V času krize in ostrih varčevalnih ukrepov se je Franc Pukšič kot predstavnik komisije za Slovence po svetu odločil, da bo obiskal Argentino, Urugvaj, Brazilijo in Čile. S seboj bi vzel še tri člane.
Po prvih ocenah bi stroški devetdnevnega potovanja v poslovnem razredu znašali več kot 25.000 evrov. Zato so na noge skočili njegovi poslanski kolegi, ki mu očitajo, da se gre poslanski turizem. A Pukšič trdi, da je ta pot nujno potrebna, morda celo ena od rešitev za naše gospodarstvo in izhod iz krize."Ta pot je pomembna bistveno bolj, kot pa kupovanje dragih računalnikov, ki jih nihče ne zna uporabljati," je dejal. Dodal je še, da pot v Južno Ameriko ne bi bila med najdražjimi v primerjavi z nekaterimi drugimi, "denimo potovanjem v Bosno". S tem je spomnil na drago potovanje predsednika republike Danila Türka.

Pukšič: Prelesnikova želi diskreditirati komisijo
Pukšič trdi, da je komisija že od začetka podala takšen predlog, obisk komisije v Južni Ameriki naj tako ne bi stal 25.000, pač pa 10.000 evrov. Kot je dejal, so stroškovnik pripravile službe DZ, zanj pa je odgovorna generalna sekretarka DZ Mojca Prelesnik, ki po njegovem mnenju želi diskreditirati komisijo. Pukšič tako pričakuje, da bo Prelesnikova pripravila "korekten predlog".
Prelesnikova je sicer nasprotno danes za medije zatrdila, da je predlog za potovanje v poslovnem razredu v Južno Ameriko podala komisija sama.
In v trenutku, ko bi bilo treba Pukšiču odreči službeno pot, so na kolegiju predsednika ostale spuščene roke poslancev vladajoče SDS, DeSUSa, SLS in Nove Slovenije. Namesto tega so Pukšiču turnejo le skrajšali za tri noči, letel pa bo v osnovnem, ekonomskem razredu.
Zavrnili so tudi vlogo poslanke PS Maje Dimitrovski za opazovanje volitev v Združenih državah Amerike. To potovanje bi državni zbor stalo dobrih 2200 evrov.

Neomejeno ne bodo smeli potovati
Poslanska skupina SLS je sicer omenjeni komisiji želela omogočiti več obiskov v tujini, zato je v DZ vložila predlog sprememb pravilnika o mednarodni dejavnosti.
Predlagali so, da bi komisiji, ki zdaj v skladu s pravilnikom lahko največ dvakrat na leto obišče slovensko skupnost v sosednjih državah, dovolili neomejeno število takšnih obiskov. V druge evropske države pa bi komisija lahko potovala štirikrat na leto. Poleg tega so predlagali, da omejitev največ dveh udeležb letno na dogodku v tujini, ki ne velja za predsednika in podpredsednika komisije za narodnosti, ne bi veljala tudi za predsednika in podpredsednika komisije za Slovence v zamejstvu in po svetu.
S sedanjimi omejitvami naj bi bilo namreč okrnjeno izvajanje ustavnih in zakonskih nalog komisije. Kot je pojasnil Pukšič, je delo komisije zelo onemogočeno, zato je predlagal, naj pustijo komisiji v presojo, kdaj bo omejila obiske. Dodal je še, da je imela komisija v programu obisk manjšin v vseh štirih sosednjih državah, a so lahko obiskali le dve.
Predsednik DZ Gregor Virant se je strinjal, da ima komisija drugačen status od drugih in bi zanjo morale veljati specifike, a se ne strinja, da bi bili ti obiski neomejeni in bi komisija dobila "bianco menico". Zato je predlagal, naj v SLS pripravijo nov, kompromisni predlog, ki bi vseboval določene omejitve. S tem so se strinjali tudi v poslanskih skupinah PS, SD, DL in DeSUS.
Virant je predlagal, da o predlogu sprememb člani kolegija ne odločajo danes, pač pa naj predlagatelji na podlagi omenjene razprave pripravijo nov predlog. A takšen sklep ni dobil zadostne podpore, zato so na današnji seji kolegija o spremembah pravilnika tudi glasovali. Za so bili v SDS, SLS in NSi, proti pa PS, SD in DL, zato predlog ni bil sprejet.
KOMENTARJI (671)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.