Ekipa Janeza Rebola je poseben vsadek, ki so ga razvili v Avstriji, pacientu vstavila včeraj v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor. Gre za pomemben premik, saj se je bolnikom v Sloveniji ponudila bistveno boljša rešitev za njihov slab sluh. Gre za napravo, ki je vsajena v kost oziroma se zaraste s kostjo in temelji na piezoelektričnem efektu, je pojasnil Rebol: "Omogoča bistveno boljše ojačitve kot vse primerljive naprave doslej, še posebej na področju visokih frekvenc. Tako da si na tem področju obetamo bistveno večjo korist za paciente."

Po njegovih besedah je naprava primerna za paciente, ki so gluhi na eno uho ali se soočajo s prevodno ali pa mešano naglušnostjo. Dejal je, da je zdaj treba najti bolnike, ki so primerni za vstavitev OSIA implanta. Bolnike je treba tudi testirati pred operacijo, ki traja slabo uro.
Pacient, ki je bil operiran v splošni anesteziji, je bil še isti dan po operaciji odpuščen iz UKC Maribor, zdaj sledi celjenje rane, zaraščanje implanta v kost in nastavitev govornega procesorja implanta predvidoma v štirih tednih po operaciji.

Nova naprava tudi funkcionalno in estetsko sprejemljiva za bolnike
Rebol je napovedal, da bodo na letni ravni v UKC Maribor vsadek vstavili 20 do 25 bolnikom. V četrtek so nameravali opraviti še eno operacijo, vendar so jo morali odpovedati, saj je bil bolnik okužen z novim koronavirusom.
Mariborski zdravnik meni, da je nova naprava tudi funkcionalno in estetsko sprejemljiva za bolnike, saj je skrita v lasišču, možno jo je povezati tudi s pametnim telefonom. Naprava se lahko vstavi tudi otrokom, čakalna doba na operacijo pa je leto dni.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.