Slovenija

Pustne maske odganjajo zimo

Ptuj/Ljubljana/Celje/Maribor, 05. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Kljub temu da kurenti niso odgnali zime, saj je državo v prvih pustnih dneh pobelil sneg, se pustne prireditve počasi približujejo vrhuncu.

Pustna sobota! Maske, veselje in veliko krofov! (Foto: Reuters)
Pustna sobota! Maske, veselje in veliko krofov! (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V prestolnici je tako Zavod za turizem v sodelovanju z Lutkovnim gledališčem Ljubljana danes ob 11. uri pripravil že četrti pustni karneval v Ljubljani, ki je gostil več kot 400 pustnih mask. V parku Zvezda pa se je istočasno začel odvijati glasbeno-zabavni program s skupino Victory in pustno delavnico, na kateri so se lahko otroci in starši našemili.

V Cerknici, ki velja za eno izmed slovenskih pustnih središč, pa pustna sobota poteka v znamenju otroške maškarade, ki se je pod naslovom "Butalček sem" odvijala v Športni dvorani Cerknica. Na maškaradi je nastopila glasbena skupina Čuki, cerkniške mažoretke, animatorji, predstavilo pa se je tudi Društvo ljubiteljev konj Lovrenc.

Kurent je verjetno najbolj poznana slovenska pustna maska (Foto: POP TV)
Kurent je verjetno najbolj poznana slovenska pustna maska (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

V pustni povorki, ki ji je v prestolnici načeloval ognjeni mož, so sodelovale tradicionalne slovenske pustne maske, ki sodijo v ljudsko izročilo (med njimi kurenti, orači in otepovci), različne pustne skupine iz vse Slovenije, otroške skupine iz Hrvaške in Slovenije, mažoretke in Pihalna godba Vevče.

Na Igu je osrednja pustna prireditev prav tako potekala danes, z začetkom osmega Podkrimskega pustnega karnevala, ki je letos prvič potekal na dveh prizoriščih, in sicer v centru Iga in pri gostilni Ulčar. Štiri kilometre dolgo povorko je zaznamovalo 600 nastopajočih iz občin Ig, Borovnica, Škofljica, Velike Lašče, iz Grosuplja, Bevk in od drugod. Na prireditvi v organizaciji ižanskega društva Frana Govekarja je bilo po sprevodu tudi žrebanje najboljših otroških in odraslih mask.

V Sloveniji je bilo pustovanje prvič omenjeno v prvi polovici 17. stoletja (Foto: POP TV)
V Sloveniji je bilo pustovanje prvič omenjeno v prvi polovici 17. stoletja (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

V Mariboru pa zaradi spora med mariborskim zavodom za turizem in najemnikom Festivalne dvorane Lent Aljažem Šimkom na pustno soboto ne bo tradicionalne Karnevalske noči, ki bi sicer letos obeležila že peto obletnico. Kljub temu pa Festivalna dvorana Lent na pustno soboto vendarle ni samevala. V njej je namreč potekalo klasično pustovanje z glasbo, plesno animacijo, pustno pojedino, izborom mask in celo s karnevalskim ognjemetom. Brez zabave niso ostali tudi najmlajši, za katere je v tamkajšnjem domu krajanov bilo organizirano pustovanje. S smučmi na nogah je bilo možno pustovati tudi na bližnjem Mariborskem Pohorju.

Za pusta ste lahko tudi slovenski predsednik
Za pusta ste lahko tudi slovenski predsednik FOTO: POP TV

Na Celjskem pustne norčije uganjajo skoraj v vsakem malo večjem kraju, tradicionalne karnevale pa pripravljajo v Celju, Žalcu, Vranskem, Šoštanju, Mozirju in Laškem. Celjske maske so se tudi letos zbrale na Trgu Celjskih knezov, karnevalsko rajanje pa je potekalo v središču mesta oz. na Prešernovi ulici.

V Sevnici pustno veselje traja le en dan, zato pa je še posebej veselo. Na parkirišču za trgovsko-hotelskim objektom je bilo moč podoživljati celoletno domače občinsko dogajanje, največ pozornosti pa so namenili sanjski poroki someščanke Melanije Knaus z ameriškim mogotcem Donaldom Trumpom. Začeli so graditi še en rondo na levem savskem bregu, testirati se je bilo mogoče na potujočem laboratoriju, spomnili so se poseka dreves v parku pri Jutranjki ter morda zato posadili Jorasovo lipo. Med drugim so sprejeli tudi državno strategijo pustnih vlad.

