Toča v Posavju je letos že nekajkrat poškodovala kmetijske površine v Posavju, samo v zadnjem tednu pa je največ škode povzročila na površinah s sadnim drevjem. Direktor največjega posavskega proizvajalca jabolk Evrosada Boštjan Kozole je izpostavil, da je bilo na področju preventivnih ukrepov v sadjarstvu veliko zamujenega v obdobju pred vstopom Slovenije v EU, ko država finančno ni podpirala investicij v aktivno zaščito proti toči.
Po Kozoletovih besedah beležijo večjo škodo zaradi toče v svojih nasadih ter v nasadih njihovih kooperantov v Kostanjevici na Krki, v Stari vasi pri Krškem, Arnovem selu, Malem kamnu ter v Koprivnici. "Škoda na teh površinah je velika, predvsem v primerjavi s tistimi sadovnjaki, ki smo jih že uspeli zaščititi s protitočnimi mrežami," je dejal Kozole.
Do sedaj so uspeli s pomočjo evropskih sredstev zaščititi okrog 100 hektarjev od skupaj 500 hektarjev sadovnjakov, ki so vključeni v skupino Evrosad. Večino mrež so postavili v zadnjih treh letih.
Kljub temu, da imajo svoj pridelek zavarovan, pa v Evrosadu poudarjajo, da gre v primeru toče za izpad količin, ki je izjemnega pomena za prodor na nove trge, kot so Anglija, Rusija, Romunija in Skandinavija. Dokončen prodor na te trge je bil do sedaj Evrosadu onemogočen predvsem zaradi vsakoletnih naravnih nesreč, meni Kozole.
Posavje je regija, ki omogoča pridelavo izjemno kakovostnih jabolk v svetovnem merilu, zato si v podjetju vsakoletno prizadevajo za investiranje v aktivno zaščito nasadov s protitočnimi mrežami. Hkrati si prizadevajo tudi za ureditev postopkov za vzpostavitev namakalnih sistemov, saj bodo, po Kozoletovih besedah, samo na ta način lahko konkurenčni največjim proizvajalcem v Italiji in Avstriji. Tudi pri izvedbi teh projektov pa pričakujejo podporo države.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.