Slovenija

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'

Ljubljana, 18. 09. 2023 10.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 13 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
177

Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Na napotnico lahko v sedanji zdravstveni ureditvi zastonj nudijo psihoterapevtske storitve psihiatri in klinični psihologi. V Sloveniji imamo registrirane 303 psihiatre. Poleg tega je registriranih tudi 69 psihiatrov, ki so specializirani za otroško in mladostniško psihiatrijo. Kot lahko razberemo iz registra (RIZDDZ), je v Sloveniji tudi 150 kliničnih psihologov oz. kliničnih psihologinj ter 405 psihologov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na SFU Ljubljana poudarjajo, da je glede na potrebe psihiatrov in kliničnih psihologov premalo. "Ti ne morejo izvajati psihoterapije, ker jim za to zmanjka časa," so pojasnili. Da klinični psihologi, psihiatri in pedopsihiatri psihoterapijo izvajajo v zelo omejenim obsegu, pravi tudi Robert Cvetek, psiholog in specialist zakonske in družinske terapije, profesor na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani . "Za to nimajo veliko časa, pa tudi plačano je premalo, kot so nam povedali. V realnosti je sicer malo odvisno od posameznika, nekateri psihoterapije sploh ne izvajajo," je pojasnil. 

Ker poklic psihoterapevta v Sloveniji ni registriran, je tudi težko preveriti, koliko je dejansko aktivnih psihoterapevtov. To kaže na potrebo po centralnem osrednjem registru, prav zato pa psihoterapevti tudi pozivajo k zakonski ureditvi tega področja – a več o predlogu zakona v naslednjem članku, najprej se moramo namreč seznaniti s trenutnim stanjem. 

Glede na podatke Teološke fakultete Univerze v Ljubljani je študij (specializacijo, znanstveni magisterij, doktorat ali izpopolnjevanje) zakonske in družinske terapije zaključilo 490 oseb, od tega jih psihoterapijo aktivno izvaja najmanj 200

Na dodiplomski stopnji psihoterapevtske znanosti Univerze Sigmunda Freuda (SFU) v Ljubljani je medtem diplomiralo, magistriralo ali pa končalo specialistični študij iz različnih psihoterapevtskih pristopov 206 oseb. Psihoterapijo tako aktivno dela najmanj 60 psihoterapevtov, ki so končali izobraževanje na SFU, je povedal mag. Miran Možina, psihiater in psihoterapevt, direktor SFU Ljubljana. "V Sloveniji je trenutno najmanj 300 visoko usposobljenih psihoterapevtov, ki bi lahko priskočili na pomoč predvsem na primarni ravni zdravstvenega varstva pa tudi v drugih resorjih, npr. v socialnem varstvu, na področju vzgoje in izobraževanja, pravosodja, notranjih zadev in tako naprej," je prepričan. 

Za število smo prosili tudi Slovensko krovno organizacijo za psihoterapijo, ki je krovna organizacija društev tistih psihoterapevtskih smeri, ki zadostujejo standardom Evropske zveze za psihoterapijo. "Trenutno tem standardom sledi v našem prostoru 11 društev. Vsi člani teh društev so zavezani našemu etičnemu kodeksu," je pojasnila Ksenja Kos, predstavnica SKZP. Kot pravi, je bilo novembra lani vseh članov 632, vendar pa je aktivnih še več psihoterapevtov, ki ne delujejo pod njihovim okriljem. Psihoterapevti, ki so izobraževanje zaključili na Univerzi v Ljubljani – Teološki fakulteti ali SFU so lahko tudi člani katerega od društev, ta števila se prekrivajo.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji' FOTO: Shutterstock

V Sloveniji manj strokovnjakov od povprečja EU

Na NIJZ so pred dvema letoma opozorili, da imamo v Sloveniji manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja (psihiatrov in kliničnih psihologov), kot je povprečje EU. Najnovejši podatki glede števila psihiatrov v EU, dostopni prek Eurostata, kažejo sliko iz leta 2020.

