Zgodba o dogajanju na Osnovni šoli Davorina Jenka v Cerkljah na Gorenjskem, kjer naj bi učiteljica otroke lasala, odrivala, 6-letnega dečka pa celo z glavo večkrat udarila ob zid, odmeva tudi danes. Ravnateljica Damijana Božič Močnik je po prijavi staršev poklicala inšpektorico, ki je opravila nadzor, na podlagi mnenja inšpektorice pa je nato učiteljici izrekla opomin pred izredno odpovedjo. Za 24ur.com je ravnateljica pojasnila, da je mamo 6-letnika, ki naj bi ga učiteljica večkrat z glavo udarila v zid, napotila k zdravniku, ta pa jo je naprej napotil na policijo. Na vprašanje, ali je kot ravnateljica o primeru obvestila policijo, je odgovorila: "Če je mama rekla, da bo sama šla, potem jaz policije nisem obvestila. Sem pa sodelovala s policijo potem naprej." Policija je učiteljico že ovadila, zdaj primer vodi preiskovalna sodnica.
Nato pa je za oddajo 24UR OB ENIH ravnateljica dodala, da ji je žal, da sama ni obvestila policije, ko je izvedela za primer. Učiteljica, ki naj bi izvajala nasilje nad otroki, še vedno nemoteno dela (vmes je nekaj časa delala skupaj s še eno učiteljico, zdaj pa spet lahko dela sama).
Ravnateljica je za oddajo 24UR še dodala, da učiteljice ne ščiti. A učiteljica je bila po pripovedovanju več otrok in staršev že prej nasilna, in sicer naj bi metala ključe v glavo, lasala, pred dvema letoma pa je fantka tako močno potegnila za uho, da mu ga je natrgala. Njegova mama se sicer ni odločila, da bi proti njej ukrepala.
Danes se je oglasila še ena mamica. "Sedeli smo pri kosilu, ko sem svojo hčerko vprašala, kako je bilo v šoli," za oddajo 24UR pove mama deklice, ki je bila priča, kako je učiteljica za lase prijela 6-letnega dečka in ga z glavo večkrat udarila v steno.
Božič Močnikova še pravi, da učiteljica zdaj dela korektno. Kako naprej, pa se bo posvetovala in počakala, kaj bo odločilo sodišče. Če bo tam spoznan za krivo, jo bo odpustila.
Glede primera se je oglasil tudi župan Cerkelj Franc Čebulj, ki je dejal, da ravnateljice ne namerava pozvati k odstopu, bo pa zahteval poročilo. Glede učiteljice pa je povedal, da ne verjame, da je bila groba do otrok, saj jo pozna. Tako meni, da gre najverjetneje za natolcevanje staršev.
Na dogajanje se je odzval tudi minister Žiga Turk, ki pravi, da so nekatere stvari šle čez rob. Problem, dodaja, je sistemski in vrednostni, tako da so na tem področju potrebne spremembe zakonodaje. "Ta primer mora obdelati šolska inšpekcija, tisto, za kar se bomo mi trudili, je dejansko neka večja fleksibilnost v delovni zakonodaji, ki bi ravnateljem, direktorjem omogočala, da vodijo bolj proaktivno kadrovsko politiko," je dejal Turk.
Ravnatelj policijo mora obvestiti, če je sum nasilja utemeljen
Predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Milan Rejc pa je za 24ur.com razložil, da je ravnatelj dolžan poklicati policijo, če seveda ugotovi, da gre za utemeljen sum fizičnega nasilja. Je pa Rejc opozoril, da je takšne prijave treba proučiti z več strani. "Če se potem tukaj tudi inšpekcija vključi, je zagotovo zadeva osvetljena z več strani," je dejal. Pri vsem skupaj je treba imeti zdrav razum, a če gredo zadeve preko tistega, kar je še tolerantno, pa se je v vsakem primeru treba odzvati, je pojasnil Rejc.
Dejal je, da je prav, da se take primere obravnava in poskuša urediti v smislu odgovornosti vsakega posameznika. "Tukaj so v prvi vrsti seveda učitelji, ki so neposredno v stiku z učenci. Je pa ravnatelj tisti, ki vodi pedagoški proces in je generalno odgovoren za zakonitost," je povedal Rejc.
Starši naj poleg učitelja pokličejo tudi ravnatelja
Rejc sicer meni, da fizično nasilje nad učenci pri nas ni razširjen pojav, se pa taki dogodki "posamično po šolah zagotovo dogajajo". Staršem svetuje, da v primerih, ko otroci doma govorijo o fizičnem nasilju, v šoli preverijo informacije in slišijo še razlago dogodka učitelja oziroma učiteljice. "Zagotovo pa bi jaz v takem primeru najprej poklical ravnatelja," je dejal Rejc in dodal, da je vodstvo šole tisto, ki mora zagotovo vedeti, kaj se na šoli dogaja.
Psihologinja: Otroku je treba razložiti, da sam ni kriv
V primeru šestletnika so sicer po poročanju oddaje 24UR kriminalisti zaslišali vse vpletene in se odločili, da zoper učiteljico podajo kazensko ovadbo. Otrok pa medtem po besedah mame krivdo prevzema nase, zato so mu že poiskali psihološko pomoč.
Kot je za 24ur.com razložila doktorica psiholoških znanosti in psihoterapevtka Andreja Pšeničny je nasilje učitelja nad otrokom podobno nasilju starša nad otrokom. Otrok namreč odraslim zaupa in če je nasilen nekdo, ki naj bi otroka varoval, to pri otroku pušča zmedo in nezaupanje v svet. "Otrok upravičeno pričakuje, da se bo odrasli človek, ki je postavljen v vlogo njegove avtoritete, vedel odraslo in razumno. Na žalost pa v resnici velikokrat ni tako, ne v domačem okolju ne v šoli," je dejala.
Je pa zelo pomembno, da odrasli dajo otroku jasno sporočilo, da sam ni odgovoren za nepremišljeno vedenje odraslih. "Starši, šola, šolski psihologi, tudi razredničarke. Odrasli morajo dati otroku vedeti, da v nobenem primeru sam ni odgovoren za nasilje, ki ga je bil deležen," je dejala Pšeničnyjeva. "Tu je absolutna odgovornost odraslih in tu bi otrok potem lahko verjetno spet začel postopoma zaupati," je dodala.
Ob tem je tudi pomembno, da otrok ve, da se napake dogajajo. Glede primera šestletnika in njegove učiteljice pa Pšeničnyjeva poudarja, da se dogodek ne sme pomesti pod preprogo. Otroku bi morali dejati: "Zgodila se je napaka. Učiteljica ni ustrezno ravnala, in to vedenje je nesprejemljivo."
Po besedah Pšeničnyjeve ne gre za to, da bi zdaj sprožili pogrom nad učiteljico, ki je ne nazadnje človek in je, če navedbe staršev držijo, storila napako. "Na koncu koncev pa se bo morala tudi ta učiteljica z otrokom pogovoriti in se mu opravičiti," je prepričana Pšeničnyjeva.
KOMENTARJI (1240)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.