
Odgovorni veterinar Bojan E. Frantar je za 24ur.com pojasnil, da je napaka na aorti pasemsko pogojena, najpogosteje se pojavlja pri nemških ovčarjih, občasno pa lahko nastopi tudi pri drugih pasmah. "Med aorto in arterijo, ki gre v pljuča, je žila, ki ju povezuje. Ta žila se mora takoj po rojstvu, ko mladiček začne uporabljati pljuča in dihati svoj zrak, zapreti. Če se ne zapre, kri med aorto in arterijo kroži in se meša," je razložil napako. Če te nezaprte žile ne operirajo, pride do spremembe pritiska v pljučih in v srcu, posledično pa začne srce popuščati. "Preživetje takega pacienta je kratkotrajno, pes živi le par mesecev, v tem času pa hujša in hira," je dodal.

Operirana psička je poseben primer zato, ker je kar 16 mesecev uspela "prikrivati" svojo bolezen, ni vidno hujšala in je bila normalno razvita. Frantar je povedal, da nikjer v literaturi niso zasledili tovrstne operacije pri tako starem psu, saj gre tako rekoč že za odraslega psa. "Navadno psi s takšno napako živijo le nekaj mesecev, operirana psička pa se je kljub bolezni normalno razvila in ni kazala znakov bolezni," je dodal. Sicer so pri cepljenju veterinarji odkrili šum na srcu, a na prirojeno napako aorte niso pomislili, saj ni kazala običajnih znakov. Kasneje so na ultrazvoku ugotovili, da gre za žilo, ki se ni zaprla in je še vedno prehodna, zato so se odločili za operacijo, čeprav je še nikoli prej v Sloveniji niso opravili na tako starem psu. Navadno namreč operirajo mladičke, stare od 3 do 5 mesecev.

Prirojena napaka aorte je precej redek pojav, letno v Sloveniji operirajo okrog 5 mladičkov. Ta primer je bil poseben izziv zaradi starosti psičke, saj so njeni organi veliko večji in drugačnih dimenzij kot pri mladičkih, aorta je veliko večja. Poseg je trajal 2 uri, psička pa ga je pogumno prestala. V oskrbi veterinarjev klinike je ostala 5 dni, potem pa je lahko odšla domov. Sam poseg je potekal brez zapletov, psička pa dobro okreva. V začetku tedna jo pričakujejo na kliniki, saj bo prišla na odstranitev šivov in tako bodo lahko videli njen napredek.
Edino reševalno vozilo za živali
Veterinarska klinika VET-MED je sicer enota Veterinarske bolnišnice Šentjur, ki je znana po tem, da je leta 2008 prva v Sloveniji dobila reševalno vozilo za živali. To še vedno ostaja edino, zato v nujnih primerih posredujejo po vsej državi, paciente pa pripeljejo na ljubljansko enoto klinike, saj so tam tehnično in kadrovsko bolje opremljeni.
Reševalno vozilo, ki je namenjeno prevozu poškodovanih in bolnih živali, je za nujne primere na voljo 24 ur na dan, za vse ostale prevoze pa vsak delavnik od 7.00–19.00. Mobilna številka za nujne prevoze je 041 618 772.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.