Nekaj več kot 507.000 davčnih zavezancev je v torek, 1. aprila, dobilo informativne dohodninske izračune. Odločbe so prvič sestavili na Davčni upravi republike Slovenije (DURS), in sicer glede na podatke, s katerimi razpolagajo na podlagi uradnih evidenc, ter podatke o dohodkih in vzdrževanih družinskih članih, ki so jim jih do 31. januarja posredovali izplačevalci prejemkov.
Na Dursu so do danes že prejeli nekaj ugovorov, obrazec za ugovor je tudi na spletu. O točnem številu in najbolj pogostih napakah bodo govorili, ko se bo iztekel prvi rok za ugovore, to je 5. maja, je za 24ur.com pojasnila predstavnica za stike z javnostjo na Dursu Nataša Zorc.
Davčnim zavezancem, ki so prejeli položnico, na kateri je znesek za plačilo dohodnine manjši od dveh evrov, dohodnine ni treba plačati. Durs pa bo, nasprotno, plačal vsak, še tako majhen znesek, je obljubila Zorčeva.
Ogromna zneska – napaki delodajalcev
Že včeraj sta se na naše uredništvo obrnila dva bralca, ena je bila 76-letna upokojenka s 400 evri pokojnine, ki je dobila položnico za vračilo 9.000 evrov dohodnine, drugi pa Ljubljančan, ki ga je v Dursovi kuverti čakalo neprijetno presenečenje – znesek na položnici je bil ogromen, kar 64.500 evrov. V obeh primerih je šlo za napako delodajalcev in ne za napako Dursa.
Upokojenka si do dodatnega zaslužka pomaga s priložnostnim delom, tako da je lani zaslužila dodatnih 2.500 evrov. Znesek je tudi naveden na povzetku obračuna dohodkov, ki ga je dobila od podjetja, medtem ko je v informativnem izračunu dohodnine bistveno višji. Zapisali so namreč, da je prejela kar 82.700 evrov. Tudi znesek Ljubljančana je glede na dohodke bistveno previsok.
Pozabili na otroka?
Na nas se je obrnil tudi bralec, ki je zapisal: ''Tudi jaz sem eden izmed tistih, ki moram Dursu nakazati 1.145 evrov, pa ne zaradi krivde moje firme, temveč napake računalniškega sistema, ki je ''pozabil'' vnesti olajšavo za družinske člane.'' Zorčeva z Dursa je povedala, da sta možni dve različici. Če je bralec že med letom uveljavljal olajšavo, bi moral delodajalec Dursu poslati podatke, če ne, pa bi moral zavezanec spremembo sporočiti do 31. januarja. V vsakem primeru pa ima davkoplačevalec možnost ugovora do 5. maja.
Prijavite tudi napako, s katero bi lahko zaslužili!
Seveda pa država ni nikoli na slabšem. O napakah pri določanju dohodnine je treba Durs obvestiti, tudi če so se zmotili v vaše dobro. V nasprotnem primeru se lahko zgodi, da boste plačali kazen v višini od 400 do 1.200 evrov.
Pogosta vprašanja
Spletna stran Dursa je v teh dneh verjetno zelo zasedena. Najbolj obiskani sta verjetno strani z obrazcem za ugovor in z odgovori na pogosta vprašanja. Ne gre zanemariti tudi Vide, ki prijazno odgovarja na vprašanja preko spleta, zavezanci pa jo lahko pokličejo tudi na telefonsko številko 01/40-00-100. Če ne zna odgovoriti na zastavljeno vprašanje, pa vas preusmeri na Dursovega uslužbenca.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.