Neurja s točo, nalivi in močnimi sunki vetra so popoldne najprej zajela Prekmurje in Štajersko.
V okolici Ptuja in Ormoža je veter podiral drevesa in odkrival strehe, voda je zalila številne objekte, v Cirkulanah pa se je sprožil zemlejski plaz.
Neurja so številne nevšečnosti povzročala tudi v okolici Krškega in Brežic. V več krajih so morali črpati vodo, neurje pa je razkrilo streho vrtca na Zdolah, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje.
"V okoici Artič in Arnovega sela je bila kar huda ura," je za 24ur.com povedal poveljnik Gasilske zveze Brežice Darko Leskovec. "Voda je zalila šest ali sedem objektov, tam smo pomagali pri črpanju vode. Močan veter je odkril tudi streho župnišča v Artičah," je dejal Leskovec.
Nevihte so se razbesnele tudi na Gorenjskem, v Kranjski Gori je plaz zasul cesto.
V okolici Cerknice je zaradi udara strele v bližino ena oseba imela moten ritem srca. Oskrbela jo je ekipa NMP Cerknica in prepeljala na zdravljenje v UKC Ljubljana, še poroča Uprava RS za zaščito in reševanje.
Vročina in nevihte tudi v prihodnjih dneh
Kot še opozarja Arso, pa se bo velika toplotna obremenitev v večjem delu Slovenije nadaljevala tudi jutri. Popoldne bo nastalo nekaj vročinskih neviht, ki bodo na Primorskem manj verjetne. Čez dan bo ponekod pihal južni do zahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 19, najvišje dnevne od 30 do 35 stopinj Celzija.
Sicer pa je danes ob 6.25 po srednjeevropskem poletnem času nastopil Sončev obrat ali poletni solsticij, kar velja za začetek astronomskega poletja. Na prvi poletni dan je dan najdaljši, trajal bo namreč 15 ur in 49 minut. Letos ga zaznamuje prvi vročinski val.
V petek se bo nadaljevalo sončno in vroče vreme, popoldne bodo krajevne vročinske nevihte. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Tudi v soboto bo sončno in vroče, popoldanske nevihte bodo malo verjetne.
Na Arso so pripravili spodnjo animacijo, ki prikazuje gibanje temperatur nad Evropo do nedelje na približni višini 1.500 metrov.
Letošnji prvi vročinski val bi lahko trajal več kot teden dni
Zadnja poletja so značilna po tem, da temperature dosegajo 35 stopinj Celzija ali več. Poleti leta 2013, ki je bilo zelo vroče, je bilo v Ljubljani takšnih dni 11. Rekordno sicer še vedno ostaja poletje 2003, ko so v Ljubljani zabeležili 52 vročih dni.
Meteorolog na Agenciji RS za okolje Andrej Pečenko je pojasnil, da so bili vročinski valovi v preteklih poletjih še kar kratki in izraziti, letošnji prvi tak val pa bo lahko trajal več kot teden dni. Zdaj je sonce najvišje in najmočnejše, zato je vročinski val toliko bolj izrazit. Po njegovih besedah je sicer težko z zanesljivostjo napovedati, vendar nas v tem poletju verjetno čaka še nekaj vročinskih valov. Zaradi pregretega ozračja so vročinski valovi mogoči tudi v drugi polovici avgusta.
Letos je vreme v tem času po besedah Pečenka nekaj posebnega, saj je vročina prišla kar hitro, večjih količin padavin pa že dolgo ni bilo, zato je precej sušno. Vročina z visokimi temperaturami se bo po njegovih besedah še stopnjevala. Glede na že pregreto ozračje je, kot pravi, verjetno, da bo letošnje poletje dolgo in nadpovprečno vroče. Zato si bo priporočljivo poiskati osvežitev.
Temperatura vode na slovenski obali je 24 stopinj Celzija in se bo po napovedih Pečenka že v naslednjih vročih dneh hitro zvišala na 25 stopinj in več. V gorah, kjer snega ni več, bo vreme tudi precej jasno, temperature pa kar visoke, na Kredarici celo nad 10 stopinj Celzija. Obiskovalce bo lahko občasno osvežil severozahodni do zahodni veter ali kakšna vročinska nevihta, je še dejal Pečenko.
Od koledarskega poletja se bomo poslovili 22. septembra ob 22.02.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.