Ponoči je naše kraje skoraj neopazno prešla hladna fronta. V višinah se je kar občutno ohladilo, po nižinah pa večjih temperaturnih sprememb ne beležimo. Ponekod bo danes popoldne celo nekoliko topleje, kot je bilo v preteklih dneh, saj bo severovzhodni veter razkrojil jezera hladnega zraka, ki so v tem tednu nastala po kotlinah.
Nova zaloga mrzlega zraka se bo nad naše kraje spustila sredi prihodnjega tedna. Takrat bo ob nastanku ciklona nad severnim Sredozemljem večji del Slovenije prekrila vsaj tanka snežna odeja, predvsem na Notranjskem, Kočevskem in Gorenjskem pa je v igri tudi večja količina snega. Vse bo odvisno od tega, kako se nam bo uspel približati ciklon in koliko časa se bo zadrževal v naši bližini, česar pa se danes še ne da napovedati z dovolj veliko zanesljivostjo.
Zakaj je bil november tako suh in kaj se bo v začetku decembra spremenilo?
Čeprav smo novembra vajeni obilnih padavin, pa je bilo letos drugače, zadnje tedne je zaznamoval precej ustaljen vremenski vzorec. Cikloni z oblaki in padavinami so se večji del meseca pomikali nad severno Evropo. Edini večji padavinski dogodek smo pri nas v tem mesecu imeli v ponedeljek, 16. novembra, sicer pa smo se nahajali pod vplivom območja visokega zračnega tlaka, katerega središče je bilo pogosto v bližini naših krajev. V gorah so bili zadnji štirje tedni za ta čas neobičajno sončni in topli. Na Kredarici je temperatura dolgoletno povprečje presegla za kar štiri stopinje Celzija. Povsem drugače je bilo po nižinah, kjer večjih temperaturnih odstopanj nismo beležili, saj so se tu ob odsotnosti močnejših vetrov pogosto zadrževala t. i. jezera hladnega in vlažnega zraka.
Zaradi zelo suhega vremena v zadnjih tednih dva dneva pred začetkom meteorološke zime sneg prekriva le visokogorje, a je tudi tu snežna odeja skromna. Na Kredarici je bilo včeraj 20 centimetrov snega, kar predstavlja komaj četrtino dolgoletnega povprečja. Povsem drugače je bilo lani, ko je bila snežna odeja ob koncu novembra visoka že skoraj tri metre.
V prihodnjem tednu se bo vremenska slika nad Evropo spremenila. Nad severnim Atlantikom se bo namreč zgradilo območje visokega zračnega tlaka. Zaradi vrtenja anticiklona v smeri urinega kazalca se bo proti jugu v valovih spuščal občutno hladnejši zrak. En val mrzlega zraka bo sredi tedna dosegel severno Sredozemlje, kjer bo prišlo do nastanka ciklona. Ta ciklon bo nato vplival na vreme pri nas in nam po dolgem času prinesel večjo količino padavin.
Koliko snega lahko zapade?
Naše kraje bodo padavine najverjetneje zajele v sredo popoldne. Ob morju bo deževalo, drugod večinoma snežilo. Občasno sneženje se bo nadaljevalo tudi v noči na četrtek in v četrtek čez dan. Padavine bodo predvidoma najobilnejše v krajih ob alpsko-dinarski pregradi, ki obsega Gorenjsko, Notranjsko in Kočevsko, kjer bo lahko zapadlo več kot 20, morda celo več kot 30 centimetrov snega. Drugod bo količina padavin manjša. Po nižinah vzhodne in osrednje Slovenije večina izračunov meteoroloških modelov kaže na od 5 do 10 centimetrov snega, a ta napoved se lahko še spremeni.
Ob sneženju bodo temperature v večjem delu države negativne, predvsem v višjih legah pa bo tudi precej vetrovno, zato bodo nastajali snežni zameti. Na Primorskem bo pihala zmerna do močna burja. Ob koncu tedna kaže na postopno otoplitev. Sneg po nižinah bo marsikje prehajal v dež, tako da bo prvi obisk zime le kratkotrajen.
Podrobnejšo vremensko napoved za svoj kraj najdete na vreme.24ur.com.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.