanja.

Evropska demokracija se bo v prihodnjih letih znašla pred še večjimi in številčnejšimi težavami, ki bodo terjale svojo ceno. Rešitev zaenkrat še ni na vidiku, kljub temu da je diskurz o različnih integracijah EU prisoten že dalj časa. Si želimo še bolj povezane EU v politični uniji? Si želimo Združenih držav Evrope? Si želimo federativne ureditve EU? Ali naj EU ostane takšna, kot je? Ali naj se odpravi veto držav članic? Možnosti je veliko, vendar bo potrebno izbrati najbolj optimalno. Vsaka izmed teh ima svoje prednosti in hkrati slabosti, toda univerzalnega odgovora ni, zato si bo morala EU ponovno osmisliti sui generis položaj. Samo na tak način bo lahko EU v prihajajočih časih ohranila svoj vpliv in doseg v zunanji politiki. 

Zadnja leta so pokazala, da državljani, še posebej mladi, vse manj zaupajo v politične sisteme in demokracijo kot tako. Evropska demokracija potrebuje nov in svež zagon. Zapletenost evropskih institucij in njihovo delovanje močno vplivata na tekoče in ažurno delovanje institucij. Lizbonska pogodba je kot reformativna pogodba prestrukturirala pristojnosti institucij in v želji po večji demokratičnosti podelila več pravic Evropskemu parlamentu. V tem trenutku to ni več dovolj, potrebno je zagotoviti še večji vpliv državljanov EU na oblikovanje politik, ki vplivajo na vsakdanje življenje. 

Evropska demokracija je na veliki preizkušnji, saj bo potrebno v prihodnje še bolj učinkovito naslavljati vse težave, ki bodo pestile Unijo in svet. Kljub temu da so državljani EU postavljeni v središče politik in odločanja, še vedno niso aktivno vključeni v sam proces odločanja. Zatorej preden se vprašamo, na kak način doseči večjo participacijo državljanov znotraj demokratičnih procesov EU, se je treba vprašati, quo vadis, EU? (Kam greš, EU?)

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Moncsa
27. 06. 2022 17.42
Krneki. Največja težava evropske "demokracije" so narekovaji.
Jožajoža
26. 06. 2022 13.44
+1
položaj Slovenije v Jugoslaviji je bil boljši od katere koli druge tranzicijske države.golob,na tebi je,da slovenijo spet popelješ med raz ime države Evrope.na mesto,ki ga je Slovenija že imela
Walter Pravicek
25. 06. 2022 19.58
+1
Če do dne,ko bo sprejeta v polno članstvo EU Ukrajina in še Moldavija dosedanje stalne članice ne"uredijo"financ,bo polom na celi črti.A takrat nas starih več ne bo.To bo tam nekje za 20 ali več let.Eni dajejo v kaso EU ,drugi dobivajo,brez vračanja v kaso EU vsi pa bolj slabo gospodarijo.
Korintos11
25. 06. 2022 21.04
+3
Medvedjev pravi da takrat tudi EU več ne bo.
Korintos11
25. 06. 2022 18.44
+7
Angleži so šli po naročilu Amerov ustanavljat EU sedaj so jo pa pobrisali.
Sokril
25. 06. 2022 18.40
+5
Najhujša težava EU je Evropska komisija, ki je že od nekdaj izpostava korporacijskih interesov. Najnovejša tegoba je korupcija Von Fajzerke.
Zmaga Ukrajini ........
25. 06. 2022 18.29
-5
Hecno, kako se spet potrjuje rek, da je "sosedova trava bolj zelena". Smo v EU, pa jo nekateri kar naprej kritizirajo in pljuvajo ter komaj čakajo, da razpade. ... tisti pa, ki niso v EU, bi pa dali vse, da bi prišli v to zavezništvo. Le zakaj, če je ta EU tako zanič? Seveda bi bilo potrebnih še ogromno izboljšav, ampak zrušit nekaj, kar smo komaj dobro začeli, je enako, kot bi zaradi nekaj manjših napak, ki smo jih storili pri gradnji hiše, le to kar porušili in začeli znova. Upam, da je marsikomu postalo jasno prav pred dnevi, ko je zasedal vrh EU in ko so dolgoletne, na EU članstvo čakajoče države spet ostale praznih rok, kakšno srečo smo imeli Slovenci, ko smo ujeli enega zadnjih vlakov,... za nami je bila leta 2013 samo še Hrvaška. Kot kaže zdaj, se EU še zelo dolgo ne bo več širila, saj očitno ni volje za to, pa tudi države, ki bi se želele pridružiti, imajo pred sabo še za najmanj desetletje dela.
