Sončna elektrarna na večstanovanjski stavbi s 23 stanovanji na Jesenicah ima 36,7 kW moči, letno pa bo proizvedla 37.000 kilovatnih ur zelene električne energije. Na letni ravni bo znižala emisije ogljikovega dioksida za 17 ton, omogočila pa bo za dobrih 4.500 evrov letnih prihrankov pri rabi električne energije. Lastniki 36.4000 evrov vredne naložbe, ki se bo v celoti povrnila v sedmih letih, bodo z lastno proizvodnjo pokrivali večino energetske potrebe v stavbi. 15,1 kW modulov je namenjenih uporabi za potrebe skupnih prostorov in toplotne postaje, preostalih 21,6 kW pa za porabo v vsakem od 23 stanovanj.
Z novo zakonodajo tudi prebivalci večstanovanjskih stavb dobili možnost samooskrbe
Skupina GEN-I je postavila prvo sončno elektrarno na večstanovanjski stavbi v Sloveniji. Sprememba zakonodaje lani ji je namreč omogočila, da samooskrbo z zeleno energijo nudi tudi večstanovanjskim stavbam. Z uvedbo skupinske samooskrbe so tudi odjemalci v večstanovanjskih stavbah dobili priložnost, da se izognejo prihodnjim podražitvam elektrike in lažje tudi sami pristopijo k zeleni transformaciji.
Kot poudarja dr. Robert Golob, predsednik uprave GEN-I, je zelo ponosen, da jim je skupaj s stanovalci uspelo uresničiti projekt: "Na začetku je bila moja ocena, da nam bo uspelo, sicer zelo nizka. Zakonodaja v Sloveniji še ni naklonjena takšnim projektom, a se spreminja, in verjamem, da se bodo okoliščine v mesecu ali dveh drastično izboljšale. Verjamem, da bodo takšni projekti v Sloveniji začeli rasti kot gobe po dežju."
Pot do samooskrbe z električno energijo bo v kratkem poenostavljena
O zahtevni poti do prve sončne elektrarne v večstanovanjski stavbi v Sloveniji je spregovoril tudi Brane Zajović, predstavnik stanovalcev: "Nekaj je zamisel, drugo pa uresničitev. Naš prvi projekt je bil toplotna črpalka, s čimer smo želeli znižati stroške. V petih letih smo drastično znižali stroške. Za sončno elektrarno smo morali zbrati ogromno podpisov, zakonodaja temu še vedno ni naklonjena, a smo šli skozi vse ovire. Bilo je izredno težko, zavedati se morate, da je pretežna populacija našega bloka starejša. Imamo stanovalca, ki je star 92 let, in tudi njega smo prepričali, da je to nekaj dobrega ne le zanj, temveč za vse stanovalce in prihodnost."
Kot je pojasnil Hinko Šolinc, v. d. direktorja direktorata za energijo na ministrstvu za infrastrukturo, bodo v kratkem poenostavili pot do samooskrbe za stavbe v Sloveniji: "Ta projekt je bil zahteven predvsem zato, ker je bilo treba zbrati zelo veliko soglasij stanovalcev. To pa predstavlja veliko administrativno breme. Trenutno je v obravnavi nova uredba o samooskrbi z električno energijo, kjer naj bi bilo določeno, da se bodo elektrarne za samooskrbo postavljale na tri vrste stavb. Na enostanovanjske kot do zdaj, le da bodo postopki poenostavljeni. Na bloke, kjer bo sicer še vedno potrebno soglasje lastnikov, vendar bo do njega lažje priti. Tretja možnost pa so skupnostne elektrarne, ki bodo postavljene v eni hiši, denimo v gasilskem domu, uporabniki pa bodo druge hiše v okolici. To bo omejeno na eno transformatorsko postajo, kar pomeni, da bodo odjemalci morali biti v bližini. Uredba bo predvidoma na vladi sprejeta ta mesec in bo začela veljati marca."