Na NIJZ sicer opozarjajo, da ni mogoče primerjati zgolj števil strokovnjakov, ne da bi upoštevali značilnosti organizacije služb s področja duševnega zdravja. Države imajo različno organizirane sisteme skrbi in posledično imajo tudi različno kompozicijo delovne sile, ki je zaposlena na tem področju. 

V Nemčiji je bilo 28 psihiatrov na 100.000 oseb, v Grčiji in na Norveškem 26, na Finskem, v Litvi in na Nizozemskem povprečno 25, v Franciji, na Švedskem in v Luksemburgu pa povprečno 22 na 100.000 oseb. V sosednji Avstriji jih je bilo 20, v Italiji 18, na Hrvaškem pa 17. 

Podobno kot naša južna soseda se tudi Slovenija s 16 psihiatri na 100.000 prebivalcev nahaja na spodnji polovici seznama. Ker je strokovnjakov tako malo, pa so čakalne dobe zelo dolge. 

Absurdno dolge čakalne dobe: 'Odložena pomoč pomeni, da je ni'

Vsak, ki je dobil napotnico za srečanje s strokovnjakom za duševno zdravje, je bil verjetno šokiran nad absurdno dolgimi čakalnimi dobami. Pacienti bodo na prvo psihiatrično obravnavo pod napotnico "redno" čakali malo manj kot štiri mesece, na prvo obravnavo pri pedopsihiatru pod napotnico "redno" se čaka več kot leto in devet mesecev, čakalna doba za kliničnopsihološko obravnavo je leto in tri mesece.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Otrok ali mladostnik bo medtem psihologa na napotnico redno prvič srečal po dobrih osmih mesecih, kliničnega psihologa pa po dobrem letu in pol.

"Dalj časa trajajoče duševne stiske poslabšajo duševne motnje"

Pri odraslih dalj časa trajajoče duševne stiske poslabšajo duševne motnje, ki so v ozadju, pravijo v Zbornici kliničnih psihologov. "To pomeni, da lahko pri človeku, katerega funkcioniranje danes ne ustreza kriterijem katere od motenj pod vplivom dalj časa prisotne duševne stiske zaradi izpostavljenosti neugodnim življenjskim dejavnikom pride do poslabšanja stanja do te mere, da bo kriterijem zadostil," pojasnjujejo.

"Pri otrocih pa velja, da je treba ukrepati v obdobju šestih mesecev, da preprečimo razvoj duševnih motenj," so dodali. Možina je ob tem izpostavil, da pri tako dolgih čakalnih dobah pravzaprav ta oblika pomoči, pokrita iz javnih sredstev, ni na voljo. "Kot pravi angleški rek: Help delayed is help denied – Odložena pomoč pomeni, da je ni. Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," je izpostavil Možina. 

"Dalj časa trajajoče duševne stiske poslabšajo duševne motnje"
"Dalj časa trajajoče duševne stiske poslabšajo duševne motnje" FOTO: Shutterstock

Cvetek dodaja, da so tako dolge čakalne vrste strokovno in predvsem etično sporne. "Potrebe se v svetu, kot tudi pri nas, močno povečujejo – v nekaterih evropskih državah so ocene po par odstotkov letno, ob kritičnih dogodkih lahko še več," pravi. Ob tem pojasnjuje, da si tisti, ki imajo zadosti finančnih sredstev pomoč pri psihoterapevtih poiščejo v privatnem sektorju. "Mnogi, morda najbolj ranljivi, pa ostajajo brez," je dodal. 

"Dejansko stanje je, da psihiatri predpisujejo zdravila, klinični psihologi izvajajo psihološke teste, psihoterapije pa ljudje ne dobijo niti od psihiatrov niti od kliničnih psihologov," pravi Možina.

