Prva nadzornica Luke Koper Alenka Žnidaršič Kranjc je v pogovoru za sredino oddajo Odmevi izrekla obtožbe na račun SDH in infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča. SDH očita zavzemanje za interese Istrabenza v zadevi Vinakoper, Gašperšiču pa, da je zahteval menjavo prvega moža Luke Dragomirja Matića.
Žnidaršič Kranjčeva je med tremi nadzorniki, za katere Slovenski državni holding (SDH) na prihajajoči skupščini družbe predlaga zamenjavo. SDH je predlagal imenovanje Jürgena Sorgenfreia, Andraža Lipolta in Klemna Boštjančiča, ki bi v nadzornem svetu zamenjali njo ter Andreja Šercerja in Elen Twrdy. Zamenjavo utemeljujejo s tem, da je strategija razvoja pristanišča do 2020 dolgoročneje do 2030 nezadovoljiva in premalo ambiciozna, zato si v nadzornem svetu želijo ljudi s širšim pogledom.
Žnidaršič Kranjčeva pa je za Odmeve povedala, da so jih v SDH dejansko pohvalili. Povedala je, da so se v dveh letih povzpeli na prvo mesto med državnimi podjetji po EBITDA marži, ki je pri 37 odstotkih. Priznala pa je, da so imeli v holdingu, na katerem so se v sredo srečali z nadzorniki in upravo Luke, pripombe glede strategije.
Ob tem je dejala, da so ji v SDH v povezavi s 50-odstotnim lastniškim deležem Luke v družbi Adriafin, ki je večinska lastnica podjetja Vinakoper, povedali, da morajo, kljub temu da nimajo ustreznih informacij s strani solastnika Adriafina, Istrabenza, svoj delež prodajati skupaj s koprskim holdingom in da ne smejo izkoristiti možnosti za uveljavljanje prednostne pravice do nakupa polovičnega deleža. "Nesprejemljivo je, da se nekdo, ki upravlja državno premoženje, zavzema za interese zasebne družbe," je bila ostra.
Minister zahteval, da zamenja Matića
Ob tem pa je povedala še, da je dobila klic ministra Gašperšiča, da mora zamenjati predsednika uprave Luke Dragomirja Matića. Kot razlog za zahtevo je navedla, da uprava "ne dovoli vstopa Luke Koper v holding" in da ne pristane na odpiranje koncesijske pogodbe, ki bi omogočila delitev območja Luke Koper na dva dela. "To bi Luki Koper zmanjšalo možnost razvoja in delovanja," je navedla.
Grožnje v povezavi z drugim tirom
Ob tem je zatrdila, da ji grozijo. O imenih sicer ni želela govoriti, rekla pa je, da ji grozijo v povezavi z aktivnostmi glede načina izvedbe projekta drugi tir Koper-Divača, ki so si jih zastavili, da bi do drugega tira prišli na drugačen način, kot ga predlaga vlada.
Žnidaršič Kranjčeva je sicer za Odmeve povedala, da ima država kot lastnik vso pravico do menjave nadzornikov, problem pa je, da namerava po menjavi spreminjati tudi strategijo Luke, ki je po njenem mnenju ustrezna, družba pa je tudi v evropskem smislu nadpovprečno dobičkonosna.
Žnidaršič Kranjčeva sicer ne vidi možnosti, da bi se pred skupščino kar koli spremenilo. Prepričana je tako, da bo s 1. julijem zapustila delovno mesto, ki ji je bil izziv. "Bil je hud napor in mislim, da je to zadnja etapa," je še povedala.
Gašperšič obtožbe zanika
Infrastrukturni minister Peter Gašperšič se je na obtožbe že odzval in jih zanikal. Povedal je, da sta se pogovarjala na začetku mandata in takrat po njegovih besedah ni bilo govora o kakršnikoli menjavi v vodstvu. Povedal je, da od takrat z njo ni komuniciral.
Na vprašanje, če razmišlja o tožbi zaradi izjav prve nadzornice Luke, je povedal, da ne, saj to ne bi imelo smisla. Ob tem je zatrdil, da "ne more komentirati, kakšne nadzornike imamo".
Minister sicer priznava, da ima Luka Koper dobre rezultate, sodelovanje z lastnikom pa bi bilo lahko boljše. Omenil je predvsem sodelovanje pri prizadevanjih za vzpostavitev modela za izgradnjo drugega tira.
Glede navedb o grožnjah Žnidaršič Kranjčevi pa je dejal, da ji sam prav gotovo ne grozi, rad pa bi izvedel, kdo te grožnje izreka.