Glavni razlog za investicijo nižje položnice
Stanovalci so na slovesnem odprtju izrazili naklonjenost projektu, vsi pa poudarjajo, da bodo šele čez čas videli, kako zadovoljni so z novo investicijo. Kot je pojasnil Zajović, je bil poglavitni razlog za investicijo znižanje mesečnih stroškov. Kot pravi, že s toplotno črpalko letno privarčujejo, od sončne elektrarne pa si obetajo še večji prihranek. Zakon trenutno dovoljuje samo 50-odstotno samooskrbo, a pripravlja se sprememba, ki bo omogočala 100-odstotno samooskrbo: "Trenutno imamo na našem bloku 129 sončnih panelov in imamo možnost razširitve še za 110 panelov. Naš cilj je absolutno 100-odstotna samooskrba."
Po besedah dr. Goloba je potencial za tovrstno samooskrbo v Sloveniji izjemno velik: "Največji projekt na območju obnovljive energije pri nas je hidroelektrarna na spodnji Savi. To gradimo 20 let. Če bomo postavili 20.000 samooskrbnih elektrarn na sončno energijo, bomo dosegli enak učinek. Verjamem, da nam bo to uspelo. V 20 letih bomo z lahkoto dosegli enak učinek velikih hidroelektrarn na vsej Savi. To je ta velikanska dimenzija sonca, ki se je največkrat ne zavedamo, a jo v resnici lahko odklenemo in sprostimo. Blok na Jesenicah je zelo lep primer in verjamem, da mu bodo kmalu sledili preostali prebivalci Slovenije."
Kot dodaja, je potencial za samooskrbo s sončno energijo praktično po vsej Sloveniji. Na vprašanje, ali se izplača postaviti sončno elektrarno na Jesenicah, odgovarja: "Sonce sije predvsem poleti in takrat tudi deluje elektrarna. Sonce, ki je pozimi na Jesenicah nizko, ima v resnici zelo malo vpliva na samo proizvodnjo elektrarne. Po drugi strani pa je izkoristek takšne elektrarne samo pet odstotkov nižji, kot je izkoristek iste elektrarne pri Kranju. Razlika je tako bistveno manjša, kot bi pričakovali. Tudi če bi jo postavili v Kopru, bi bila razlika približno 15 odstotkov. Pri življenjski dobi sončne elektrarne, ki je 30 let, je to res zanemarljivo."
Zmaga za vse vpletene
Tudi jeseniški župan Blaž Račič je ponosen, da Jesenice orjejo ledino na tem področju: "Treba je izkoristiti vse obnovljive vire energije, ki so na voljo, ne le zaradi prihrankov, ampak zato da pokažemo tudi vzdržen odnos do narave. Da se ne vedemo več tako vehementno kot do zdaj. Ponosen sem, da imamo na Jesenicah zgled, ki bo Slovencem spodbuda za to, da se podobni objekti postavijo še kje."
Stanovalci so pokazali zelo veliko smelost, veliko mero strpnosti. Tu se je izkristaliziralo, kako pomemben je dialog, kako pomembni so dobri odnosi med ljudmi, da so našli rešitev, ki je za vse sprejemljiva, dodaja Račič.
Dr. Golob pa poudarja, da je ekonomika tovrstne investicije preprosta, saj svojih izdatkov nič ne povečuješ, tvoji otroci pa bodo imeli brezplačno elektriko. Ob tem, da s takšnim projektom varujemo okolje, je to investicijski projekt za naslednje generacije. Čeprav je bil projekt zahteven z vidika vse birokracije, je bila sama montaža končana v štirih dneh. Takšna sončna elektrarna je v primerjavi z vsemi ostalimi energijskimi investicijami zelo hitro postavljena: "Vemo, da smo v času globalnega segrevanja, čeprav tega morda ne čutimo vsakdan, verjemite, da bo to naše otroke zelo prizadelo. Zdaj je čas, da se na to odzovemo. S pametno postavitvijo tovrstnih tehnologij lahko za isti denar varujemo naš planet in se ničemur ne odrečemo. Ta projekt je v korist in zmago vseh vpletenih, tistih, ki postavljajo, uporabnikov, in tistih, ki pridejo za nami."
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.