Direktor direktorata za energijo pri ministrstvu za gospodarstvo Janez Kopač je 11. januarja na spletni strani Razgledi.net na temo gradnje šestega bloka TE Šoštanj zapisal: "Je pa bil projekt slabo voden in verjamem tudi, da bo kdo pri njem zaslužil provizijo, a to ne opravičuje nasprotovanja projektu, ki ga z energetskega vidika res rabimo."
Za komentar smo se obrnili na predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa. "Če gospod Kopač razpolaga še s kakšnimi podatki, jih je po zakonu o kazenskem postopku dolžan takoj odstopiti policiji oz. tožilstvu," je za 24ur.com dejal Kos. Na vprašanje, ali je Kopač to že storil, Kos odgovarja, da ne.
Protikorupcijska komisija sicer že od začetka leta preučuje okoliščine gradnje, saj so dobili prijavo, in sedaj, kot pravi Kos, zbirajo dokumentacijo. "Kopača bomo tudi prosili, da nam posreduje te podatke, če jih ima," je dejal Kos.
Gospodarski minister Matej Lahovnik je dejal, da gre res za nenavadno izjavo, a pojasnilo prepušča kar Kopaču. Vendar pa je ta redkobeseden, saj je dejal le, da bo pojasnilo še napisal. Tako odziv Kopača še čakamo.
Kopač izjave temeljil na tem, kar je prebral
Kopač je sicer v svojih zapisih poudaril, da "marsikaj bere", omenil pa je tudi Dnevnik in dodal, da se mu zdi poročanje Dnevnika verjetno, a da dokazov nima. Dnevnik je namreč že poročal o dvojni vlogi poslovneža Petra Kotarja pri bloku 6. Po poročanju Dnevnika je Kotar večinski lastnik podjetja CEE, ki je za TE Šoštanj sestavilo razpis za dobavo opreme, njegovi uslužbenci pa so sodelovali tudi pri izbiri dobavitelja.
Kotar pa je v Sloveniji že več let zastopnik hrvaškega podjetja iz koncerna Alstom, ki bo v Šoštanj dobavil opremo, pred leti pa je kot zastopnik poslovno sodeloval tudi s švicarskim Alstomom, ki je sodeloval v pogajanjih pred podpisom pogodbe o dobavi, še poroča Dnevnik.
Kot je Kopač povedal za Dnevnik, njegove izjave "temeljijo izključno na branju zapisov v Dnevniku". Kot je povedal, drugih podatkov o kakšnih provizijah nima.
Poslansko vprašanje za Lahovnika
Poslanka SD Melita Župevc in trije poslanci Luka Jurij, Matevž Frangež in Dejan Levanič so na ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika naslovili poslansko vprašanje o obstoju in vsebini protikorupcijskih klavzul pri izvedbi invsticije v šesti blok TE Šoštanj.
Zanima jih, ali so podpisane pogodbe o nabavi tehnološke opreme in druge pogodbe v zvezi s postopki za izvedbo investicij opremljene z ustreznimi protikorupcijskimi klavzulami in kakšna je njihova vsebina. Kot drugo, sprašujejo ministra Lahovnika, ali je na podlagi teh klavzul, možna prekinitev pogodb, če bi se odkrile nepravilnosti, korupcija ali konflikt interesov. Lahovnika še sprašujejo, ali lahko jamči, da so doslej vsi postopki tekli po pravilih in da so možnosti, da bi prišlo do nepravilnosti, izključene.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.