V praksi je dejansko stanje tako, pravi Možina, da psihiatri predvsem predpisujejo zdravila, klinični psihologi pa predvsem izvajajo klinično psihološko diagnostiko, psihoterapije pa ljudje ne dobijo niti od psihiatrov niti od kliničnih psihologov. "Če so čakalne dobe za psihiatrične storitve psihiatrov (vse druge njihove storitve brez psihoterapije) in za klinično psihološke storitve kliničnih psihologov (vse druge storitve brez psihoterapije) tako težko dostopne, kako bi potem lahko prišlo do takih celostnih obravnav, kot sicer javno oznanjajo, da jih izvajajo (kjer psihiater vodi psihofarmakoterapijo, klinični psiholog pa psihoterapijo z istim pacientom)," se sprašuje. "Sem in tja do tega res pride, a večinoma ne. Tako da take izjave pomenijo namerno zavajanje javnosti."

Po njegovem mnenju je možnost za psihoterapevtsko obravnavo pri psihiatrih ali kliničnih psihologih, kar pomeni redna tedenska srečanja po najmanj 45 minut skozi več mesecev, leto, dve ali več, "milo rečeno, znanstvena fantastika". Tudi odrasli, otroci in mladostniki, ki "zadenejo na loteriji" in dobijo možnost psihoterapevtskih pogovorov, dobijo preveč redke in preveč omejeno število terminov, npr. največ enkrat na mesec ali enkrat na dva meseca ali več, kar je, kot poudarja, napaka stroke. "Psihoterapevtska srečanja v tako redkih razmakih, in v kolikor jih ni dovolj, ne morejo imeti učinka," je odločen.

Cvetek je pripomnil, da se na terenu sicer pogosto dogaja to, da nekateri psihiatri po tiho sodelujejo s psihoterapevti. V enem od terapevtskih centrov, ki ni v zdravstvu, so mu nedavno povedali, da od pedopsihiatra dobijo vsaj kakšno napotitev otroka ali mladostnika na teden. "Trenutno psihoterapevti, ki delujejo izven zdravstvenega sistema in so tarča kritik nekaterih kliničnih psihologov, po mojem mnenju igrajo eno od ključnih vlog pri ohranjanju stabilnosti sistema duševnega zdravja. Težko si predstavljam, kako bi bilo brez njih. Vendar pa tudi ti psihoterapevti komaj odgovarjajo na potrebe," dodaja. 

Pretirana medikalizacija: 'Časa za terapijo ni, zato predpišimo vsaj zdravila'

Še en trend, ki ga je možno opaziti v zadnjih desetletjih, pa je porast predpisovanja zdravil. Možina trdi, da se v Sloveniji že desetletja dogaja vse večja medikalizacija in medikamentalizacija duševnih motenj ter usihanje psihosocialnih oblik pomoči. "Pri tem tiho sodelujejo svetovalni delavci po vzgojnih ustanovah, splošni zdravniki, (klinični) psihologi, psihiatri in drugi specialisti. Farmacevtska industrija pa si seveda ob tem mane roke," je povedal, a ob tem poudaril, da strokovnjaki tega ne počnejo, "ker bi bili zlobni in ker bi bili zavestno del kakšne velike zarote. Večina jih dela z dobrim namenom, saj se za ta garaški poklic odločajo delovni, pošteni, odgovorni ljudje. Vendar so se ujeli v sistem, ki jih že dolgo  sili v površnost in potiska čez rob v pregorelost, v rdeče območje, kjer se potem dogajajo tudi strokovne napake, neempatičen, brezbrižen odnos do pacientov in tudi neetično ravnanje. Če hočemo to popraviti, jih ne smemo samo kritizirati in pribijati na križ, temveč bi morali nujno izboljšati sistem." 

