Prvo leto po vstopu Slovenije v zvezo Nato je bilo leto zelo intenzivnega, trdega in tudi strokovnega dela, tako v štabu kot v enotah Slovenske vojske, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal načelnik generalštaba Slovenske vojske, generalmajor Ladislav Lipič. Pri tem je ocenil, da "smo bili uspešni".
Kot je še povedal, so v minulem letu v SV izvajali tri temeljne procese, ki jih nadaljujejo tudi v tem letu. Gre za integracijo v zvezo Nato, preoblikovanje in profesionalizacijo vojske.
Z vstopom v Nato se je v SV končal proces pristopanja, proces integracije pa se nadaljuje, je povedal Lipič. Preoblikovanje ter načrtno in postopno zmanjševanje se je izvajalo s 77.000 na 18.000 pripadnikov SV do konca minulega leta. Izdelana je bila tudi ocena ciljnega stanja do leta 2010, to je 14.000 pripadnikov vojske, ter 8500 pripadnikov stalne in 5500 pogodbene rezerve, je še spomnil Lipič.
Glede projekta za proces profesionalizacije pa je povedal, da je bila doslej uresničena večina nalog, vsi podprojekti pa niso potekali po načrtih. V tem tednu bodo ministru za obrambo Karlu Erjavcu tako po Lipičevih besedah ponudili nov revidiran elaborat, ki bo omogočal nadaljevanje nalog v zvezi s profesionalizacijo. Zaključek tega projekta je sicer predviden v letu 2010, je še poudaril načelnik SV.
Lipič je na novinarsko vprašanje tudi povedal, da bo predvidoma v petek, ko bodo ministru za obrambo predali predlog revidiranega elaborata profesionalizacije, imenovan za vodjo tega projekta. Glede same revizije pa je povedal, da bodo naloge v profesionalizaciji prevzeli tako v poveljstvu sil s poveljnikom na čelu ter linijski vodje v generalštabu in na MORS, ki bodo imeli vse potrebne pristojnosti, gre pa tudi za združevanje določenih podprojektov.
V zvezi s profesionalizacije vojske je Lipič še povedal, da želijo imeti majhno, dobro opremljeno in izurjeno SV, in prav zato bo proces potekal do leta 2010. Boleči del profesionalizacije predstavljajo plače in socialna varnost vojakov, je še dodal načelnik generalštaba SV, obenem pa poudaril, da želi SV svojim vojakom zagotoviti najboljše pogoje za delo.
O integracijskem načrtu pa je podrobneje govoril polkovnik Dragan Bavčar. Ta načrt je po Bavčarjevih besedah osnovan na integracijskem načrtu za Slovenijo, Bolgarijo in Romunijo, ki ga je pripravilo poveljstvo za operacije v Monsu in kasneje združeno poveljstvo v Neaplju. Bavčar je izpostavil, da je za integracijo pomembna predvsem realizacija vojaških zmogljivosti, pri čemer je Slovenija prvo fazo že opravila, sedaj pa se pogovarjajo o ciklu za obdobje od leta 2007 do leta 2014, ki bo končan v prihodnjem letu.
Bavčar je tudi povedal, da bo Slovenija še naprej sodelovala v operacijah Altea v BiH, kjer predvidevajo določeno zmanjševanje sil, v Kfor na Kosovu in Isaf v Afganistanu. SV po Bavčarjevih besedah v skladu z načrti ohranja predstavništvo v ameriški Tampi, ne načrtuje pa bistvenega povečanja enot SV v drugih operacijah.