SDH: Potencial Luke Koper bistveno večji, kot je prikazano v strategiji družbe
V SDH so v odzivu na kritike v javnosti glede predlagane menjave nadzornikov in na trditve Žnidaršič Kranjčeve zatrdili, da je potencial Luke na podlagi ocen poslovanja bistveno višji, kot je prikazan v strategiji razvoja družbe. Nadzorni svet po njihovem ni vložil dovolj naporov, da družba to doseže.
Poudarjajo, da je strateški poslovni načrt družbe premalo ambiciozen in dodajajo, da Luka Koper vstopa v večji investicijski cikel, na podlagi katerega pa ni jasne povezave v doseganju višjih denarnih tokov in višjih donosov na vloženi kapital.
V SDH pravijo, da se ne želijo zadovoljiti zgolj z dobrimi trenutnimi rezultati družbe, ki je v zadnjih letih hitro povečevala prihodke in dobiček, temveč želijo "s prenovljeno sestavo nadzornega sveta doseči, da bo družba tudi z notranjo preobrazbo kos izzivom, ki jo čakajo v prihodnje".
"Člani nadzornega sveta so premalo pozornosti posvečali učinkovitosti poslovanja, optimizaciji procesov, zniževanju stroškov, povečevanju produktivnosti ter upravljanju tveganj," so prepričani v SDH. Državi kot večinskemu lastniku je po njihovih navedbah v interesu, da tudi delničarji sodelujejo pri prihodnji rasti poslovanja v obliki višjih dividend.
SDH: Ločena prodaja Adriafina bi vplivala na nižjo prodajno ceno
V odzivu na besede prve nadzornice so na spletni strani objavili dopis Matiću glede naložbe v Adriafinu. V njem so zapisali, da jih je Istrabenz seznanil s pozivom za skupno prodajo Adriafina, ki ga je koprski holding poslal Luki. Istrabenz jim je tudi sporočil, da naj bi zainteresirani investitorji veljavnost ponudbe za Adriafin pogojevali s prodajo 100 odstotkov družbe.
SDH nadalje v dopisu izraža mnenje, da bi ločena prodaja Adriafina zagotovo vplivala na nižjo prodajno ceno, pred morebitno skupno prodajo pa bi lahko iz naložb Adriafina izločili nekatere nepremičnine.
Prav tako opozarjajo, da bi bila lahko po drugi strani morebiten prevzem 100 odstotkov Adriafina s strani Luke in poznejša prodaja te naložbe povezana tudi s posameznimi tveganji, zaradi katerih bi lahko pri Luki nastala poslovna škoda. Kot pravijo v SDH, pri državnih podjetjih podpirajo vse poslovne odločitve, ki temeljijo na vlaganju v osnovno dejavnost, povečanju konkurenčnosti, kapitalske vrednosti družbe in donosnosti kapitala za vse delničarje.
KPK v preiskavo zaradi izjav nadzornice
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je danes na lastno pobudo uvedla preiskavo glede suma nezakonitega vplivanja na Žnidaršič Kranjčevo, saj so v njenih izjavah zaznali sum nezakonitega vplivanja na predsednico nadzornikov v družbi s kapitalsko naložbo države.
Domnevno naj bi minister nadzornici naročal razrešitev predsednika uprave Luke Koper, medtem ko je predsednik uprave SDH vplival na postopke prodaje podjetja Adriafin, ki je lastnik vinarja Vinakoper, hkrati pa naj bi razpolagal s podatki, ki jih drugi delničarji niso imeli, kar bi morda lahko pomenilo celo sum zlorabe notranjih informacij, povzema KPK.
Zadevo bodo na KPK obravnavali prednostno, saj da ima znake protipravnega, neetičnega in nečastnega ravnanja, hkrati pa komisija ocenjuje, da je njuna obravnava v interesu javnosti.
Gašperšič se je na uvedbo postopka odzval s pismom KPK, v katerem je zapisal, da trditve Alenke Žnidaršič Kranjc "ne držijo in jih je danes tudi že javno demantiral" ter da je s KPK "pripravljen takoj aktivno sodelovati, da se zadeva čim prej razjasni", so sporočili z ministrstva.
Na ta predlog so se danes odzvali tudi v klubu primorskih poslank in poslancev, kjer menijo, da SDH doslej ni podal utemeljenih razlogov za predčasen odpoklic omenjenih nadzornikov. Te pričakujejo v petih dneh; če jih SDH ne bo podal, pričakujejo, da bo predlog umaknil.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.