Danes se začenja drugi del nacionalne akcije za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki bo potekala do 16. oktobra, so sporočili z Javne agencije RS za varnost prometa. V akciji bodo med drugim usposobili policiste za učinkovitejši nadzor nad preobremenjenostjo vozil in nadzor nad pritrjevanjem in nalaganjem tovora. Izobraževanja bodo potekala po celotni Sloveniji na vseh policijskih upravah voznikom tovornih vozil in avtobusov pa bo na voljo nova zloženka, ki vsebuje osnovne informacije o prometnih pravilih in skupnih priporočilih za pravilno nalaganje, zavarovanje in pritrditev tovora. Ob tem bodo policisti in inšpektorji Inšpektorata RS za infrastrukturo in Finančne uprave RS po vsej Sloveniji – tako pri rednem delu kot s poostrenimi nadzori – preverjali spoštovanje prometnih pravil pri voznikih tovornih vozil in avtobusov, predvsem predpisov glede trajanja vožnje ter obveznih počitkov in odmorov voznikov.
Nadzor pokazal tvegane prakse voznikov
V prvem delu akcije, ki je potekala poleti, je bilo v enem tednu ugotovljenih skoraj 700 kršitev cestno-prometnih pravil. Največkrat vozniki tovornih vozil in avtobusov niso uporabljali varnostnega pasu, prekoračili so hitrost vožnje in niso upoštevali obveznih počitkov in odmorov, goljufali pa so tudi pri uporabi tahografov, ki beležijo podatke o vožnji.
Agencija RS za varnost prometa je maja meseca izvedla tudi sistematično opazovanje uporabe varnostnega pasu in ugotovila, da so se vozniki tovornih vozil in avtobusov izkazali za najbolj tvegane voznike v prometu. Povprečno so bili tovornjakarji pripasani 67-odstotno, vozniki avtobusov pa v povprečju le 36-odstotno.
"Namen akcije je spodbuditi voznike k doslednejšemu spoštovanju prometnih predpisov, s čimer lahko neposredno izboljšajo varnost vseh prometnih udeležencev," poudarjajo na Agenciji RS za varnost prometa.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.