Da se predpisuje vse več zdravil, kaže tudi statistika. Podatki NIJZ namreč jasno kažejo, da se je od leta 2006 število predpisanih antidepresivov povečala za skoraj 90 (87) odstotkov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Vsakič, ko vidim te podatke, še bolj pa podatke o naraščanju števila motenj pri otrocih in mladostnikih, se kar zgrozim," pravi Cvetek, ki sicer dodaja, da je jemanje zdravil v nekaterih primerih nujno. "Dejansko so simptomi tako težki, pogosto tudi zaradi prepozne strokovne pomoči, da je potrebno nekaj narediti glede teh. In v številnih primerih zdravila dejansko pomagajo, da sploh lahko normalno funkcionirajo in začnejo reševati izvorne težave. Vendar pa je, in s tem verjetno nima težav nobena od strokovnih skupin, v splošnem tudi v primeru zdravil vsekakor običajno dobro, da se izvede tudi psihoterapijo, saj praktično vse smernice govorijo o tem. Okrevanje je lahko bistveno hitrejše in boljše. Odgovor je vsekakor v sodelovanju," je odločen.

"S psihoterapijo multinacionalke ne zaslužijo nič. Zaslužijo edino z zdravili in z diagnostičnimi pripomočki," je izpostavil Možina. 

Tudi Možina sicer razlaga, da nikakor ni proti zdravilom, saj da so izjemno dragocena, a v veliko ožjem področju indikacij kot zdaj. Ne zdi se mu prav, da se jih predpisuje v pandemičnih razsežnostih. "Farmacevtska industrija na ta račun kuje velike zaslužke in celo ustvarja nove kategorije duševnih motenj, ki jih sploh ni. Ta zdravila se lahko proizvajajo v praktično neomejenih količinah in interes multinacionalk je, da se čim bolj predpisujejo," je opozoril in dodal, da zdravila lahko postanejo strup ali 'bolnila', kot jih je nedavno v prevodu knjige Roberta Whitakerja Pogubnost kemopsihoterapije poimenoval prevajalec Branko Gradišnik. 

Ob tem je izpostavil še navodila in priporočila Svetovne zdravstvene organizacije (SZO). "V kolikor se medicinska skrb za duševne težave in motnje skrči samo na predpisovanje zdravil, je to napaka stroke! Temu pojavu SZO pravi – pretirana medikalizacija duševnih motenj. Na to zdravniki preprosto ne bi smeli pristati, morali bi se upreti, iti pred parlament, če je treba," je prepričan Možina. 

Podatki NIJZ namreč jasno kažejo, da se je od leta 2006 število predpisanih antidepresivov močno povečala.
Podatki NIJZ namreč jasno kažejo, da se je od leta 2006 število predpisanih antidepresivov močno povečala. FOTO: Shutterstock

Zdravila sicer lahko predpisujejo samo psihiatri oz. zdravniki. "Obstajajo zdravila za zdravljenje duševnih motenj in bolezni, recimo depresija ali psihoza. V takih primerih je potrebno zdravila predpisati čim prej, ker se z njimi lahko ustavi napredovanje bolezni," pravijo v Zbornici kliničnih psihologov. 

V omenjeni zbornici pojasnjujejo, da k večjemu predpisovanju zdravil prispeva več razlogov. "Od staranja prebivalstva, napredka medicinske znanosti, vedno večje zahtevnosti in kompleksnosti življenja, poleg tega so ljudje bolj ozaveščeni o duševnem zdravju in posledično pogosteje poiščejo pomoč," razlagajo. 

"Težava je tudi prenizko vrednotenje izvajanja psihoterapije s strani ZZZS," pravijo v Zbornici kliničnih psihologov. 

Kot dodaten razlog so navedli še prenizko vrednotenje izvajanja psihoterapije s strani ZZZS. "Številni izvajalci, posebej na primarnem nivoju zdravstvene dejavnosti, zato dajejo prednost drugim storitvam, saj sicer ne morejo doseči kriterijev, ki jih postavlja zavarovalnica. Zato vse kapacitete za psihoterapijo v zdravstvu trenutno niso polno izkoriščene in zato zdravila postajajo alternativa psihoterapevtskim pristopom in drugim oblikam psihološke pomoči," so pojasnili. 

