Generalni direktor Direktorata za logistiko Uroš Korošec je dejal, da je pobuda prišla iz Slovenije, Italija pa je naše želje sprejela. Včerajšnji podpis je bil tako posledica dolgoletnega sodelovanja. Pri raziskavi trga so določali minimalne tehnične zahteve Slovenske vojske in "pregledali več tipov letal, ki so v tem razredu. Ko smo pregledali finančno konstrukcijo, smo ugotovili, da gre za najbolj finančno smotrno." Letalo bo v Slovenijo prispelo čez približno 14 do 18 mesecev. Izvedena je bila raziskava trga, ki je vključevala proizvajalce in uporabnike potencialnih tipov letal, ki spadajo v kategorijo lahkih (C-295 CASA proizvajalca Airbus in C-27J Spartan proizvajalca Leonardo) in srednjih (C-130J-30 Super Hercules proizvajalca Lockheed Martin; C-390 Millennium proizvajalca Embraer; A-400 proizvajalca Airbus) transportnih letal ter ponudnikov rabljenih letal. Pred končno odločitvijo so se preverile predvsem uporabniške izkušnje vojsk v državah, ki te tipe letal že uporabljajo.
Za upravljanje z letalom bodo usposobili tri posadke, v vsaki bosta dva pilota in loadmaster. Za potrebe letala, ki bo nastanjeno na letališču Cerklje ob Krki, bo zgrajen namenski hangar, začasno pa bo lahko uporabljen tehnični hangar, ki bi ga postavili skupaj z italijansko stranjo.
Poveljnik 15. polka vojaškega letalstva Slovenske vojske polkovnik Janez Gaube je dejal, da gre za pomembno pridobitev. "Vzpostavitev vertikalnega premika bo pomenila vzpostavitev nacionalne odvisnosti." Šlo bo za podporo tako za Slovensko vojsko, pa tudi za humanitarne namene. Samo letalo bo zadostovalo vsem najvišjim standardom, tako glede doleta kot tudi vzdržljivosti delovanja v slabših razmerah, je še dejal Gaube.
Letalo C-27J Spartan, proizvajalca italijanskega podjetja Leonardo, je vojaško transportno letalo, ki je bilo že od začetka načrtovano in konstruirano za potrebe vojske in vojaškega transporta in ni letalo, ki bi bilo konstruirano za civilne komercialne lete, ter nato prilagojeno za vojaški trg. Ko so konstruktorji podjetja Leonardo (pred letom 2016 se je podjetje imenovalo Alenia Aermacchi) začeli načrtovati, so imeli v mislih predvsem izdelavo vojaškega transportnega letala za večnamenske potrebe, ki bo izpolnjevalo zahteve v najzahtevnejšem okolju delovanja in v najboljšemu razmerju med zahtevami, učinkovitostjo, zanesljivostjo in predvsem veliko stopnjo preživetja, so še dodali na Mors.
Minister za obrambo Matej Tonin je v sredo zvečer z italijanskim kolegom Lorenzom Guerinijem podpisal izvedbeni dogovor med ministrstvoma o nakupu novega letala Spartan C-27J, ki ga je kot primernejše izbrala Slovenska vojska. Cena novega letala znaša 48 milijonov evrov, za dodatnih 11 milijonov pa bodo dobavljeni različni moduli – tovorni, prevoz oseb, prevoz okuženih, prevoz lažje in težje poškodovanih oseb s spremljanjem življenjskih funkcij in modul za gašenje požarov. V to skupno ceno so všteti vsi stroški od logistike, rezervnih delov in usposabljanja posadk do tehnične dokumentacije in certifikacije, DDV pa bo znašal 13 milijonov evrov. Država bo tako za nakup letala odštela skupno 72 milijonov evrov.
Letalo C-27J Spartan v bistvu je "mlajši brat" letala C-130 Hercules, saj je bil prvotni načrt izdelan v sodelovanju s podjetjem Lockheed Martin, ki je proizvajalec Herculesa. Če je bilo letalo Hercules izdelano za potrebe večjih vojsk, ki si lahko privoščijo večje izdatke za obrambo, je letalo Spartan primerno za manjše države, kot je na primer Slovenija, so še zapisali na Morsu.
"Letalo Spartan C-27J ne bo služilo le potrebam Slovenske vojske, temveč celotni Republiki Sloveniji, državljanom in državljankam za različne namene, od zdravstvenih težav do naravnih nesreč. Z letalom zagotavljamo svojo suverenost in neodvisnost, obenem pa ga bomo lahko delili tudi z drugimi državami," je po podpisu dejal Tonin in poudaril, da to odpira pot tudi ostalim investicijam po sistemu vlada-vladi, kar zagotavlja večjo transparentnost nakupov.
V praksi gre za enega večjih nakupov za slovensko letalstvo, saj bo letalo vojski omogočalo skoraj neodvisno delovanje za podporo enot v regiji in tudi širše. Glede na velikost letala bi ga lahko posojali tudi drugim državam, če bi ga potrebovale, saj je veliko bolj ekonomično od večjih transportnih letal tipa C-130, C-17 ali A-400. V 15. polku vojaškega letalstva bodo posodobili še floto šolskih letal, saj že preizkušajo Pipistrelova letala Virus SW-121.
KOMENTARJI (373)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.