Predsednik republike Borut Pahor bo v četrtek opoldne v predsedniški palači sprejel relativnega zmagovalca nedeljskih predčasnih volitev, predsednika SDS Janeza Janšo. "Pogovor in srečanje sta neformalne narave in namenjena oceni možnosti, da Janez Janša sestavi novo vlado slovensko vlado," so sporočili iz Pahorjevega urada.
Predsednik republike se je namreč, kot je napovedal že pred volitvami, odločil, da zmagovalcu parlamentarnih volitev podeli mandat za sestavo vlade. Kot je potrdil za 24UR, je z Janšo govoril že v nedeljo zvečer, po njegovih navedbah pa je prvak SDS vabilo na srečanje sprejel.
Prihodnji petek pa Pahor pričakuje poročilo Državne volilne komisije (DVK) in morda bo že istega dne podpisal ukaz o sklicu konstitutivne seje nove sestave državnega zbora, ki bo 22. ali 23. junija. Če se bo Janša strinjal, bo Pahor po formalnih pogovorih z vodji poslanskih skupin v prvem tednu julija tudi uradno poslal njegovo kandidaturo za sestavo vlade v parlament.
Po delnih neuradnih izidih DVK je SDS na nedeljskih predčasnih volitvah zmagala s 24,94 odstotka prejetimi glasovi in bo v državnem zboru zastopana s 25 poslanci. Drugouvrščeni LMŠ je pripadlo 13 poslanskih mandatov, SD in SMC pa po 10 mandatov, Levica jih je osvojila devet, NSi sedem, Stranka Alenke Bratušek in DeSUS po pet, SNS pa se je v parlament prebila s štirimi poslanci. Mandatar za sestavo vlade sicer v DZ potrebuje podporo 46 poslancev.
Kakšna koalicija se bo glede na omenjen razrez poslanskih mest oblikovala, ni jasno. V zmagovalni SDS, kjer so sicer pred volitvami nakazali možnost sodelovanja z NSi, zavrnili pa niso povezave z nikomer, svojih povolilnih aktivnosti za zdaj ne pojasnjujejo. Tudi iz strank levo od sredine ni še nobenih informacij o morebitnem dogovarjanju o koalicijskih povezavah.
V drugouvrščeni LMŠ, ki je zjutraj že organizirala sestanek njenih 13 bodočih poslancev, so zanikali špekulacije o nestabilni poslanski skupini, iz katere bi lahko kdo kmalu po potrditvi mandata prestopil kam drugam. Nihče od novoizvoljenih poslancev ni izpostavil namere, da bi izstopil iz poslanske skupine, ali izrazil nezadovoljstva z odločitvijo LMŠ, da stranka ne bo šla v koalicijo s SDS, kar je prvak stranke Marjan Šarec napovedal že pred volitvami. Svojo odločitev je tako kot na volilno nedeljo tudi danes potrdil z zapisom na Twitterju: "Ne vem, kaj je tako čudnega v dejstvu, da pred volitvami poveš, v kakšno koalicijo ne želiš, po volitvah pa se tega držiš."
Tudi v več drugih strankah, denimo v SD, Levici, SMC in Stranki Alenke Bratušek, so zanikali, da bi že potekali kakršni koli pogovori, tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec je zatrdil, da zaenkrat ni bilo še nobenih klicev. Po mnenju predsednika SNS Zmaga Jelinčiča, ki je prav tako zatrdil, da dogovarjanj še ni bilo, je najbolje počakati, da se Pahor in Janša sestaneta in da se lahko nato začnejo uradni pogovori.
Vprašanju možnosti koalicijskega povezovanja pa se niso mogli izogniti na seji izvršilnega odbora NSi, kjer bodo analizirali volilni izid, na podlagi katerega je predsednik stranke Matej Tonin svetu stranke ponudil odstop, saj ni dosegel cilja 10 odstotkov.
Janša: SDS bo naredila vse, da sestavi stabilno vlado
Najverjetnejši novi mandatar je v intervjuju za televizijo Nova24TV izrazil prepričanje, da vlada brez SDS glede na rezultat volitev ni možna. "Je pa možna bolj ali manj prepričljiva krinka za vladanje, za katero bodo dejansko vladali lobiji birokracije in tajkunskega kapitala," je dejal. SDS bo naredila vse, da sestavi stabilno vlado, je dodal.
Janša meni, da vlada, v kateri ne bo SDS, ljudem "ni v interesu, saj so v nedeljo, ne glede na to, za koga so volili, volili za to, da bi Slovenija imela vlado, ki bo vladala in bo začela čim prej reševati probleme". "Zdaj pa se kot alternativa vladi, ki bi jo sestavila zmagovalka, postavlja neka grupacija, ki je ravnokar razpadla in zaradi česar smo tudi šli na predčasne volitve," je opozoril.
Možnosti predčasnih volitev glede na to, "da so v Sloveniji postale pravilo", Janša ne izključuje, zagotavlja pa, da če bo do njih prišlo, se to ne bo zgodilo po volji SDS.
Povedal je še, da bo ena od tem koalicijskih pogajanj volilni sistem, ki bi ga bilo treba po njegovem spremeniti, če ne želimo, da bo čez osem let na volitvah volilna udeležba 30- ali 20-odstotna.
Glasovi po pošti iz Slovenije bodo znani v sredo
Glasovi, ki so jih po pošti poslali volivci iz Slovenije, še niso znani, saj nekatere okrajne volilne komisije in komisije volilnih enot še ugotavljajo izide glasovanja. Kadar dobi okrajna komisija manj kot deset glasovnic, mora namreč te predati komisiji volilne enote. Kot so sporočili iz Državne volilne komisije, bodo izide glasovanja po pošti iz Slovenije objavili v sredo do sredine dneva.
Glasove po pošti iz Slovenije bodo prišteli dosedanjim glasovnicam z volišč, ki so jih volilne komisije preštele že v nedeljo. Za ugotavljanje končnega izida nedeljskih parlamentarnih volitev pa bo treba počakati še na glasovnice po pošti iz tujine. Upoštevali bodo tiste, ki bodo prispele do ponedeljka, 11. junija, do 12. ure.
KOMENTARJI (561)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.