Korintos11
25. 06. 2022 18.39
+4
Tako kot se sedaj obnaša EU dolgo ne more obstati. Začeli so prva ali druga liga in to jih bo pokopalo.
Korintos11
25. 06. 2022 18.40
+4
Hišo lahko gradiš če imaš načrt. EU je brez načrta z več prizidki, s več vrstami materiala, sedaj pa se prizidki počasi ločujejo od osnovne gnile stavbe.
Zmaga Ukrajini ........
25. 06. 2022 18.56
-4
Malo poglej okrog sebe in poizvedi kaj vse na tvojem koncu je bilo zgrajenega (tudi) z evropskimi sredstvi. In potem še enkrat pomisli, preden odgovoriš - ali si res želiš oditi iz zavezništva, za katerega bi nekateri ubijali, da bi se lahko včlanili. Verjamem pa, da je marsikaj treba izboljšati, poceniti, povečati učinkovitost,... to pa lahko dosežemo samo s prenosom več pristojnosti na EU in z izključitvijo Madžarske, Poljske, in po potrebi še ostalih dveh višegrajk. Ker dejstvo je, da je veriga le tako močna, kolikor je močan njen najšibkejši člen. In Madžari so se že miljavžentkrat izkazali, da jim pravzaprav ne paše biti v EU, ko pa se jim odtegne denar, pa orban cvili.
Zmaga Ukrajini ........
25. 06. 2022 19.01
-5
Kar pa se načrta tiče, pa mi povej kako se gradi Sagrada Familia, če Gaudi nikoli ni dokončal načrtov, delal je sproti, katedrala pa se še vedno gradi, pa čeprav je Gaudi pokojen že skoraj 100 let. Tako je tudi EU mnogo večji in kompleksnejši projekt, da bi lahko načrte zanje izdelali že idejni očetje v daljnih 60. letih.
Korintos11
25. 06. 2022 19.04
+3
Rusi so v Moldaviji in četrtino Ukrajine so zavzeli, kako so lahko toti dve pridruženi? Črna gora ne more biti, Bih tudi ne, Severna Makedonija tudi ne, zakaj ne?
Korintos11
25. 06. 2022 19.05
+4
Šole in bolnišnice smo zgradili v Jugi, imamo srečo.
Korintos11
25. 06. 2022 19.17
+1
Praviš da je potrebno Madžarsko, Poljsko, in ostali dve višegrajki izključiti iz EU in potem bodo Angleži ustanovili nekaj podobnega EU?
Zmaga Ukrajini ........
25. 06. 2022 19.37
-3
Ja, bolnišnice in šole smo zgradili v jugi,... danes pa ima na račun evropskih sredstev vsak župan svoje krožišče, čistilne naprave, urgentni medicinski centri (10), projekt e-zdravje, ceste in odseki avtocest, energetska učinkovitost,... Glede Madžarov,... ja! Sem na stališču, da če ti družba ne paše, odideš. In, če Madžarom ni všeč spoštovanje vladavine prava, naj pač odidejo. Kako se bodo Briti (in s kom) povezovali, je treba imeti kristalno kroglo. Nobena skrivnost pa ni, da so Ameri njihovi najtesnejši zavezniki. In mislim, da se to zlepa še ne bo spremenilo. Glede Ukrajine pa je treba vedeti, da je s tem postala ŠELE kandidatka za članico EU. To pomeni, da je pred njo še ogromno dela (in let), da bo lahko kompatibilna z EU. Tu nima vojna in domnevno zaseženo ozemlje s strani rusov nobene zveze. Tudi nikjer ne piše, da če izpolni vse pogoje, avtomatično pridobi članstvo v EU.
branko-r
25. 06. 2022 18.08
+3
za mene EU ne opstoja več ker ko grem v Avstrijo me na meji pričaka tako vojska kot policija to zame ni EU
Andree
25. 06. 2022 18.29
+2
v Salzburgu so švabi danes s svojo G7 mejno kontrolo napravili 25km dolgo kolono
Korintos11
25. 06. 2022 18.42
+1
Zmaga Ukrajini ........