ZZZS: Finančni razlogi ne morejo in ne smejo biti razlog, da bi pacientu odrekli potrebno storitev

Na ZZZS so njihove izjave zavrnili in pojasnili, da ZZZS vse zdravstvene storitve dogovori z medicinsko oz. zdravstveno stroko – v tem primeru sta bila to Razširjeni strokovni kolegij za psihiatrijo ali Zbornica kliničnih psihologov. "S strani stroke so vedno podani vhodni elementi za izračun cen storitev, to je kader, ki izvaja storitve, in čas trajanja storitev," pravijo. 

Storitve v navedenih dejavnostih so bile prenovljene v zadnjih dveh letih, za klinično psihologijo pa pred sedmimi leti. ZZZS v sodelovanju s pobudnikom obravnava vse prejete pobude za spremembe vrednotenja storitev. "Trenutno na tem področju nimamo odprtih nobenih pobud za spremembo vrednotenja oz.  cen storitev". ZZZS, kot navajajo, ne postavlja pravil za obseg omenjenih storitev, ki jih je deležna posamezna zavarovana oseba. "Potreben obseg storitev psihoterapije za posameznega pacienta opredeli lečeči zdravnik glede na njegovo strokovno oceno in zdravstveno stanje pacienta, pri čemer finančni razlogi ne morejo in ne smejo biti razlog, da bi pacientu odrekli potrebno storitev," so prepričani.

"Nobena država ni tako bogata, da bi lahko zadostila vsem zdravstvenim potrebam vseh svojih prebivalcev. Da bi lahko nudili ustrezno pomoč z razumnimi čakalnimi dobami, pa bi se morali po številu kliničnih psihologov umeščati vsaj v povprečje EU," pravijo v Zbornici kliničnih psihologov. 

Število psihologov in kliničnih psihologov se povečuje. Pa bo to dovolj?

V Zbornici kliničnih psihologov se strinjajo, da so čakalne vrste predolge. "Jasno je, da tega vprašanja ne moremo rešiti z danes na jutri, če se je področje sistematično zanemarjalo več desetletij. A učinkovita mreža, ki bo v nekaj letih lahko zadostila potrebam slovenskega prostora, zdaj hitro raste in pozdravljamo korake v pravo smer, ki jih za večjo dostopnost pomoči na področju duševnega zdravja v okviru zdravstva že izvaja Ministrstvo za zdravje," pravijo. 

Število psihologov in kliničnih psihologov v zdravstvenem sistemu se od sprejetja Resolucije o nacionalnem programu duševnega zdravja 2018–2028 povečuje. Od leta 2019 do danes je bilo odobrenih 116 novih specializacij iz klinične psihologije, za leto 2024 je MZ razpisalo 51 specializacij za klinične psihologe. Pred resolucijo je bilo povprečno število odobrenih specializacij 10 na leto. Leta 2025 naj bi se tako število specialistov klinične psihologije v primerjavi s situacijo pred dvema desetletjema podvojilo, v nadaljnjih letih pa celo potrojilo. "Na to smo klinični psihologi čakali in si za to prizadevali več desetletij," pravijo. 

Skupinska terapija
Skupinska terapija FOTO: Dreamstime

"To ni in ne bo dovolj," poudarja Možina. Po normativih Svetovne organizacije je potreben najmanj en psihoterapevt na 1000 prebivalcev. Slovenija bi ta trenutek torej potrebovala 2000 psihoterapevtov, pravi Možina, ki je pojasnil še, da lahko v določenem trenutku psihoterapevt ambulantno vodi največ okoli 30 klientov, v kolikor prihajajo na pogovore enkrat tedensko ali največ na 14 dni.

