Sestanek 12. avgusta 2005 je mogoče označiti z najvišjo stopnjo korupcije, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudaril predsednik stranke Zares Gregor Golobič. "Puščanje megle" je po Golobičevem mnenju resnica zgodb o boju vlade zoper korupcijo.
Takšen je odziv prvaka stranke Zares Golobiča na navedbe predsednika vlade Janeza Janše na izrednem zasedanju državnega zbora, da sta bila do leta 2005, ko je ta vlada nastopila mandat, gospodarski kriminal in korupcija belih ovratnikov del sistema.
Golobič omenjene navedbe kot neutemeljene zavrača in opozarja, da je "zdaj ta del prevzel celoto" ter omenja, da je zdajšnja vlada začela mandat s sestankom, ki ga je mogoče označiti "z najvišjo stopnjo korupcije, ki se lahko zgodi". Kot je znano, gre za sestanek v premierovem kabinetu avgusta 2005, na katerem naj bi se udeleženci sestanka pogovarjali o prodaji Mercatorja, kar pa predsednik vlade Janša zanika.
Golobič ob tem ugotavlja, da sta bila korupcija in gospodarski kriminal v prejšnjih mandatih ustrezno obsojena in preganjana in omenja primer edinega državnega sekretarja Borisa Šuštarja, ki je bil v Sloveniji zaradi zlorabe uradnega položaja kot državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo obsojen na šestletno zaporno kazen. Poleg tega še opozarja, da je denimo "protikorupcijska klavzula" dediščina vlad Janeza Drnovška.
Predsednik stranke Zares je tudi zanikal nekatere očitke o vplivanju na uredniško politiko medijev. Edini medij, na katerega ima "vpliv", vendar ne po lastni želji, je tednik Reporter, je ob tem pripomnil Golobič.
Hajdinjak: Pomoč vlade podjetjem ne more biti korupcija
Kabinet predsednika vlade zavrača trditve Golobiča, da je šlo pri sestanku v kabinetu premierja avgusta 2005 za primer najvišje stopnje korupcije. Kot je zapisal tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak, "Golobič zgolj slepo ponavlja manipulacije, o katerih je obveščen iz druge ali tretje roke".
Kot je v odzivu na izjavo predsednika stranke Zares izjavo zapisal tiskovni predstavnik vlade, o vsebini pogovora na omenjenem sestanku priča zabeležka, ki jo je zapisala in lastnoročno podpisala takratna državna sekretarka Andrijana Starina Kosem. "Kot izhaja iz zapisa sestanka, je bil ta namenjen načrtom ter tudi težavam slovenskih podjetij, katerih predstavniki so bili navzoči na sestanku, pri nastopanju na tržiščih Jugovzhodne Evrope," je zapisal Hajdinjak.
Kot pojasnjuje, je bila namreč ena izmed nalog vlade v sedanjem mandatu tudi pomoč slovenskemu gospodarstvu pri prodiranju na nova, včasih premalo izkoriščena tržišča oziroma pomoč pri odpravljanju težav, s katerimi se le ta srečujejo na tujih trgih: "Na sestanku je vladna stran tako pomoč tudi obljubila."
V kabinetu predsednika vlade zato po Hajdinjakovih navedbah ne razumejo navedb predsednika stranke Zares, saj v tovrstni pomoči vlade podjetjem ne vidijo korupcije, "temveč le opravljanje svojih nalog". Hkrati še navajajo, da Golobič na omenjenem sestanku ni bil navzoč in da "očitno zgolj slepo ponavlja manipulacije, o katerih je obveščen iz druge ali tretje roke".
Kos: S primerom se ukvarjamo že od leta 2005
Komisija za preprečevanje korupcije se s celotnim nakupom Mercatorja ukvarja že od leta 2005, je povedal predsednik komisije Drago Kos. Ko bo komisija analizirala vso dokumentacijo, s katero razpolaga in jo je pridobila šele pred kratkim, bo lahko kaj rekla o tej zadevi, je še dejal Kos.
Današnjih trditev Gregorja Golobiča, da naj bi pri sestanku, ki je 12. avgusta 2005 potekal v kabinetu predsednika vlade, šlo za primer najvišje stopnje korupcije, ki se lahko zgodi, Kos ni mogel komentirati. "Da bi lahko komisija kakšno ravnanje prepoznala kot koruptivno, bi moralo - kot prvi pogoj - priti do kršitev dolžnega ravnanja," je o očitku glede omenjenega sestanka dejal Kos. "To bi pomenilo, da bi moral biti prekršen neki predpis ali kodeks ravnanja. Komisija pa ta trenutek enostavno nima dovolj elementov, da bi ugotovila, kaj se je dogajalo oziroma da je do takšne kršitve res prišlo," je še dodal.
Komisija se sicer s tem sestankom ne ukvarja, ampak se ukvarja s celotnim nakupom Mercatorja od leta 2005, ko so namreč dobili vrsto prijav o tej zadevi, je še dejal predsednik t.i. protikorupcijske komisije Kos.
Kabinet predsednika vlade je danes zanikal navedbe, da naj bi se na omenjenem sestanku, ki sta se ga takrat udeležila predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar in namestnik direktorja Pivovarne Laško Boško Šrot, dogovarjalo o prodaji Mercatorja.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.