25. 06. 2022 20.11
-4
Smešno,... kritizirate vsevprek brez, da bi sploh poznali kako stvari funkcionirajo. Treba je vedeti, da gre za dve različni stvari. AT je tako v EU kot tudi članica schengenskega sporazuma (ki odpravlja notranje meje), vendar pa v določenih razlogih in v omejenem obdobju (max. pol leta) lahko odstopiš od teh določb, če so utemeljene. AT je vzpostavitev nadzora na svojih notranjih mejah uvedla z argumentom "terorističnih groženj", zdaj pa še s "tihotapljenjem orožja iz Ukrajine". Tako Sodišče EU, kot tudi avstrijsko deželno sodišče avstrijske Štajerske, pa sta prav nedavno razsodili, da je bila uvedba ponovnega mejnega nadzora nezakonita. Po eni strani kritizirate EU, po drugi pa ne bi hoteli prenesti pristojnosti. In prav tako stanje EU je nevzdržno - da ni ne tič ne miš. Avstrija ne bi več ukinila nadzora na notranjih mejah, Madžarska bi lomastila po evropskem pravu in uvajala zakone, ki so v očitni koliziji z evropskimi, Poljska je na njihovem Ustavnem sodišču razsodila, da poljska ustava nadvlada nad pravom EU,... Ja, če vsak rine na svojo stran, kam pa pridemo?
Ate_ist
25. 06. 2022 18.01
+8
trenutno politično vodstvo in elita evrope le to vodita v kolonialno odvisnost z ameriko. za to bodo nagrajeni s pokojninami na floridi ljudstva evrope pa s suženjstvom anglosaksom.
Walter Pravicek
25. 06. 2022 20.08
+4
AMERIKA NAM ŽE NUDI IN VSILJUJE:TAKOJŠNJE RAZDRETJE POGODB Z RUSIJO-NJIM V PRID!Odvisnost od energentov,ki NE BODO POKRILE POTREBE EU!Odvisnost od NATO z njihovimi kalibri,ter vsiljevanjem orožij,ki jih razkazujejo na"misijah",ali hranijo konservirane v hangarjih vojske.Še pšenico bi nam radi prodajali,ker je baje moka bolj bela.Nas toraj imajo za manj vredne partnerje,koalicijo,kjer le posluša,uboga.A,če bi se doma pobrigali za svoje zvezne države imajo dela za 100 let.
Kvadratnik
25. 06. 2022 17.56
+6
Vsi vemo, da je EU dalec od ustanovitvene ideje. Vedno in povsod je bilo in bo, da se bodo ljudje bojevali za prevlado. Cloveska nrvav pac. In kaj je lepsega z vidika podrejanja mnozic kot, da ti zgodbice prodajajo za ideal, ki ga potem zlorabijo v svojo korist. V EU je se huje, ker so si istvarili buffer v drzavnih glavarjih, tako, da so sedodatno zascitili svoje riti. Ko pogledas kaksen aparat se placuje in napaja na obeh nivojih ni treba biti ravno genij, da ugotovis da te imajo za navadnega nobodobnega suznja. Pa se pritozit se nimas kam, ker si jih itak sam prosil za to. Edina pametna potza posamezne narode bi bila ekonomska unija, brez ostalih priteklin ki nas bodo stale lastne identitete.
Zmaga Ukrajini ........
25. 06. 2022 18.16
-6
Saj kakšne razlike od ekoomske unije od sedanjega stanja pravzaprav ni. Skupaj nas držijo samo ekonomske koristi, v ostalem pa vsak rine na svojo stran, še posebej višegrajci. Zato je logično, da bi bilo treba še poglobiti povezavo, ne pa jo izvesti samo na "javne razpise". Je pa res, da je izjemno draga, zapletena in počasna administracija.
DAEMONIUM
25. 06. 2022 17.19
+5
Odgovor je enostaven kam gre evropa le malce v zgodovino poglejmo: Avstroogerska, 1. In 2.Jugoslavija in sedaj Evropa. Torej kjer kolo se pojavimo vse razpade in razpadla bo tudi EU!
Zmaga Ukrajini ........
25. 06. 2022 18.13
-4
Torej vojna? Avstroogrska - 1. sv. v., Jugoslavija - državljanska vojna. Sicer pa nobena stvar ni večna, in tako tudi EU ne bo. Potruditi pa bi se morali, da bi obstajala čim dlje, in postajala čim boljša.