Novomeško društvo za spodbujanje družabnega življenja Naprej nazaj je tudi za letos pripravilo pustni ples v Narodnem domu, kjer imajo vsako leto drugo pustno temo. Tema lanskoletne maškarade je bila zgodovina Novega mesta, letos pa so se ob 175. letnici rojstva Janeza Trdine preoblekli v like iz Bajk in povesti o Gorjancih; to so škratje, vile, živali, drevesa, zlatoperi in podobno, vabilo pa je veljalo tudi vse ostale maske.

V številnih gorenjskih krajih so letos nadaljevali s tradicijo pustnih povork, na katerih se predstavljajo skupine maškar na tematskih vozilih, ki predstavljajo politične, gospodarske, športne in kulturne zaplete preteklega leta tako na Slovenskem kot v svetu na šaljiv način. Med večje skupine spadajo Šenčurški godlarji, ki so nastopili v Kranju. Pustne šeme iz Voklega, ki so se jim pridružili tudi vozovi iz drugih vasi, pa je bilo letos mogoče videti v pustnem sprevodu skozi kar šest občin, in sicer poleg Šenčurja in Kranja še v Cerkljah, Komendi, Vodicah in Medvodah. Na zgornjem Gorenjskem je pustne povorke ponekod popestrilo še vlečenje ploha. To staro šego so med drugim prikazali v Kranjski Gori.

Marsikje po Sloveniji letos niso pripravili pustnih povork (Foto: POP TV)
Marsikje po Sloveniji letos niso pripravili pustnih povork (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

V Novi Gorici letos ne bo pustnega sprevoda, krajevna skupnost Nova Gorica pa prireja le pustno maškarado za otroke, ki je potekala na Bevkovem trgu. Prebivalci Nove Gorice in bližnje okolice so lahko v zamaskiranosti uživali v Biljah, kjer se je v domu krajanov začelo pustno rajanje, ki so ga organizirali že tretje leto zapored. Rajanje je bilo na začetku namenjeno predvsem otrokom, ki so bili za prihod na pustovanje nagrajeni s krofom, kasneje pa je z glasbo v živo in plesom bilo poskrbljeno tudi za njihove starše in ostale obiskovalce.

V Ajdovščini je pripravil Klub ajdovskih študentov in dijakov pustovanje v športnem centru Police, ki je bilo namenjeno predvsem mlajšim obiskovalcem. V večernih urah bo še mogoče v Ajdovščini "noreti" v hotelu Pigal, kjer bo potekalo veliko pustovanje s triom Nostalgija in možnostjo pokušine pustnega menija. Zanimivo pa je bilo tudi v Drežnici, kjer je že zjutraj skozi vas krenil pustni sprevod, zanimivejši del pa se je od 14. ure dalje odvijal na trgu. Vse skupaj se je vleklo do 18. ure, ko so v vaški gostilni začeli s pustnim plesom.

V Ribnici letos ne niso pripravili tradicionalnega pustnega karnevala, ki je v preteklih letih v lepem vremenu privabil tudi od 10.000 do 20.000 obiskovalcev. Vzrokov je več, med glavnimi pa je pomanjkanje denarja za izvedbo prireditve, na kateri je nastopalo več kot 1000 šem in tradicionalnih mask iz vse Slovenije.

Kurenti so v teh dneh tudi obiskali predsednika parlamenta, Franceta Cukjatija (Foto: POP TV)
Kurenti so v teh dneh tudi obiskali predsednika parlamenta, Franceta Cukjatija (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Pust je poganski praznik

Pustni običaji sicer izvirajo iz starega poganskega praznika. V starem Rimu so tako v februarju, mesecu očiščevanja, po ulicah norele množice grozljivih mask, ki so predstavljale obiske umrlih prednikov. Kasneje se je običaj pomešal s keltskimi in ilirskimi šegami, maske pa so že predstavljale vesel značaj in izganjale zimo. V Sloveniji je bilo pustovanje prvič omenjeno v prvi polovici 17. stoletja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1