Notranji minister Vinko Gorenak je na svojem blogu zapisal, da so za ministrsko ekipo številna pogajanja s sindikati in da se mu zdi, da bi lahko z večino sindikatov dosegli ustrezen sporazum. Kot nadaljuje, se mu zato zdijo ravnanja Sindikata policistov Slovenije (SPS) toliko bolj nerazumljiva. "Njihovo izhodišče je 22-odstotno povišanje plač do leta 2014. Tudi o tem sem poročal poslancem. Seveda se postavlja vprašanje, kaj se dejansko dogaja, ko na eni strani Branimir Štrukelj, ki vendarle velja za precej levo usmerjenega sindikalista, pristaja na znižanje plač, na drugi strani pa sta policijska sindikata, ki v danih razmerah edina zahtevata 22-odstotno povišanje plač," je zapisal na spletu in k temu dodal neuradne, a kot meni dokaj zanesljive podatke o tem, "da se vsaj eden od policijskih sindikatov sestaja s predstavniki Pozitivne Slovenije (PS) in kot kažejo ti podatki, pomaga pisati interpelacijo zoper mene, potem je slika že bolj jasna. Če podatki držijo, potem ne gre več za sindikalizem v korist policistov, temveč za politiko".
Zapisal je še, da je sprejetje intervencijskega zakona vprašanje ekonomskega obstoja samostojne Slovenije in ne stvar kake kaprice sedanje vlade. "Temeljna usmeritev omenjenega zakona pa je jasna, vzemi tistemu, ki ima veliko, največ, tistemu, ki še nekaj ima, vzemi malo, tistemu, ki pa ima le za preživetje, pa ne vzemi ničesar. Gre torej za Slovenijo in ne za ministrske stolčke," je pojasnil na blogu. "V tem kontekstu je moja odločitev povsem jasna. Delal bom za ekonomsko samostojno Slovenijo, dokler pač bom in ne za ohranitev svojega položaja. S tem naj računajo sindikalisti, kot tudi opozicija," je zaključil.
V Pozitivni Sloveniji ogorčeni nad zapisanim
Na zapis na blogu se je ostro odzvala stranka PS. V sporočilu za javnost so zapisali, da odločno zanikajo namigovanja Gorenaka o tem, da se sestajajo s predstavniki policijskih sindikatov in skupaj z njimi pripravljajo interpelacijo zoper njega. "Ministrova paranoja je odveč, njegovi "neuradni podatki", ki jih navaja v svojem blogu, pa povsem zgrešeni," so zapisali.
Dodali so še, da se kot najmočnejša opozicijska stranka res sestajajo s predstavniki različnih sindikatov, a da so njihova prizadevanja usmerjena le v dialog o pomembnih družbenih vprašanjih. Če pa bodo v nekem trenutku presodili, da si minister Gorenak zaradi svojih dejanj zasluži interpelacijo, jo bodo vložili, a se ne bodo zato z nikomer sestajali, so še poudarili.
Policijska sindikata zbrala skoraj 600 podpisov
Pred tem sta SPS in Policijski sindikat Slovenije (PSS) zbrala blizu 600 podpisov pod pobudo za razpis referenduma o noveli zakona o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012. Kot je pojasnil sekretar SPS Borut Jakopin, se bodo na torkovi seji dogovorili o prihodnjem organiziranju zbiranja podpisov.
Po besedah Jakopina se bodo na seji dogovorili, na kakšen način širše zastaviti organizacijo zbiranja podpisov. Izpostavil je možnost zbiranja podpisov s pomočjo drugih zainteresiranih sindikatov javnega in realnega sektorja. Zbiranje podpisov se je sicer začelo v ponedeljek, 30. aprila, končalo pa se bo 3. junija.
Novela zakona o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012 sicer predvideva zamik izplačila regresa v javnem sektorju za en mesec, in sicer z maja na junij. Regres v podjetjih, ki so v več kot četrtinski lasti države, pa do nadaljnjega ne bi smel preseči minimalne plače.
Jakopin je komentiral omenjeni zapis Gorenaka na njegovi spletni strani. Jakopin je o ministrovih navedbah glede 22-odstotnega povišanja plač kot izhodišča dejal, da bi to trditev oblikoval drugače. Kot je poudaril, ta številka izhaja iz raziskave, ki jo je delala delovna skupina, sestavljena iz članov ministrstva za notranje zadeve in obeh sindikatov. "Skupina je ugotovila, da so plače policistov glede na povprečne plače v Sloveniji v povprečju za 22 odstotkov nižje kot policijska plača v Evropi glede na povprečno plačo v Evropi," je pojasnil. Kot je poudaril, pa ne gre za uradno pogajalsko izhodišče, ampak izhaja iz stavkovnih zahtev PSS iz leta 2010.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.