Tudi Cvetek se ne strinja z ocenami, da bo večje število kliničnih psihologov odgovorilo na velike potrebe. Poleg tega nekateri psihoterapevti poročajo, da njihovi klienti, ki so že prejemali obravnavo pri kliničnih psihologih, včasih niso dosegli želenih rezultatov ali niso prejeli tistega, kar bi potrebovali. "Nekateri klinični psihologi so res odlični v psihodiagnostiki, pa tudi v izvajanju psihoterapije za nekatere kliente/paciente. Vendar pa sodobne strokovne smernice močno naglašujejo, da uporabniki psihoterapevtskih storitev niso vsi enaki ali povprečni, zato zahtevajo prilagoditev ali zamenjavo pristopa," je razložil.

Izpostavil je še vprašanje kvalitete izobraževanja za nove specialiste, saj za mentorje, ki so glavni nosilci usposabljanja v štiriletni specializaciji (kroženju), ni kakšnih posebnih zahtev (npr. habilitacije). "Potrebujejo le pet oz. tri leta specialističnih izkušenj na področju klinične psihologije. Glavni mentorji naj bi bili sicer fakultetni učitelji ali drugi priznani specialisti (razen v primeru več prijavljenih, ko so zadosti 10-letne praktične izkušnje po strokovnem izpitu). Vseh kliničnih psihologov in psihologinj v Sloveniji je okrog 150, s petletnimi ali desetletnimi izkušnjami še manj," pojasnjuje. Glede na to, da lahko glavni mentor po pravilniku skrbi največ za 3, neposredni mentor pa največ za 1 specializanta in da je bilo od leta 2019 odobrenih že 116 novih specializacij, Cvetka skrbi, kako bo to usposabljanje kakovostno oz. sploh izpeljano. 

"Iskreno, tudi po vsem, kar sem o učinkovitosti psihoterapije prebral (in verjemite mi, tega glede na mojo habilitacijo rednega profesorja na področju zakonske in družinske terapije ni malo), verjamem, da je marsikateri psihoterapevt, ki deluje izven zdravstva, boljši kot marsikateri klinični psiholog ali psihiater, ko le-ta deluje kot psihoterapevt," pravi Cvetek.

Bi šlo s sodelovanjem med različnimi strokovnjaki?

"Sodelovanje in interdisciplinarni pristop se je v številnih primerih izkazal kot najbolj ustrezen – tako za uporabnike kot tudi za razvoj stroke oz. strok, ki sodelujejo," pravi Cvetek, ki ne razume, zakaj ob takem povpraševanju in pomanjkanju kadrov klinični psihologi in psihiatri še kar naprej zadržujejo večjo možnost sodelovanja psihoterapevtov v zdravstvenem sistemu. 

"Se morda kdo zaveda, kakšna škoda se zaradi tega dela? Koliko ljudi duševno trpi, ko jim ne bi bilo treba?" se sprašuje Cvetek.

"Talenti in sposobnosti so v določeni državi omejeni in dober voditelj si prizadeva za podpiranje, razvoj in seveda čim boljšo uporabo vseh teh kapacitet človeškega kapitala določene družbe. Elementi, ki to ovirajo (npr. monopolizacija) so lahko izredno škodljivi za družbo," je prepričan. Po njegovem mnenju je to še posebej pomembno, ker glede na nekatere raziskave s tega področja ni zaznati kakšnih pomembnih razlik v uspešnosti psihoterapevtov glede na predhodno izobrazbo.