Nimasmisla
25. 06. 2022 17.14
+13
Eu se z vsakim novim dnem zabija nov žebelj v svojo krsto
nikhrast
25. 06. 2022 18.26
-7
Pa Slovenija ravno tako, brez EU pomeni smrt Slovenije.
ni_mi_vse_eno
25. 06. 2022 16.51
+10
Evropa gre proti oligarhiji in želi demokracijo ljudstva ukiniti. Junckerja evropa ni volila, zato je lahko pijan hodil okoli in kazal svojo sramoto in to ne bo edini razlog pogreba evrope. Glavni razlog kolapsa prihaja.
Cene Novak
25. 06. 2022 16.39
+10
EU gre z temi načrtovanimi širitvami na vzhod in Balkan tja kamor pravijo da sonce ne posije!
JApajaDAja
25. 06. 2022 16.38
+9
kam gre evropa? tako, vsem razumljeno-v vražjo mater!
Andree
25. 06. 2022 17.03
+7
Točno tako pa vseeno kdo je lje na oblasti. Levi in desni vsi so isti biseri
borjac
25. 06. 2022 16.20
+16
Več kot očitno je, da funkcionarji, oziroma voditelji EU, ki nimajo pojma o pojmu kaj se sploh dogaja v svetu, oni mislijo celo, da se bomo mi državljani Evrope kot vojaki celo borili in umirali za Evropo, torej zato da se bodo ti Eu funkcionarji še malo bolj udobno namestili v udobne fotelje, za več kot udobne plače, mi pa naj bi trpeli vojno pomanjkanje in celo umirali za to, teden dni nazaj sem poslušal enega Italijanskega generala, ki je z nonšalantno lahkotnostjo razlagal kako bomo pomagali Ukrajini, z orožjem, opremo, plinom, da celo plin je omenil, in na koncu je z nekakšno nonšalanco povedal, da bo Evropa poslala v Ukrajino vojake, in niti malo ga ni zanimalo to, da če pošlješ v Ukrajinsko vojno vojake, da bodo ti vojaki tudi umirali , generali so bedasti zaplankani ljudje, ki nimajo širokega pogleda na situacijo, humanističnega pogleda pa sploh ne, jaz osebno ne mislim umreti za Uršulo, Mitchela, Borrella še manj pa za Ameriškega kolesarja Bidna in Ameriško Demokracijo, te propagandne finte kako bodo Rusi napadli Slovenijo, pa Italijo pa ......ali pa da nas bodo napadli Kitajci in Iranci, torej te propagandne finte so namenjeni ljudem z 1/2 možganov.
AlternativeFacts
25. 06. 2022 16.17
+16
EU je potemkinova vas.....Lep primer: "irski evroposlanec Mick Wallace....»Od leta 2014 je EU porabila več kot 15 milijard evrov za ukrajinski 'proces reform'. Nato pa je šele septembra lani je Računsko sodišče EU ugotovilo, da je Ukrajina najbolj korumpirana država v Evropi. Potem je Zelenski prepovedal 9 opozicijskih strank in večino opozicijskih medijev. Je Ukrajina sploh demokracija?«" ....Kar se tiče svobode medijev na primer, je Ukrajina na 106., BiH pa na 67. mestu. Podobno je glede ekonomskih svoboščin: Ukrajina je na 130., a BiH na 68. mestu! Pa poglejmo kaj je dobila BiH in kaj Ukrajina...
vvvilice
25. 06. 2022 16.10
+14
Delujejo tako, da bo EU konec. Sploh Urška.
AudišLOVEvenija
25. 06. 2022 16.00
+9
Najboljši v zadnjih desetletjih je bil BREXSIT!
Hiroyuki Sanada
25. 06. 2022 15.59
+9
Migrantsko naseljena EUropa bo zasužnjena z lastnimi sužnji, pravice manjšin so znane v Evropski demokraciji, primer so Bih, Kosovo in Ukrajina, da o Makedoniji in Črni Gori ne govorimo ter da o volji Katalonije o odcepitvi od Španije, ne duha ne sluha, torej sistematsko kršenje ljudskih pravic. Migranti so pika na i...trojanski konj očitno, kje bodo te evropski politiki, ko bo počilo v metropolah evrope?
BlueKoala
25. 06. 2022 15.48
+2
Lektor, naslov!