Zaradi načrtovanih rezov v visoko šolstvo so se za protest odločile tudi tri slovenske javne univerze. Na večini članic Univerze v Ljubljani so potekali akademski zbori, na katerih so dekani zaposlene in študente seznanili s posledicami, ki bodo nastale, če bo sprejet predlagani proračun za leti 2013 in 2014. V tem času so odpadla predavanja in druge dejavnosti.
Kot so zapisali na spletni strani, protestirajo proti še globljim finančnim rezom v visoko šolstvo in znanost, proti slabitvi razvojnih potencialov Slovenije, proti nadaljnji drobitvi visokošolskega prostora in odtekanju davkoplačevalskih sredstev v zasebne žepe in proti šolninam.
Ne bodo dopustili, da bo študij postal privilegij bogatih, in ne bodo dopustili, da zaradi nepremišljenih potez oblasti propade kakovostno javno šolstvo, so še zapisali.
Na ljubljanski univerzi ugotavljajo, da žal ni bilo mogoče vzpostaviti konstruktivnega dialoga. K protestu se zatekajo, ker razgovori z oblastjo niso obrodili želenih sadov, so zapisali na univerzi in dodali, da je bil predsednik vlade Janez Janša s strani rektorjev zaprošen za razgovor, a na pisma ni odgovoril.
Po besedah rektorja Univerze v Mariboru Danijela Rebolja pa je "prvi dan upora" posledica končne odločitve vlade, da vztraja pri nesorazmernem zniževanju sredstev za znanost za 20 odstotkov in za visoko šolstvo za osem odstotkov v letu 2013.
Kako se bo upor nadaljeval, je po njegovem mnenju odvisno od tega, kaj bo sprejel državni zbor, ki bo 5. decembra razpravljal o predlogu proračuna za prihodnji dve leti. Če bo vladne predloge potrdil, bodo na mariborski univerzi 1. januarja odpustili več kot 200 ljudi in pustili na cesti več kot tisoč študentov.
Umetniške akademije ob varčevanju ne morejo kakovostno delovati
Dekani vseh treh umetniških akademij so medtem prebrali skupno izjavo, ki opozarja na škodljive posledice visokošolske politike. Med 10. in 13. uro so tudi protestno prekinili z dejavnostmi akademij.
V prvi točki odklanjajo nesorazmerne varčevalne ukrepe v visokem šolstvu, v drugi opozarjajo na slab položaj akademij že pred varčevalnimi ukrepi, v tretji pa ugotavljajo, da akademije s sprejetimi javnimi finančnimi sredstvi ne morejo kakovostno delovati. Zapisali so tudi, da njihova prizadevanja niso spremenila politične volje, hkrati izražajo solidarnost z drugimi fakultetami, ki so se znašle v podobni situaciji.
Od vlade in državnega zbora zahtevajo, da spoštujejo avtonomijo javnih univerz, ki jo varuje ustava.
Proti amputaciji kritične misli
Protest univerz podpira tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), ki je že večkrat opozoril, da so varčevalni ukrepi vlade, ki drastično posegajo v izobraževanje, znanost in kulturo, povsem nerazumni in destruktivni. Sviz meni, da varčevalni ukrepi slabijo razvojne potenciale naše države in resno ogrožajo obstoj javnega visokošolskega prostora, medtem ko obenem navajajo k odtekanju davkoplačevalskih sredstev v zasebne žepe in uvajanju šolnin.
Sviz bo tako tudi v prihodnje podpiral slovenske univerze, ki bodo po potrebi stopnjevale upor in izvedle druge protestne dejavnosti, če bo vlada nerazumno vztrajala pri svojih proračunskih predlogih, načrtnemu uničevanju znanja in amputaciji kritične misli v naši državi.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.