Vse strani smo vprašali tudi, kakšen bi moral biti nov zakon o psihoterapiji. Njihove predloge, ideje in argumentacijo boste lahko na 24ur.com prebrali še ta teden. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (177)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ici
19. 09. 2023 08.59
V Mariboru je Medicinski center Julius, ki ima na voljo psihoterapevte, psihiatre in nevrologe. Brez čakalnih vrst. Prijazni. Korektni.
Buča hokaido
19. 09. 2023 12.52
Micimici7
19. 09. 2023 08.19
privatnikov na tem področju je očitno dovolj. S primernimi cenami, seveda!
Ne boste verjeli
20. 09. 2023 12.37
+1
minkica91
18. 09. 2023 21.42
+0
psihoterapija, kaj je to, tega ne poznam, ker ne vem kaj bi tam počela, itak si moram ves čas sama pomagat skozi življenje.
minkica91
18. 09. 2023 21.31
-3
kdo pa rabi psihoterapijo, a mislite, da smo vsi priz..., normalen človek si mora sam pomagat, nihče drug mu ne bo, tudi psihoterapevt ne, raje grem s prijateljico na kavo in poveva ena drugi, kaj naju teži in vidiva da je enako povsod, zato ne dam nič na psihoterapijo, to je za mene zapravljanje časa.
2fast4m3
19. 09. 2023 09.49
+2
Minkica nisi bla ti se u problemu. To kar ti gres na kavo s kolegico to je tracanje.
Ne boste verjeli
20. 09. 2023 12.38
+1
Za mene je zapravljanje časa branje tvojih komentarjev in "modrovanj".
J S
18. 09. 2023 20.13
+5
Valda psihiatrom in psihologom ni v interesu, da bi izvajali psihoterapijo oz. bi dovolili, da psihoterapevti delajo terapije, saj potem ne bi imeli opravičila, da megalomansko predpisujejo antidepresive. Ni treba bit ravno dr. zanosti, da to dojameš
minkica91
18. 09. 2023 18.25
-7
me zanima, kaj ti psihoterapija lahko pomaga, poznam osebo, ki je hodila na psihoterapijo, pa je naredila samomor, torej kaj je njihovo delo, po domače nič.
J S
18. 09. 2023 20.17
+4
Ja si predstavljam, da je hodila k nekem psihologu v sklopu zdravstva, najprej cakal 1 leto, pol pa dobil tablete in svetovanje…
špaget
19. 09. 2023 08.23
+1
Sam še nisem bil ampak tebi pa priporočam vikend oddih v Polju
NiggerianScam
19. 09. 2023 08.24
+3
Tvoj argument je podoben kot če bi rekla osebni trenerji so brezveze, ker poznaš prijateljico, ki ga je imela a se je še vedno nakoncu nazaj poredila.
minkica91
18. 09. 2023 18.24
-4
kdo pa rabi psihoterapijo, včasih ko so ljudje morali delati za svoje preživetje, ni bilo nobene psioterapije, to je sam neka navlaka, itak pa te psihologe, ki jih poznam, jih ne b i poslušala niti 1 minute. Vsak si mora sam pomagat, noben drug ti ne bo, posebej pa nek psiholog ne, če si ne boš sam postavil zase in na svoje noge.
fv1
18. 09. 2023 18.12
+2
To niti ni potrebno, saj zdravnik ko neve kaj ti je ti itak da tablete za živce,
Geres
18. 09. 2023 21.39
Tudi to je res! Dokler se cloveku na koncu res ne zmesa…
Ki je
18. 09. 2023 17.15
+7
Dokler bodo dovolili v teh centrih imeti po dva pacienta na dan, bojo cakalne dobe taksne. Ukažite jim delat, ne pa samo jamrat. Privat ne bi tako delali. Sistem je šel falit. Žal.
Buča hokaido
18. 09. 2023 16.57
+7
Če sem prav seznanjena, študija psihoterapije pri nas sploh ni. Je treba v tujino in bogato plačati.
J S
18. 09. 2023 20.18
+4
Jp, pa te prave psihoterapevte ne spustijo v zdravstveni sistem, ker bi se potem pokazali, da medicinski kader v bistvu ni usposobljen za izvajanje psihoterapije, potem bi pa lahk sam se teste psiholoske izvajal…
Buča hokaido
19. 09. 2023 08.00
+3
Odpisani, nisi razumel. Ne pišem o zdravljenju, ampak o študiju psihoterapije v tujini. Ti pa spet mešaš v to Goloba, kot da psihične težave obstajajo, šele odkar on vodi vlado. Pomisli rajši, kolikim se je "odpeljalo" v času kovida.
Švejk 123
18. 09. 2023 16.56
+3
A na Metelkovi je ministrstvo za zdravje potalalo napotnice?
blgas12
18. 09. 2023 16.51
+0
Lahko bo v MB talali napotnoce. In to pod urgentno. No, nekaterim ni pomoči
Bananistanec
18. 09. 2023 16.46
+11
Samoplačniško si v 48 urah na vrsti, kot velja za večino poklicev v zdravstvu, sicer pa je potrbo poiskati vzrok šele potem lahko zdraviš, antidepresiv je le potuha
kuš?ar
18. 09. 2023 17.14
+4
Za to je psihoTERAPIJA o čemer govori članek
traparija
18. 09. 2023 16.37
+4
ste mislili da vas bo sosed vzdrževal, vas in vaše projekte ?
Geres
18. 09. 2023 16.21
+19
Čak mal, v starostni grupi 20-64 let imamo 243.590 žensk in 124.699 moških na antidepresivih? V vseh starostnih skupinah skupaj pa kar 651.151 ljudi na antidepresivih? Takega podatka nisem niti v sanjah pričakovala. Od osnovne šole dalje bi bilo treba otroke / ljudi poučevati o premagovanju stresnih situacij, o soočanju z neprijetnimi situacijami, kako po takih dogodkih ponovno zaživeti itd. Ker tablete tega ne bodo rešile. Lahko so na kratki rok v pomoč, ampak sam si moraš v glavi pošlihtat stvari in it naprej. Tole so res strašljivi in zaskrbljujoči podatki.
traparija
18. 09. 2023 16.45
+6
to je samo statistika koliko ljudi je naivnih in kratke pameti da verjamejo struparjem. starsi niso opravili svojega dela, so bli že prezaposleni v novih vezah kot ponovno sveži starši preden je šel otrok iz prejšnje veze sploh v šolo, statistika je neizprosna :)
Geres
18. 09. 2023 17.04
+6
Kakšna je vloga staršev ne bom ugibala, je pa porast otrok / najstnikov na antidepresivih grozljiv. Se zlasti pri dekletih. Leta 2006 2.000 deklet do 19./20. leta na antidepresivih, lani pa 9.000.
Ronald Finch
18. 09. 2023 15.32
+6
Butasti butalci sploh ne stekajo, da je ena glavnih obljub fafonke do zdavnika v 30dneh...???🤣🤣🤣🤣🤣🤦‍♂️
Ronald Finch
18. 09. 2023 15.16
+11
Hja, če si dost prtegnjen, te prek vrste vzamejo... 🤣🤣🤣🤣🤣🤦‍♂️
ertzuu
18. 09. 2023 15.08
+5
loredan ......a te med nogam kaj srbi.....
Svobo-ne
18. 09. 2023 15.07
+20
In kdo vodi evidenco koliko ti terapevti tam efektivno delajo ? Imajo 8 ur terapij dnevo ali imajo samo 8 ur stempljanih ??? Moj sodelavec je tudi v službi stemplan in placan 8 ur ,od tega tri ure kadi eno uro pije kavo in dve uri v straniscu gleda telefon...
2fast4m3
19. 09. 2023 09.50
asdr
18. 09. 2023 15.07
+16
Omenjate loto. Hehe. Res je težko zadeti. Pol države na antidepresivih. Bogati ne. Reveži ja.
Mili97787
18. 09. 2023 15.08
+1
Omenjali ste loto in naša srečka je Robi zapomnite si to.
blgas12
18. 09. 2023 16.52
+1
Buča hokaido
18. 09. 2023 17.05
+1
J S
18. 09. 2023 20.20
+1
Tako je, kar nekaj jih poznam z denarjem in hodijo k privat psihoanalitikom, deveda v tujini izobraženih in plačujejo celo do 150 EUR/ h